Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέγερση μονοκατοικίας, ερωτήματα


nick damis

Recommended Posts

 

Καλημέρα σας,
 
Μια ερώτηση - διαπίστωση από τα γραφόμενα του "akaliak"...
Αναφέρετε στο post σας 10:38 6/may/15 το παρακάτω:
"Έχοντας ασχοληθεί με την κατασκευή τα προηγούμενα χρόνια και σαν μέλος κατασκευαστικής εταιρείας, θα εκτιμούσα ένα κόστος κατασκεύης 1250-1500€/m2 (οφέλιμου εμβαδού), 
αν θέλουμε να εφορμόσουμε όλες τις νομοθεσίες και να έχουμε μια αξιοπρεπή κατάσκευη, με σύγχρονες προδιαγραφές. 
Στην τιμή αυτή δεν υπολογίζεται το κόστος της αξίας της γής ή της αντιπαροχής."
 
Τι ακριβώς εννοείτε "αν θέλουμε να εφορμόσουμε όλες τις νομοθεσίες" ;
Δηλαδή με λιγότερα λεφτά ΔΕΝ εφαρμόζονται όλες οι νομοθεσίες;
Ο κάθε μηχανικός του κάθε έργου δεν υπογράφει στο τέλος; και ας μην εφαρμόζονται όλες οι νομοθεσίες;
Οι ενδοιάμεσοι έλεγχοι δεν ισχύουν;
Ίσως κάτι να μου διαφεύγει, οπότε παρακαλώ αν μπορείτε να το εξηγήσετε...
 
 

...

 

 

Πρωτίστως, θέλω να αναφέρω ότι ασφαλώς δεν έχω σκοπό  θίξω ούτε να προσβάλω κανέναν (αν κάποιος θεώρησε ότι συνέβη αυτό), απλά εκφράζω την απόψή μου σε ένα θέμα, σύμφωνα με τον τρόπο που χρησιμοποιώ εγώ στην εργασία μου, αλλά και οι συνεργάτες μου.

 

Ενδεικτικά και οχι περιοριστικά λοιπόν, να αναφέρω τον ΚΕΝΑΚ (που δεν υπήρχε στις κατασκευές με άδεια πριν τον Οκτώβριο του 2010), που ενδεχομενως, ανάλογα με την περιοχή, να απαιτεί μόνωση με εξηλασμένη πολυστερήνη 7+cm, εξαλειψη των θερμογερφυρών, κουφώματα με θερμοδιακοπή και low-e υαλοπίνακες, αντλία θερμότητας και ενδοδαπέδια θέρμανση, ψύξη (ή ακομα καλύτερα κλιματισμό), ενδεχόμενη χρήση ΑΠΕ (π.χ. ήλιος) κλπ. κλπ., για κτήριο  εξαιρετικά χαμηλών καταναλώσεων, που μπορεί να αυξάνει το αρχικό κόστος κατασκευής, αλλά τα κέρδη στο μέλλον, τόσο σε εξοικονόμηση ενέργειας, όσο και σε άνεση, είναι αναμφισβήτητα και έτσι θα πρέπει να λειτουργεί πλέον ο μηχανικός του 2015.

 

Για να μην μιλήσω για  αρχιτεκτονικά και λειτουργικά σωστή κατασκευή ή θέματα αντισεισμικού που άπτονται σε πεδίο άλλων ειδικοτήτων.

 

Το πως υπογράφουν κάποιοι συνάδελφοι και τι έλεγχοι γίνονται είναι ένα άλλο θέμα.

 

Δεν σας κάνει εντύπωση γιατί η Αθήνα μοίαζει καταπληκτικά με την Βυρηττό, εν αντιθέσει με την αρχιτεκτονική αρμονία άλλων σύγχρονων ευρωπαϊκών και μη μεγαλουπόλεων;

 

Δεν σας κάνει εντύπωση ότι στην Ελλάδα καταναλώνουμε για θέρμανση περισσότερες KWh/m2, από ότι χώρες βορειότερες από εμάς με πολύ ψυχρότερο κλιμα;

