Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νερό σε πέτρινο τοίχο


Recommended Posts

Μια μεθοδος για να εντοπισεις το προβλημα ειναι να χρησιμοποιησεις θερμοκαμερα. Λεπτομερειες για το πως, που και ποσο θα σου τις δωσεις συναδελφος που εχει γνωσεις πανω στη θερμογραφια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

. Το νερό το έριχνα στα 4 μέτρα και μέσα το εμφάνισε στο μισό μέτρο...Μίλησα με τον μηχανικό, του έδειξα και τις φώτο και μου είπε δεν μπορεί να καταλάβει πως γίνεται αυτό. 

 

Τι εννοείς έριχνες στα 4μ.;;

Ο μηχανικός δεν μπορεί να τα δει επί τόπου; Φωτογραφίες βλέπουμε κι εμείς,αλλά ασφαλές συμπέρασμα και οδηγίες μην περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έριχνες στα 4μ.;;

Ο μηχανικός δεν μπορεί να τα δει επί τόπου; Φωτογραφίες βλέπουμε κι εμείς,αλλά ασφαλές συμπέρασμα και οδηγίες μην περιμένεις.

Ήρθε ο μηχανικός κ τα είδε επιτόπου σήμερα. Και; Ναι έχουμε πρόβλημα σε αυτή την πλευρά, παίρνει νερό... Ήταν κ αυτός που έκανε αρμολόγηση... Έριξα νερό στις 2 γωνίες κ πάλι πήρε νερό μέσα σε 2 διαφορετικά σημεία... Ναι έχουμε πρόβλημα λένε. Που είναι το πρόβλημα ρωτάω; Είναι βορινός ο τοίχος κ παίρνει νερό...

Αυτή ήταν η απάντηση του μηχανικού... Αφού έκανα την βλακεία κ τον ξόφλησα καλά να πάθω.

Επειδή λοιπόν έγινε ακριβώς αυτό που περίμενα, δλδ ότι από την μεριά τους όλα έγιναν σωστά, και απλά η κακιά στιγμή, θα πρέπει να το προχωρήσω μόνος μου πλέον...  Σίγουρα δεν ήθελα αυτή την αντιμετώπιση από τον μηχανικό.

Όταν μια κατασκευή είναι δύσκολη ή εγκυμονεί κινδύνους, οφείλεις να ενημερώσεις τον πελάτη από πριν, όχι μόνο φαμφάρες του στυλ θα σου το κάνω αθάνατο και και και... και όταν γίνει η βλακεία α, όλα έγιναν σωστά, δεν ξέρω τίποτα... Δεν μπορεί να έγιναν όλα σωστά και να περνά τόσο νερό, κάποιο λάθος έγινε, κάτι δεν έγινε σωστά, δεν φταίω εγώ σε κάτι... Και εφόσον αυτός είχε την επίβλεψη, οφείλει να ψάξει να βρει κ να διορθώσει το λάθος, όχι πήγαινε στον τάδε που έχει μονωτικά υλικά κ πάρε κάτι!!! Δεν ήθελα βοήθεια για να το κάνω αυτό το πράγμα.   

 

Αυτό που σίγουρα θα κάνω πλέον, είναι ψάξιμο όλου του τοίχου με σκαλωσιά σπιθαμή προς σπιθαμή για τυχόν κακοτεχνίες στον αρμό (ευτυχώς ο τύπος που έκανε αρμολόγηση θα βοηθήσει) και μετά να βρω το κατάλληλο υλικό να τον περάσω εξωτερικά. Δεν νομίζω να υπάρχει κ άλλη λύση.

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποιο υλικό αδιαβροχοποίησης που να το έχει εφαρμόσει κ να έχει δει αποτέλεσμα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

 

κάνε το πείραμα που σου λέω και θα με θυμηθείς. Πέρασε έναν υδροβοβισμό στην πέτρα και στο αρμολόγημα με ψεκασμό. κάντο σε μια γωνία και μετα απο 2 ημέρες ξαναβρέξτω 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ας πούμε μια κορνίζα μπετόν(έτσι το κατάλαβα). Έρχεσαι και την γεμίζεις με λιθοδομή πχ 30-50 εκ.Τι λιθοδομή όμως;Συμπαγή,αν είναι 30εκ, τρίστρωτη αν είναι 50εκ;Τι πέτρα,τι κονίαμα,ποιότητα-τρόπος κτισίματος;Καλύπτεις τα στοιχεία μπετόν ή πας πρόσωπο;

