Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά αρμού σε ενδοδαπέδια θέρμανση


miltos

Recommended Posts

Ο αρμός βγαίνει λοξά ως προς τα πλακάκια (40 μοίρες). Είναι παίδεμα στην κατασκευή.

Σαφώς προτιμούσα να μπούνε υπό γωνία τα πλακάκια, αλλά δεν βολεύει ιδιαίτερα. Σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσα ίσως να αποφύγω τη μεταφορά, ή έστω να την περιορίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι όμως θα έχεις ολόκληρα πλακάκια πάνω σε νάυλον.

 

Δεν ξέρω τι θα συμβεί.

 

Η μεγαλύτερη μεταφορά (παράλληλη) που έκανα δεν ξεπέρασε τα τρία - τέσσερα εκατοστά.

 

Ύ.Γ. Μήπως θα βόλευε κάποιο "design" με λοξά πλακάκια μόνο σε μικρή περιοχή?

 

 

Μιά άλλη ιδέα, που έκανα και γω στο σαλόνι μου (μήκος 7μ x 4μ)

 

Είχα αρμό στη μέση του σαλονιού και τον κατάργησα ! (χωρίς πρόβλημα )

 

Στοκάρισα τον αρμό με κόλλα όχι "flex", και έβαλα κανονικά τα πλακάκια με κόλλα "flex".

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όμως θα έχεις ολόκληρα πλακάκια πάνω σε νάυλον.

 

Δε θα προκύψει κάτι τέτοιο. Δες το συννημένο. Στους αρμούς μεταξύ πλακιδίων διαφορετικού χρώματος απαιτείται μαστίχη. Όπου το ένα χρώμα μπαίνει στην περιοχή του άλλου απαιτείται κόλλημα πάνω σε νάιλον.

 

Ύ.Γ. Μήπως θα βόλευε κάποιο "design" με λοξά πλακάκια μόνο σε μικρή περιοχή?

 

Αυτό είναι καλή λύση κατά τη γνώμη μου (πχ σε κάθε πλευρά του αρμού θα μπει μια σειρά πλακάκια πλάτους 10 cm), αλλά μάλλον δε θα περπατήσει.

 

Στοκάρισα τον αρμό με κόλλα όχι "flex", και έβαλα κανονικά τα πλακάκια με κόλλα "flex".

 

Φαντάζομαι ότι γέμισες όσο περισσότερο κενό μπόρεσες με κόλλα. (Συνήθως μπαίνουν ρητίνες και επιπλέον γίνονται εγκάρσιες ραφές όπως εδώ στις οποίες μπαίνουν κυματοειδή λαμάκια και μετά χύνεται η ρητίνη.)

 

Μου φαίνεται λίγο περίεργο που η κόλλα κατάφερε και συγκράτησε τις δύο περιοχές μεταξύ των αρμών. Έχει ενδιαφέρον!!! Ίσως τα πλακάκια σου έχουν μεγάλο πάχος και είναι ανθεκτικά, οπότε συνεισφέρουν στη σύνδεση.

 

Δεν κατάλαβα όμως τι ακριβώς μου προτείνεις με το παραπάνω?

Μεταφορά λοξού αρμού.bmp

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Μπορει ο αρμος στα πλακακια να ακολουθησει τον αρμο στα θερμομπετον και ή να σφραγιστει με μαστιχη ή να μπει  ενα ομορφο αρμοκαλυπτρο Τ (ανοξειδωτο ή αλουμινιου).

 

 

Ή κατι τετοιο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς μπορεί (έστω σαν plan Β ), αλλά το θεωρείς αισθητικά αποδεκτό?

 

Ψάχνοντας στο internet πάντως, έχω δει εικόνες με επιστρώσεις σε σχήμα "ρόμβου" όπου κόβουν τα πλακάκια όπου πέφτει αρμός.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Το ασθητικο ειναι ενα θεμα.

Αλλα αν ρηγματωσει το πλακακι ή ξεκολλησει ειναι χειροτερο.

 

Οπως βλεπω τη φωτο, ευκολα θα μπορουσες να ξεκινησεις την πρωτη σειρα πλακακια, εκατερωθεν και παραλληλα με τον αρμο, αν το μονο προβλημα ειναι στη θεση που αλλαζουν χρωματα τα πλακακια.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν μπουν λοξά τα πλακάκια, ακόμα και αν ταιριάξουν με τον χώρο, θα έχω ένα προβληματάκι στο διάδρομο, που ξεκινάει στο πιο πάνω μέρος του χώρου, όπου πρέπει να αλλάξει η διάταξη.

 

Σημείωση:

Το topic το δημιούργησα για να συζητήσουμε πάνω στην πρακτική της μεταφοράς αρμού. Ακόμα και αν επιλεχθεί λύση γι' αυτή την περίπτωση, η οποία δε θα απαιτεί μεταφορά αρμού, νομίζω ότι το θέμα της μεταφοράς αξίζει να συζητηθεί.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισα τέλεια (και με ηλεκτρική σκούπα) τον αρμό και τον γέμισα όσο περισσότερο μπόρεσα με κόλλα.

 

Τα πλακάκια δεν έχουν μεγάλο πάχος (περίπου 6 - 7 χιλιοστά) είναι όμως γρανιτοπλακάκια.

 

Τα πλακάκια κολλήθηκαν με μέθοδο "buttering" δηλαδή κόλλα σε κάθε πλακάκι και σφουγγάρισμα - διαβροχή στο πάτωμα.

 

Η θερμοκρασία του νερού στο ενδοδαπέδιο ποτέ δεν ξεπερνάει τους 35 οC.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος να μην ακούγεται κούφιο το πλακάκι, και δεν υπάρχει τρόπος να γλιτώσει από το σπάσιμο σε περίπτωση ισχυρής καταπόνησης. Εξάλλου, η ίδια η ύπαρξη του αρμού επιβάλλει μοιραία μικρότερη ή μεγαλύτερη καταπόνηση (κατακόρυφη), από το μπετό της γειτονικής περιοχής.

 

Το τμήμα του πλακιδίου που δεν κολλάει λειτουργεί ως πρόβολος. Αν ο αρμός του μπετού περνάει υπό κλίση, κάνε την μεταφορά αρμού μισή - μισή, ώστε να μειωθεί το άνοιγμα του προβόλου στο μισό. Μεγάλος μπελάς βεβαίως...

 

Στην τελευταία περίπτωση, μπορείς να κάνεις μεταφορά αρμού και αλείφοντας ένα σκληρό γράσο, για να μην μπλέξεις με τα κομματάκια του νάυλον.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη από ότι φαίνεται στο σκαρίφημα του Μίλτου ο αρμός είναι 2,5 μ. με γωνία 40ο.

 

Αν θέλει να τον κάνει κάθετο, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λύση, χωρίς να έχει πλακάκια εξολοκλήρου πάνω στο νάυλον. (που βέβαια δεν παίζει με τίποτα).

 

Γι' αυτό έριξα κάποιες ιδέες πιό πάνω (και σίγουρα υπάρχουν και άλλες)  

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.