Edited by akaliak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σας,
 
Μια ερώτηση - διαπίστωση από τα γραφόμενα του "akaliak"...
Αναφέρετε στο post σας 10:38 6/may/15 το παρακάτω:
"Έχοντας ασχοληθεί με την κατασκευή τα προηγούμενα χρόνια και σαν μέλος κατασκευαστικής εταιρείας, θα εκτιμούσα ένα κόστος κατασκεύης 1250-1500€/m2 (οφέλιμου εμβαδού), 
αν θέλουμε να εφορμόσουμε όλες τις νομοθεσίες και να έχουμε μια αξιοπρεπή κατάσκευη, με σύγχρονες προδιαγραφές. 
Στην τιμή αυτή δεν υπολογίζεται το κόστος της αξίας της γής ή της αντιπαροχής."
 
Τι ακριβώς εννοείτε "αν θέλουμε να εφορμόσουμε όλες τις νομοθεσίες" ;
Δηλαδή με λιγότερα λεφτά ΔΕΝ εφαρμόζονται όλες οι νομοθεσίες;
Ο κάθε μηχανικός του κάθε έργου δεν υπογράφει στο τέλος; και ας μην εφαρμόζονται όλες οι νομοθεσίες;
Οι ενδοιάμεσοι έλεγχοι δεν ισχύουν;
Ίσως κάτι να μου διαφεύγει, οπότε παρακαλώ αν μπορείτε να το εξηγήσετε...
 
 
 
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά για ποιό λόγο κάποιοι το παίρνετε προσωπικά...
Συμπεριφέρεστε οι περισσότεροι όπως οι δημόσιοι υπάλληλοι στην Ελλάδα 
που τους κατηγορούν για την κατάντια της χώρας και αυτοί το παίρνουν επίσης προσωπικά...
 
Επίσης...Ρωτάει ο κόσμος μήπως και καταφέρει να γλιτώσει από κακοτοπιές και από τους αντιεπαγγελματίες που κυκλοφορούν και όλοι απαντάτε, "βρες ένα καλό μηχανικό"...   
Αν τον είχε βρει ο κύριος που άνοιξε το post δεν θα έμπαινε στον κόπο να ρωτάει και κάποιοι ακόμα...
Αλλά και να ρωτάμε, σε τελική ανάλυση, τόσο πολύ ενοχλεί; Ένα forum είναι...
Και τι έλαβε ως απάντηση; Δεν δίνουμε πληροφορίες από το forum, να πληρώσεις για να τις πάρεις...Δεν θα χτίστεί δα και κανένα 3όροφο μέσα από ένα forum...ούτε καν αποθήκη...
Και εννοείται πως θα πρέπει να πληρώσει ο ενδιαφερόμενος πελάτης...Όπως σε κάθε επάγγελμα...
Έχω να τονίσω πάντως πως αρκετών οι απαντήσεις ήταν διαφωτιστικές αρκετά...και προσωπικά τους ευχαριστώ πολύ γι'αυτό. 
 
...

 

Γιά το πρώτο μέρος του σχολίου σας , απάντησε ο συνάδελφος .

 

Να σας πω γιά τις απορίες σας του δευτέρου μέρους .

Δεν το παίρνουμε προσωπικά . Το φόρουμ μας όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΑΡΕΛΛΑ . Δεν είμαστε εδώ γιά να τσιμπίσουμε πελάτες , ούτε γιά να κουτσομπολέψουμε συναδέλφους , ούτε να πουλήσουμε μούρη .

 

Επαγγελματίες με γραφεία είμαστε και σε αυτά , επώνυμα και φανερά λέμε την άποψη μας , όσο μπορούμε περισσότερο στοιχειοθετημένη και με εφαρμογή των γνώσεων και της εμπειρίας μας .

 

Το να αρνηθούμε λοιπόν να γίνουμε δημοσιογράφοι παντολόγοι που έχουν άποψη γιά όλα , αλλά το να σας λέμε ότι αυτή η δουλειά είναι σοβαρή και χρειάζεται μελέτη , σας ενοχλεί .

 

Δυστυχώς γιά τις απόψεις σας , δεν πουλάμε κολοκυθάκια στην λαική , που στις 2 το μεσημέρι θα τα αγοράσετε φτηνότερα .