 

99% στα σημεία επαφής θα σου κάνει ρωγμή. Που,πόσο,διαμπερής κλπ θέλει ψάξιμο. Επίσης και στην κύρια επιφάνεια της λιθοδομής: αρμοί,τίποτα ρηγμάτωση;κρατάνε νερό;κανένα σπάσιμο στην πέτρα;

 

Απ' ότι λες,μάλλον κάπου έχεις τρύπα σουρωτήρι. Βάλε και καμμιά εξωτερική φωτό της προκοπής,γιατί μιλάμε και λίγο στον αέρα.

 

Τελικά τον μηχανικό σου τον έθαψες για τα καλά!

Link to comment
Share on other sites

 

 

κάνε το πείραμα που σου λέω και θα με θυμηθείς. Πέρασε έναν υδροβοβισμό στην πέτρα και στο αρμολόγημα με ψεκασμό. κάντο σε μια γωνία και μετα απο 2 ημέρες ξαναβρέξτω 

 

 

Αυτό θα κάνω, δεν έχω άλλη λύση, απλά θα ελέγξω τους αρμούς προσεχτικά για ρωγμές γιατί είμαι σίγουρος ότι κάτι θα βρω. Σήμερα μίλησα με άλλους 3 μηχανικούς που έχουν γραφείο μαζί και μου είπαν σημεία που πρέπει να εστιάσω. Θα στήσουμε σκαλωσιά με το συνεργείο που έκανε αρμολόγηση να εξετάσουμε όλη την πλευρά προσεχτικά, αποκατάσταση όπου εντοπίσουμε πρόβλημα και μετά ψεκασμός. 

 

Έχεις ας πούμε μια κορνίζα μπετόν(έτσι το κατάλαβα). Έρχεσαι και την γεμίζεις με λιθοδομή πχ 30-50 εκ.Τι λιθοδομή όμως;Συμπαγή,αν είναι 30εκ, τρίστρωτη αν είναι 50εκ;Τι πέτρα,τι κονίαμα,ποιότητα-τρόπος κτισίματος;Καλύπτεις τα στοιχεία μπετόν ή πας πρόσωπο;

 

99% στα σημεία επαφής θα σου κάνει ρωγμή. Που,πόσο,διαμπερής κλπ θέλει ψάξιμο. Επίσης και στην κύρια επιφάνεια της λιθοδομής: αρμοί,τίποτα ρηγμάτωση;κρατάνε νερό;κανένα σπάσιμο στην πέτρα;

 

Απ' ότι λες,μάλλον κάπου έχεις τρύπα σουρωτήρι. Βάλε και καμμιά εξωτερική φωτό της προκοπής,γιατί μιλάμε και λίγο στον αέρα.

 

Τελικά τον μηχανικό σου τον έθαψες για τα καλά!

 

Ο τοίχος δεν έχει μόνο μία τρύπα, δεν παίρνει από ένα μόνο σημείο νερό, αυτό είναι το πρόβλημα. Και με το μάτι δυστυχώς δεν φαίνεται να έχει θέματα.Ίσως ένα 2 ύποπτα σημεία αλλά δεν μπόρεσα να ελέγξω κ ψηλότερα που είμαι σχεδόν σίγουρος πως υπάρχει θέμα. Θέλει να κάνω μερεμέτια, να χαλάσω αρμούς σε σημεία καθώς προχθές μια μικρή κουκίδα την σκάλισα με το δάχτυλο κι έκανε τρύπα. Δεν λέω ότι παίρνει από εκεί νερό, αλλά φαντάζομαι θα έχουν κ άλλα τέτοια σημεία οι αρμοί, κ σίγουρα κάποια θα είναι ύποπτα. Θέλει ψάξιμο και στα παράθυρα όπως μου είπαν σήμερα κ κυρίως στις κολώνες καθώς εξωτερικά εκεί αργεί περισσότερο να στεγνώσει ο αρμός.

