Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νερό σε πέτρινο τοίχο


Recommended Posts

@Panb, να σου πω την αλήθεια, πέρα από όλα τ' άλλα σωστά, που έγραψαν οι συνάδελφοι, δε μου πολυαρέσει και η ποιότητα της πέτρας, ούτε το πελέκημά της.

Νομίζω ότι πρέπει να το σκεφτείς πολύ σοβαρά να γίνουν τσιμεντενέσεις.

 

Σου ανεβάζω μια εικόνα, για να δεις τη διαφορά στην τεχνική και το χτίσιμο.

 

post-5538-0-37767600-1432846126_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Μια καλή πρόταση είναι να υδροβοβιστεί και να βαφτεί με διάφανη βαφή. Συνήθως πάντως θες ρητινούχο γαλάκτωμα περίπου 5Ε ανα τμ γα το 55 εκ πάχος.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ψυχραιμία και μη το παίρνεις κατάκαρδα.Συμβαίνουν αυτά.

Στήσε σκαλωσιές,χτύπα,ξύσε αρμούς,αγρίεψε,αποκάλυψε κακοτεχνίες πίσω από το πασάλειμα.Νέο αρμολόγημα πρόσωπο με πέτρα.

Εδώ παίζει σοβαρά η πρόταση που κατεβάζει ο ted78. H λιθοδομή σου έχει πολλά εσωτερικά κενά.

Μετά θα έρθει ο Ροδόπουλος με τα μαγικά του.

 

Σου δείχνω κι εγώ μια υποδειγματική(και αισθητικά)λιθοδομή. Κατασκεύη '80 μέσα έξω πέτρα. Ουδέν πρόβλημα.

post-52214-0-49291600-1432882940_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι,  εγινε μια "ξερολιθια"   ενισχυμενη με κονιαμα  αναμεσα στις πετρες
και μετα  απο πολλες μερες    ..που τελειωσε ολος ο τοιχος.......και  ενώ  ειχε "τραξηξει"   ολο αυτο το υλικο,
συμπληρωθηκαν τα κενά  με κονιαμα απο πανω, με τα αποτελεσματα που βλεπουμε  στις φωτό...................

 

 

αποσπασμα α'

"Θυμηθείτε εδώ ότι πάντα κάνετε σταυρωτή τοποθέτηση των τεμαχίων και πάντα αποφεύγετε την δημιουργία κάθετου αρμού ανάμεσα σε παράλληλες σειρές. Η αρμολόγηση τώρα γίνεται με τον εξής τρόπο: χρησιμοποιώντας ένα πιστόλι αρμόστοκου τοποθετούμε μέσα το μείγμα και στην συνέχεια το εφαρμόζουμε μέσα στους αρμούς γεμίζοντας όλα τα κενά."

 

 

αποσπασμα  β'  [απο το πιο κατω χρησιμοτατο -και στο μελλον-  κειμενο του ΥΠΕΚΑ, φτιαγμενο απο μηχανικους που  ήξεραν καλα τη δουλειά τους...]

 

 

"δ.       Σωστότερη δόμηση επιτυγχάνεται με τη δημιουργία καθ’ ύψος 1,5 m οριζόντιων στρώσεων.

ε.       Μόλις το κονίαμα δόμησης στεγνώσει κάπως γίνεται αρμολόγηση, οι ορατοί αρμοί καθαρίζονται από χαλαρά κονιάματα και συμπληρώνονται με το ίδιο κονίαμα που έχει χρησιμοποιηθεί για τη δόμηση.  Το κονίαμα συμπιέζεται μέσα στους αρμούς ώστε να μην μείνουν κενά και η επιφάνειά του διαστρώνεται με το μυστρί. Κατόπιν χαράσσεται με το μυστρί χαραγή στο μέσο περίπου της εξωτερικής επιφάνειας του αρμού.