 

Σε κάθε λοιπόν περίπτωση , πρέπει να κατανοήσετε ότι σαν επιστήμονες ΔΕΝ μπορούμε να πούμε το οτιδήποτε , αν δεν έχουμε τα πλήρη στοιχεία . Γιατί πρέπει ότι πούμε να είναι αληθινό και όχι φήμη .

 

Λυπάμαι αν δεν μπορείτε να το κατανοήσετε . Δεν είστε ο μόνος άλλωστε . 32 χρόνια που κάνω αυτή την δουλειά έχουμε δεί πολλούς που έχουν χτίσει οι ίδιοι η ο μπατζανάκης τους και ξέρουν , μαστόρια που έχουν άποψη γιά όλα , ιδιοκτήτες που απλά σε χρειάζονται γιατί το επιβάλλει ο νόμος και μετά θα κάνουν ότι τους λέει η γυναίκα τους η τα περιοδικά .

 

Ευτυχώς η επιβολή των ελεγκτών δόμησης , θα κόψει τον βήχα κάθε μιάς και κάθε ενός που νομίζει ότι είναι γνώστης .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

πέρα από τους ελεγκτές, υπάρχουν λεπτά ζητήματα, με την ελευθερία που διακατέχει την σύγχρονη εποχή, με το internet. Και με τα οικονομικά περιορισμένα, πολλοί αξιόλογοι ιδιώτες, νομίζουν ότι μπορούν να χτίσουν οτιδήποτε χωρίς Μηχανικό. Ναι μεν το να αλλάξεις απο πάνω κάποια πλακάκια σε μια βεράντα μπορεί να είναι υπόθεση που ένας καλός πλακάς την γνωρίζει, κυρίως αν υπάρχει το forum michanikos.gr , που σου δίνει απαντήσεις, πως να τα προσέξεις να μην περνάει υγρασία απο κάτω, ποια υλικά είναι κατάλληλα να βάλεις απο κάτω, ώστε να μην περνάνε υδρατμοί, όμως η γνώμη δεν έβλαψε, ούτε ο καλός Μηχανικός, βρίσκει ο σύγχρονος ιδιώτης να παρακάμψει τον Μηχανικό και τα 100 του euro όμως τα σφάλματα και οι κακοτεχνίες δεν λείπουν. Τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα όταν ανακαινίζονται ή χτίζονται ακίνητα, που γνώσεις όπως πόσο ασβέστη θέλει η λάσπη που καλύπτουν τις εμφανείς αναμονές δεν είναι γνωστές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δυστυχώς γιά τις απόψεις σας , δεν πουλάμε κολοκυθάκια στην λαική , που στις 2 το μεσημέρι θα τα αγοράσετε φτηνότερα .

 

Σε κάθε λοιπόν περίπτωση , πρέπει να κατανοήσετε ότι σαν επιστήμονες ΔΕΝ μπορούμε να πούμε το οτιδήποτε , αν δεν έχουμε τα πλήρη στοιχεία . Γιατί πρέπει ότι πούμε να είναι αληθινό και όχι φήμη .

 

Κάποιοι που θεωρούν ότι θα γοράσουν γνώσεις σε τιμή βραστών ζαρζαβατικών το μόνο που έχω να γράψω είναι ότι ο κάθε άσχετος και πικραμένος εκφράζει άποψη για την δουλειά των άλλων που στην τελική δεν έχει τις γνώσεις για να κρίνει ... Ας βγει ο ίδιος να κάνει δωρεάν εργασία αν τόσο πιστεύει στην ιδέα .

 

Ειδικά , για μη πλήρη στοιχεία , πολύ σωστά τοποθετήθηκες συνάδελφε . Διότι αν δεν υπάρχουν πλήρη στοιχεία δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η νοοτροπία ονομάζετε 2,5 Εκ αυθαίρετα. Δυστυχώς οι υπαίτιοι πολλοί και γνωστοί. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε λοιπόν είναι κατά βάση πρόβλημα λειτουργίας κρατικών θεσμών και μηχανισμών.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επαναφέρω λίγο το αρχικό ποστ, για να σας επαναφέρω σε τάξη, γιατί ο άνθρωπος να μάθει 2 - 3 θεματάκια ζήτησε και το κάνατε ανατολικό θέμα πάλι. :) :) :)

Θέλω να ξεκινήσω ανέγερση μονοκατοικίας σε οικόπεδο 180 τ.μ.περίπου και θα ήθελα τις γνωσεις σας σε 2-3 θεματάκια.

