Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κυκλική σκάλα - Κτιριοδομικός


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Ξέρει κανείς αν σε κυκλική (ή ελλειψοειδή σκάλα) το πάτημα που ορίζει ο Κτιριοδομικός να είναι μεγαλύτερο απο 28cm (Άρθρο 13 Πίνακας) μετράται στη μέση της βαθμίδας ή στην πραγματική γραμμή ανάβασης η οποία είναι εσώτερον της εξωτερικής βαθμιδοφόρου κατά 30cm?

Link to comment
Share on other sites

Κτιριοδομικός Κανονισμός, Άρθρο13-Παρ. 4: "Ελάχιστο 0,28 του μέτρου μετρούμενο στο μέσο της βαθμίδας σε οριζόντια προβολή σαν απόσταση των ακμών δυο διαδοχικών βαθμίδων"

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τον τύπο.

Για τύπου Ι ή ΙΙ είναι στην μέση του πλάτους, ενώ για τύπου ΙΙΙ σε απόσταση 60εκ από την εσωτερική περίμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Υπέθεσα ότι αναφερόταν σε τύπου Ι σκάλα μιας και το ερώτημα αναφέρεται σε ελάχιστο πάτημα 0,28 εκ. ενώ οι τύπου ΙΙ&ΙΙΙ έχουν ελάχιστο 0,25.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ταχύτατες απαντήσεις σας.

Την απαίτηση του κτιριοδομικού να μετράται στο μέσον της βαθμίδος την εχω δει, αλλά μου φαίνεται παράλογη για κυκλική σκάλα καθώς κανείς σε κυκλική δεν περπατά στη μέση του σκαλιού! Άρα γιατί το π'ατημα να μετρά στο μέσο και όχι στην λογική ΓΑ?

Link to comment
Share on other sites

η αναλογία κλίσης καθορίζεται απο το μέγενθος του βήματος ενός ενήλικα (61-64cm).Για τον προσδιορισμό της ιδανικής αναλογίας κλίσης που προκαλεί την ελάχιστη προσπάθεια ισχύει ο τύπος 2P + Π = 63 cm(1βήμα)

 

Αρα εάν δεν πάρουμε την μέση απο το πάτημα δεν έχουμε την ιδανική αναλογία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι!Θα θελα να κάνω 1 ερώτηση.στο κτιριοδομικό κανονισμό αναφέρεται σε σκάλες τύπου 1,2,3..ποιες είναι αυτες?θέλω να πω λογικά θα εννοεί σφηνοειδή,τετράγωνη κτλ.ποια είναι ποια όμως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.