Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαρτόσημο επί ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Χαίρετε,

 

Στο σημείωμα εισφορών για την έκδοση οικοδομικής άδειας, το χαρτόσημο επί ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ η τοπική υπηρεσία δόμησης μου το δίνει 3% ενώ στην νομοθεσία βάσει του Ν-1469/84 άρθρο 20 παρ.3 εμφανίζεται ως 2%.

 

Βρήκα επίσης και τον κώδικα χαρτοσήμανσης (που είναι τελείως μπερδεμένος) εδώ που λέει σε κάποια σημεία ότι κάποια χαρτόσημα αυξάνονται σε 3% αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω πως εφαρμόζεται και στην περίπτωση αυτών των δαπανών.

 

Ξέρει κάποιος πως διευκρινίζεται αυτή η ασυμφωνία;

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω δεν έχει αλλάξει κάτι στο συγκεκριμένο...το μόνο που άλλαξε πρόσφατα είναι το ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτήτη το οποίο καταργήθηκε. Μήπως μπερδεύονται με αυτό;

 

Αν τους δείξεις τη νομοθεσία αυτοί αντίστοιχα δεν μπορούν να σου πούνε σε ποιό νόμο βασίζουν την άποψή τους;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και από μένα.

Το έντυπο που είναι αναρτημένο στη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ έχει το συνολικό 3% (2% ΤΣΜΕΔΕ+1% ΕΜΠ) επί αμοιβής μελέτης-επίβλεψης (αφορά μηχανικό). Το χαρτόσημο και ΟΓΑ επί χαρτοσήμου σε συνολικό ποσοστό 2,40% προσαυξάνει το αρχικό 3% σε τελικό ποσοστό 3,072%. Το χαρτόσημο πληρώνεται κατά τη συναλλαγή στην τράπεζα. (ΕΤΕ ή ΑΤΤΙΚΗΣ)

και ποσοστό 0,05% υπέρ ΕΜΠ επί προυπολογισμού που αφορά τον ιδιοκτήτη δεν βλέπω να έχει καταργηθεί. Παλιότερα είχαμε το συνολικό 0,15% (και επιπλέον χαρτόσημο 2,40%) επί προυπολογισμού που αφορούσε τον ιδιοκτήτη. 

Έντυπο πόρων 5.3.2015.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...νόμιζα ότι ο φίλος εννούσε το χαρτόσημο επί της εισφοράς ΤΕΕ που πληρώνουμε στην ΔΟΥ (αν θυμάμαι αυτό είναι 2%).

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33: ναι φίλε, όπως σημείωσε και ο akis73 η ασυμφωνία αφορά στο χαρτόσημο που πληρώνεται στην ΔΟΥ και όχι στο ποσοστό των εισφορών που πληρώνονται στην τράπεζα.

 

edit: akis73 το σημείο που νομίζω ότι ορίζεται ως 2% είναι στο Άρθρο 15 "ΤΕΛΗ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ ΕΝ ΓΕΝΕΙ, ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΤΕΛΗ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ, ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΤΕΛΗ ΕΠΙ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ" του Κώδικα τελών χαρτοσήμων, συμφωνείς;

 

 

«16.α.*** Εις το τέλος χαρτοσήμου 2% υπόκεινται αι αποδείξεις πληρωμής ασφαλίστρων, επί παντός είδους ασφαλίσεων.

Εις το αυτό τέλος υπόκεινται αι αποδείξεις πληρωμής ασφαλίστρων, και όταν ταύτα καταβάλλωνται υπό του Δημοσίου, Δήμων, Κοινοτήτων και νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου.

Εξαιρετικώς αι αποδείξεις καταβολής ασφαλίστρων διά συναπτομένας εν Ελλάδι ή μέσω των εν Ελλάδι νομίμων εκπροσώπων των μεσιτών του Αγγλικού Λλόϋδ ασφαλίσεις πλοίων και αεροσκαφών, ως και των πληρωμάτων αυτών, υπόκεινται εις τέλος δραχ. (5) 10.

Αι αποδείξεις επιστροφής ασφαλίστρων, εφ όσον εσημάνθη η απόδειξις της πληρωμής των ασφαλίστρων, υπόκεινται εις πάγιον τέλος δραχ. 5. (Βλ. σχόλια)

β. Εις τέλος 1% υπόκεινται τα υπό της ασφαλιστικής εταιρείας επί ασφαλιστηρίων ζωής χορηγούμενα δάνεια, αι υπό ασφαλιστικής εταιρείας εξαγοραί (RACHATS) ασφαλιστηρίων ζωής, είτε δι ιδιωτικού, είτε διά δημοσίου εγγράφου καταρτίζονται πάσαι αύται».

Edited by petsagouris
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι έχεις δίκιο και προσωπικά δεν έχω υπόψη μου κάποια καινούργια διάταξη.

 

Για αυτό και ρώτησα αν υπάρχει η δυνατότητα στον έλεγχο φορολογικών να τους ρωτήσεις που βασίζουν αυτά που λένε...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό και ρώτησα αν υπάρχει η δυνατότητα στον έλεγχο φορολογικών να τους ρωτήσεις που βασίζουν αυτά που λένε...

Τους ζήτησα αιτιολόγηση, αναμένω και από την μεριά τους. Όταν έχω κάποια απάντηση θα ενημερώσω και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.