Επειδή απ'ότι εχω διαβάσει χρειάζεται να αφήσουμε 4μ. πρασιά σκεφτόμαστε για δημιουργία υπογείου για γκαράζ και αποθηκες και κατασκευή μεζονέτας 75τ.μ + 75τ.μ με ενσωμάτωση ασανσέρ (ίσως)

1)Υπολογισμός κατασκευής υλικά-άδειες-ΙΚΑ(τελειωμενο τελος πάντων) 150000 ευρώ.Είμαστε κοντά;

2)Επειδή η κατασκευή θα γίνει με δάνειο και η τράπεζα δίνει τη 1η δόση με τη κατασκευή της 1ης πλάκας πόσο περίπου στοιχίζει η 1η πλάκα;

3)Γίνεται συμφωνία μεταξύ εμένα και μηχανικού για να ξεκινήσουν οι πληρωμές μετά τη 1η πλάκα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Τα 4μ πρασιά δεν είναι απαραίτητη το ορίζει η ρυμοτομική γραμμή.

1. Θεωρώ με τα 150χ κοντά είσαι, θα κόψεις λίγο γκαράζ και θα μειώσεις λίγο το σπίτι

2. θα υπολογίσεις τα τετραγωνικά μέτρα, η πρώτη πλάκα στοιχίζει το ένα τρίτο που θα σου στοιχίσουν τα μπετά

3. Εξαρτάται τι ενοείς. 1 τις άδειες τις πληρώνεις νωρίτερα, την μελέτες τουλάχιστον, οι πληρωμές γίνονται τμηματικά. Νομίζω για εκσκαφές θα χρειαστείς να πληρώσεις νωρίτερα. Και την πρώτη πλάκα, κάτι θα χρειαστείς να δίνεις νωρίτερα, εξόφληση όμως μπορείς να κάνεις κατά την περαίωση τμημάτων. Η αρχή να γίνει, όπως η μελέτη, καλά κάνεις που ρωτάς κόστη, γιατί μερικοί χτίζουν ένα σπίτι 200 μέτρα και μετά απορούν πως βρέθηκαν με 200χ δάνειο ..

Link to comment
Share on other sites

@akaliak

 

σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...σε αυτά που αναφέρετε συμφωνώ απολύτως...

 

 

@BAS

 

Αγαπητέ τα συμπεράσματά σας απεναντί μου είναι εντελώς λανθασμένα...Απορώ πραγματικά...

Προφανώς και δεν έχετε διαβάσει όλα τα post mou για το συγκεκριμένο θέμα...Ίσως βέβαια να μην είχατε τον χρόνο...

 

Για το τελευταίο σχόλιο σας :

"Ευτυχώς η επιβολή των ελεγκτών δόμησης , θα κόψει τον βήχα κάθε μιάς και κάθε ενός που νομίζει ότι είναι γνώστης"... 

 

...από το στόμα σας και στου θεού το αυτί...Παρόλα αυτά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου και τα δύο μέρη (ελεγκτές δόμησης - πολίτες)...

 

 

ευχαριστώ
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έβγαλα συμπεράσματα απέναντι σας , γιατί δεν σας γνωρίζω . Μίλησα γιά κατηγορίες ανθρώπων που συναντάμε κατά την διάρκεια της καρριέρας μας . Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω αν συμπεριλαμβάνεστε σε αυτές .

 

Σας απάντησα μάλιστα γιατί το σχόλιο ότι οι πληροφορίες αυτές δεν μπορούν να δοθούν δωρεάν ήταν δικό μου και το οποίο επικρίνατε και έτσι θεώρησα ότι έπρεπε να σας πω καλύτερα τον λόγο , που πρέπει να γίνεται αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.