στ.     Συνήθης κακοτεχνία των λιθοδομών είναι η κατασκευή επιμελημένων όψεων από κατάλληλα μεγέθη λίθων και η πλήρωση του ενδιάμεσου τμήματος της λιθοδομής από πολύ μικρά τεμάχια και πολύ κονίαμα. Λιθοδομή τέτοιου είδους κρίνεται απορριπτέα."

 

στον  συνδεσμο

 

ΓΤΣΥ-1000-ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΕΣ

www.hellaskps.gr/min_requirements/docs/orig/PE1/.../TD-D-1000.0.doc

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

συγνώμη αλλά τα κενά πως καταφέρατε και τα βρήκατε απο τις φωτό  :idea:

 

τσιμεντοενεμα πως θα γίνει? γενικά και αόριστα θα περάσουμε τα σωληνάκια ανα 25 εκ?

 

Εγω προσωπικά θεωρώ οτι το αρμολόγημα δεν έχει πολύ τσιμέντο και είναι ιδιαίτερα πορώδες. Απο εκεί και πέρα να πάμε σε τσιμεντοένεμα αν περάσετε πάνω απο 1 λίτρα στο τμ να με νεημερώσετε και εμένα.

 
και ένας πέτρινος τοίχος..............
 
 
 

post-25466-0-38361200-1432892136_thumb.jpg

post-25466-0-38663000-1432892142_thumb.jpg

post-25466-0-77747600-1432892174_thumb.jpg

post-25466-0-82384800-1432892362_thumb.jpg

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του παραπάνω σχολίου μου, θεωρώ απαράδεκτο σε forum μηχανικών να εξακολουθούμε να σχολιάζουμε κατασκευάσματα σαν το παραπάνω.

Οποιοσδήποτε περαιτέρω σχολιασμός δρα σαν προτροπή για τον επόμενο ιδιώτη ή "μάστορα" ...

 

Η λιθοδομή είναι μεγάλη τέχνη και το αρμολόγημά της ακόμη μεγαλύτερη. Όταν δε μπορούμε να την προσεγγίσουμε δεν την κατασκευάζουμε.

Ειδικά αν είναι και φέρουσα, οπότε γίνεται και πολύ επικίνδυνη. Ευτυχώς το τελευταίο κανονιστικά ήδη αποτυπώνεται.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιώτης έπρεπε να έχει το μηχανικό του εκεί όταν τα έκανε και όχι τώρα ... στο να τον στολίζει εκ των υστέρων δε νομίζω ότι μπορούμε εμεις να συμμετέχουμε.

Το θέμα έχει ήδη κλείσει από τη στιγμή που δόθηκαν οι εντολές σε αυτόν που "κατασκεύασε" ότι εμείς βλέπουμε ολοκληρωμένο.

 

Όσο για το διάλογο, υπάρχουν πράγματα που διορθώνονται, άλλα όχι και άλλα που δεν αξίζει τον κόπο να διορθωθούν.

Υπάρχουν πολλά άλλα θέματα άξια σχολιασμού (πχ. από τις παραπάνω φωτό, "ανακατασκευή λιθοδομής σε ύψος δύο ορόφων" ή "είχε ξυλοδεσιές ... και τώρα τι") ...

αλλά ας τα ανοίξουμε αλλού ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιώτης έπρεπε να έχει το μηχανικό του εκεί όταν τα έκανε και όχι τώρα ... στο να τον στολίζει εκ των υστέρων δε νομίζω ότι μπορούμε εμεις να συμμετέχουμε.

Το θέμα έχει ήδη κλείσει από τη στιγμή που δόθηκαν οι εντολές σε αυτόν που "κατασκεύασε" ότι εμείς βλέπουμε ολοκληρωμένο.

 

Οκ, μετά από αυτό το post δεν έχει νόημα να συνεχιστεί άλλο η κουβέντα, ευχαριστώ όσους είχαν τη διάθεση να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.