Ο τοίχος όπως προείπα έχει 55 εκατοστά πάχος, το κονίαμα τι εννοείς; Αν ρωτάς αν έχει κάποιο εξειδικευμένο υλικό μέσα όχι, δεν έχει... Στους αρμούς μόνο έχουν βάλει ρητίνη αλλά απ'ότι κατάλαβα σήμερα σε πολύ μικρή ποσότητα (15 ευρώ κόστισε η ρητίνη που χρησιμοποίησαν για όλο το σπίτι...). Θα ανεβάσω κ κάποιες άλλες εξωτερικές φώτο να πάρετε εικόνα.

 

20141215_133743.jpg

 

20141215_133727.jpg

 

20141215_133746.jpg

 

20150526_205051.jpg

 

Βάζω και 2 κατά την διαδικασία χτισίματος

 

CAM00303.jpg

 

CAM00304.jpg

 

 

20141215_133801.jpg

 

20141215_133735.jpg

 

Όπου είναι πιο σκούροι οι αρμοί είναι από την βροχή, σε κάποια σημεία αργούν πολύ να στεγνώσουν... Οι φώτο είναι 2-3 μέρες αφού είχε βρέξει. 

 

Όσο για τα περί θαψίματος του μηχανικού, το μόνο που θα σου πω είναι πως εύχομαι κανείς να μην βρεθεί στην θέση μου. Δεν με ενοχλεί τόσο το ότι έγινε λάθος, τα λάθη είναι ανθρώπινα, το να μην το αναγνωρίζεις όμως κ να μην κάνεις κάτι γι'αυτό είναι παντελώς αντιεπαγγελματικό. Ειδικά όταν εγώ ήμουν άψογος στις υποχρεώσεις μου. Αλλά ας το αφήσουμε αυτό τώρα, δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό που βλέπω, εύχομαι το νερό να είναι το μοναδικό μελλοντικό πρόβλημά σας.

Στη μερική ανακατασκευή που δείχνετε ... το μόνο που δε φαίνεται είναι να έχει περάσει μηχανικός ...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..προς το παρόν βλέπω πολύ κακό χτίσιμο:αλλού πολύ κονίαμα,αλλού καθόλου και πολλές τρύπες(!!).

Οι πέτρες φίρδην μίγδην. Το αρμολόγημα ήρθε να συμμαζέψει το πράμα αλλά φευ.

Οι κολώνες είναι ψευτόκολώνες και πέσανε μέσα στην λιθοδομή-άρα δεν είναι αυτό που νόμιζα-εντούτοις υπάρχει πρόβλημα στην επαφή με το πλαϊνό σπίτι και περιμετρικά του κουφώματος ίσως.

 

Συμπέρασμα: το αρμολόγημα μια φλούδα πάχος έχει,μεγάλη εξωτερική επιφάνεια σε πολλά σημεία και κάργα πόρους. Ρουφάει το νερό,το στέλνει στην τρύπα και μετά στο σπίτι.

 

Επί τη ευκαιρία τι έκανες στον όροφο; Έρριξες συμπληρωματική πλάκα μπετόν;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..προς το παρόν βλέπω πολύ κακό χτίσιμο:αλλού πολύ κονίαμα,αλλού καθόλου και πολλές τρύπες(!!).

Οι πέτρες φίρδην μίγδην. Το αρμολόγημα ήρθε να συμμαζέψει το πράμα αλλά φευ.

Οι κολώνες είναι ψευτόκολώνες και πέσανε μέσα στην λιθοδομή-άρα δεν είναι αυτό που νόμιζα-εντούτοις υπάρχει πρόβλημα στην επαφή με το πλαϊνό σπίτι και περιμετρικά του κουφώματος ίσως.

 

Συμπέρασμα: το αρμολόγημα μια φλούδα πάχος έχει,μεγάλη εξωτερική επιφάνεια σε πολλά σημεία και κάργα πόρους. Ρουφάει το νερό,το στέλνει στην τρύπα και μετά στο σπίτι.

 

Επί τη ευκαιρία τι έκανες στον όροφο; Έρριξες συμπληρωματική πλάκα μπετόν;

 Ναι, πλάκα μπετόν ρίξαμε. Μου κάνατε την καρδιά περιβόλι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.