Μετάβαση στο περιεχόμενο

ενυδρεία


Arche

Recommended Posts

ασχολείται κανείς με ενυδρεία? :)

Εχει, το ενυδρείο μου έχει πιάσει λίγη πρασινη άλγη και δεν ξέρω πως μπορώ να την καθαρίσω :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να βάλεις μέσα ψαράκια που την τρώνε και το καθαρίζουν σε σταθερή βάση.

 

Νομίζω τα έλεγαν γλύφτες και είναι κι ένα άλλο που είχε σχήμα σαν μικρό καρχαριάκη μαύρο που έτρωγε πολύ… μα πολύ λέμε.

Στο πρώτο μαγαζί με ψάρια άμα ρωτήσεις θα σε κατευθύνουν τι είναι πιο καλό για συνδυασμό με τα ψάρια που έχεις.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, όμως ο "γλύφτης" τρώει τροφή, σπάνια τρώει ελάχιστη άλγη. Επίσης για την άλγη που έχω σκέφτομαι θα χρειαστώ τουλάχιστον 2 και νηστεία τα υπόλοιπα. :grin:

Αυτή η λύση θα πρέπει να υπάρχει, αν υπάρχει το κατάλληλο ψάρι (?) :smile:

χμ μια άλλη, ίσως να είναι, κάτι με τα ph κάνουν οι ενυδριόφιλοι και τις αμμωνίες. Ζόρικη λύση και ειδική, θα δω το Σάββατο το απόγευμα, αν υπάρξει ενδιαφέρον βέβαια, να βάλω μερικές φωτογραφίες να το συζητήσουμε....!

Link to comment
Share on other sites

πάρε τον καρχαριάκο με στόμα σαν του γλύφτη ... κάνει τρομερή δουλειά σου λέω....

 

αλλά και ο απλός λογικά κάνει το έργο του αλλά θα εξαρτηθεί και πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου για να δεις πόσους χρειάζεσαι.

 

πως λέμε εμείς στους ιδιώτες να πάνε σε μηχανικό να ρωτήσουν για το σπίτι τους... έτσι και συ πήγαινε σε αρμόδιο μαγαζί που τα έχουν και ξέρουν να σου πουν. (οχι σε απλα περ σοπ που είναι υπάλληλοι αλλά σε μαγαζί απο τα παλιά που αυτός που το έχει, είχε και την τρέλα και το μεράκι να τα ψάχνει τα πράγματα)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

και γω πάντως έχω πάρει ένα μικρό (60 lt) και έχω μέσα δύο ψαράκια (φροντόζα και παπαγαλάκι).

 

το έχω περίπου τρεις μήνες, αλλά παρακολουθώ την συζήτηση σας μηπως και "βγάλω" και γω άλγη.

 

Πάντως η αλήθεια είναι οτι τα βλέπεις και ηρεμείς. Όμορφο πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρεία αν το φτιάξεις καλό είναι να φροντίσεις και πανίδα αλλά και χλωρίδα…. DSC00016.jpg

Πέραν από κάποιες όμορφες πέτρες ή ξύλα για να έχει ατμόσφαιρα.

Και είναι ένας κύκλος ζωής.. οπότε πέραν του συνδυασμού ψαριών που μπορείς να έχεις να μη φάει το ένα το άλλο πρέπει να φροντίσεις (και χωρίς φυτά) να έχεις υπηρεσία καθαριότητας με τα ειδικά ψαράκια που αυτό ξέρουν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιανει πολλη πρασινιλα το ενυδρειο, παρε γλυφτρα, αλλα μικρη... οταν μεγαλωσει η γλυφτρα δεν ασχολειται πολυ με τον καθαρισμο... τουλ αυτο εχω δει στο ενυδρειο μου. Επισης το ενυδρειο να μην το χτυπαει πολυ φως, που επιδεινωνει το προβλημα. το προβλημα εχω την εντυπωση οτι επιδεινωνεται και με τον υπερπληθυσμο ψαριων.

 

Καθαρισε το φιλτρο για να μπορει να ρουφηξει ανετα, και μετα με σφουγγαρακι πιατων (καινουριο), με την πρασινη πλευρα (να μην ειναι συρματινη αλλα ρινισματα πλαστικου) τριψε μαλακα τα τοιχωματα, και το νερο θα το καθαρισει το φιλτρο. με ενα σωληνακι μπορεις να καθαρισεις τον πατο οταν γινει κατακαθιση των βρωμιων.. Αν το ενυδρειο εχει πολλη βρωμια μην το κανεις ολοκληρο σε μια μερα γιατι τα ψαρια δεν την παλευουν μεσα σε τοσο βρωμικο νερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.