Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ακτινογραφία των κτηρίων που έχει η Ελλάδα


Engineer

Recommended Posts

To λέει όμως ο EC2.  Kατηγορία κατασκευής S4 -> 50 χρόνια ωφέλιμης ζωής σχεδιασμού.

Με τους EC είμαι σε φάση καμακιού ακόμα.

Ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση αλλά μάλλον έχει διαψευσθεί από την πράξη αυτή η κατηγοριοποίηση.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον ευρωκώδικα ΕΝ 1990 αναφέρει τα εξής:

(Κεφάλαιο 2.3)

 

Χρόνος ζωής σχεδιασμού κατασκευών (Design working life)

Προσωρινές κατασκευές: 10 χρόνια

Αγροτικές κατασκευές: 15 - 30 χρόνια

Κτίρια και σύνηθες κατασκεύες: 50 χρόνια

Μνημεία, γέφυρες και ειδικές κατασκευές: 100 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα προκύπτει απο τους συντελεστής αξιοπιστίας β στον Ευρωκώδικα που μειώνονται με τον χρόνο. Οι συντελεστές β ορίζουν πολλούς άλλους συντελεστές ασφαλείας, κλπ. Πέραν του προσδιοριζόμενου χρόνου το β πέφτει κάτω απο τα προσδιοριζόμενα όρια  και μειώνονται οι συντελεστές. Στην ουσία των πραγμάτων μιλάμε για πιθανότητα αστοχίας. Μια κατασκευή πέραν του ωφέλιμου χρόνου ζωής έχει μεγαλύτερη πιθανότητα αστοχία απο μια καινούργια. Ξεκινάς πχ απο πιθανότητα 1 στις 150000 και καταλήγεις σε 1 στις 100. Μην μπερδευόμαστε με τον σεισμό. 

 

Θεωρώντας οτι το 2015 η βάση είναι ο EC μπορούμε να τον συγκρίνουμε με τους προηγούμενους κανονισμούς. Είναι ο κλασσικός λόγος του τι έχω στον αριθμητή και τι θα έπρεπε να έχω στον παρανομαστή. Πχ οι προηγούμενοι κανονισμοί πάνε στον αριθμητή και ο EC στον παρανομαστή. Ο λόγος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να υπολογίσει τον αρχικό λόγο του β. πχ Είχα το 1960 αρχικό β=1,8 και έπρεπε να έχω 3,8 =0,47.  

 
 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.