Μετάβαση στο περιεχόμενο

πολυμπριζο πανω σε πολυμπριζο; επικινδυνο;


Recommended Posts

παρατηρω πως πισω απο καθε πολυμπριζο αναφερει ο κατασκευαστης να μην συνδεθει με δευτερο πολυμπριζο στη σειρα.

μεχρι στιγμης εγω εδω και χρονια εχω βαλει και δευτερο και τριτο πολυμπριζο σε σειρα πανω σε ενα...και δεν ειχα προβλημα ποτε.

προσεχω να μην υπερβω τα 3500 βατ σε συνολο οπως αναγραφουν ολα τα πολυμπριζα που εχω ,οτι αντεχουν. νομιζω δε ξεπερναω ουτε τα 1500 βαττ....

αρα λοιπον ο λογος που μας το απαγορευουν ειναι μονο αυτος; το να υπερβουμε καταλαθος τα συνολικα βαττ; αλλα αυτο μπορεις να το παθεις και με ενα πολυμπριζο μονο....

ποιος ειναι δηλαδη ο λογος;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο η ισχύς που μπορεί να περάσει μέσα από  το πολύπριζο και να αντέξει, αλλά και ισχύς της γραμμής που είναι συνδεδεμένη η πρίζα, στην οποία τοποθετείται η συστοιχία των πολύπριζων. Μπορεί δηλαδή οι συνδεδεμένες συσκευές, όταν λειτουργήσουν ταυτόχρονα να ξεπεράσουν την ισχύ της γραμμής και να πέσει η ασφάλεια στην καλύτερη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί δηλαδή οι συνδεδεμένες συσκευές, όταν λειτουργήσουν ταυτόχρονα να ξεπεράσουν την ισχύ της γραμμής και να πέσει η ασφάλεια στην καλύτερη περίπτωση...

...και στη χειρότερη να κάνεις τον πυροσβέστη. Σωστός ο akaliak.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, προσοχή στην ποιότητα των πολύπριζων που χρησιμοποιούμε. Αν καταλάβουμε ότι έχουν χαλαρώσει οι επαφές τους ή ότι τα καλώδια έχουν μαλακώσει σε κάποια σημεία (ειδικά εκεί που κάνουν γωνίες), άμεση αντικατάσταση. Τα φθηνά συνήθως δεν είναι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιεις ενα πολυμπριζο το οποιο σου λεει μεχρι 3500 βατ και εσυ το καλυψεις με 2500 βατ το πολυ,παλι θα σου πεσει η ασφαλεια;

αν εγω βαλω 3 πολυμπριζα και η συνολικη ισχυς των συσκεων που θα φορτωσω και στα 3 πολυμπριζα δε ξεπερναει παλι σε συνολο τα 2500 βατ γιατι να εχω προβλημα;

 εκτος αν η εγκτασταση του σπιτιου και η συγκεκριμενη ασφαλεια δεν αντεχει τα 2500 με 3500 βατ.... οκ αυτο το καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σωστο να εχεις ενα ματσο πολυπριζα το ενα πανω στο αλλο. Συνηθως ειναι φτηνιαρικα, ενιοτε δεν κανουν καλη επαφη οι ακροδεκτες, πολλα που ειναι ευτελη εχουν την ταση να στραβωνουν οι ακροδεκτες της γειωσης, οποτε.....

Το πιο σωστο ειναι να κανεις μερεμετι στο τοιχο και να βγαλεις 1-2 πριζες. Δεν αλλαζει ετσι το ποσο ρευμα μπορει να δωσει η γραμμη, αλλα δεν θα εχεις 3 πολυπριζα στη σειρα. Εναλλακτικα παρε ενα μακρυ πολυπριζο καλης μαρκας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.