Μετάβαση στο περιεχόμενο

MSc στο εξωτερικό με πτυχίο ΤΕΙ


Recommended Posts

αυτα ειναι...μετα ο αποφοιτος ΤΕΙ κολλαει ενα MSc Imperial διπλα και ολα τελεια

 

και αυτο ειναι λαθος ή  τι? αν το χει ας το γραψει 

Edited by lefe
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και αυτο ειναι λαθος ή  τι? αν το χει ας το γραψει 

 

ειναι απλα αδικο για μηχανικο που σπουδασε πολυτεχνειο και δεν εχει το χρημα για μεταπτυχιακα σε εξωτερικα...Με το MSc σε top πανεπιστημιο ο τειτζης ξεφευγει και επισης του ανοιγεται μια μικρη διεξοδος στην χωρα που θα κανει το MSc...δεν εχω τπτ με τους αποφοιτους ΤΕΙ απλα αναφερω ενα γεγονος..

Edited by ANEMONA
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές! Η πρακτική μου νομίζω είναι καλή και έχω σκοπό να συνεχίσω και με κάτι άλλο μέχρι να ξεκινήσω το master. Eπίσης το TUM δεν το είχα σκεφτεί αλλά θα το δω αφού έχει και αγγλόφωνα προγράμματα, το imperial πάλι είναι λίγο ακριβό για το βαλάντιό μου και τα άλλα δύο που ανέφερες είναι και ακριβά και "μακρυά". Τέλος νομίζω ότι στην Ελλάδα θα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να "τρωγόμαστε" μεταξύ μας, πότε δεν το κατάλαβα αυτό με τους μηχανικούς δύο ταχυτήτων, μιας και πιστεύω ότι υπάρχουν καλοί φοιτητές και καθηγητές και στα τει και στα πολυτεχνεία, και το αντίθετο. Το πώς θα εξελιχθεί ο καθένας μετά είναι δικό του θέμα, μιας και ήδη οι "τειτζήδες" όπως λες στερούνται πολλών επαγγελματικών δικαιωμάτων, κατά την γνώμη μου πάντα..   

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδρύματα τύπου Imperial, Cambridge, Oxford κλπ δεν σε δέχονται εύκολα.
Οχι ότι ένας TEI δεν μπορεί να γίνει δεκτος αλλά δεν είναι τίποτα εγγυημένο.

Δεν αναφέρομαι στην εγχώρια αντιπαλότητα ΑΕΙ-ΤΕΙ άλλά ότι σε τέτοιες σχολές ο ανταγωνισμός είναι φοβερός.

Ανεμόνα,
Tο MSc πέρα απο prestige δεν του δίνει τίποτα (ουσιαστικό) οπότε είναι σαν να μην υπάρxει.
Συμφωνώ με τον lefe στο #11.

Γιατί ειναι άδικο? διακαιότατο είναι.
Και εγώ δεν είχα το χρήμα για να πάω σε φροντιστήρια για μπω σε ΑΕΙ, και αυτό είναι πιο άδικο.
Εσύ θα γράφεις Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικος και ο ΤΕΙ Πτυχιούχος Μηχανικός ΤΕ MSc DSc MIET FIEEE κλπ.

Τα MSc ή MS σε top πανεπιστήμια τα παίρνουν top φοιτητές, άσχετα απο την προέλευσή τους.

Ναι, για μερικούς ισως και να ανοίγεται μικρή διέξοδος στην χώρα που κανει το MSc αλλά επειδή εκεί υπάρχει ανταγωνισμός  μην νομίσεις ότι έδεσε.

Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις τίποτα με τους ΤΕΙ αλλά το γεγονός είναι ότι δεν έχουν όλοι οι ΤΕΙ MSc απο Ivy League πανεπιστήμια.
Ενα άλλο γεγονός που ΔΕΝ αναφερες είναι ότι όσα MSc και MPhil και PhD και δημοσιεύσεις και μετάλλια και βραβεία (medals, awards) και  να φέρει ο ΤΕΙ πάλι δεν έχει αναγνωρισμένες βασικές σπουδές και ας έχει ξεπεράσει τα 5 χρόνια σπουδών.
Αυτό είναι δίκαιο ή άδικο?

 

 

Edit_1: δεν παρακολουθώ τα του δοατάπ, μπορεί κάτι να έχει αλλάξει και ένας ΤΕΙ όταν μαζέψει 1-2 MSc ή 2-3 ακόμα χρόνια σπουδών σε ΑΕΙ να τον θεωρούν αυτομάτως διπλωματούχο, ας μας φωτίσει κάποιος ενημερωμένος που θα ξέρει.

Αν ναί, τότε είναι δίκαιο ή άδικο?

Edited by AMHxaNos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Btw ψαξου στις Γερμανικες σχολες , πολλα πανεπιστημια εχουν μαστερ στα αγγλικα (οκ σαν προσφορα προφανως λιγοτερα στον αριθμο σε συγκριση με τα γερμανικα)

πχ RWTH Aachen , TU Darmstadt , TU Berlin , Univ Stuttgart etc ε μην τα γραφουμε ολα κανε ενα google search

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Edit_1: δεν παρακολουθώ τα του δοατάπ, μπορεί κάτι να έχει αλλάξει και ένας ΤΕΙ όταν μαζέψει 1-2 MSc ή 2-3 ακόμα χρόνια σπουδών σε ΑΕΙ να τον θεωρούν αυτομάτως διπλωματούχο, ας μας φωτίσει κάποιος ενημερωμένος που θα ξέρει.

Αν ναί, τότε είναι δίκαιο ή άδικο?

 

Και 52 μεταπτυχιακά αν κάνεις, ο ΔΟΑΤΑΠ κοιτάει πρωτίστως τον βασικό τίτλο σπουδών. Τα έχω περάσει και τα ξέρω

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλα αδικο για μηχανικο που σπουδασε πολυτεχνειο και δεν εχει το χρημα για μεταπτυχιακα σε εξωτερικα...Με το MSc σε top πανεπιστημιο ο τειτζης ξεφευγει και επισης του ανοιγεται μια μικρη διεξοδος στην χωρα που θα κανει το MSc...δεν εχω τπτ με τους αποφοιτους ΤΕΙ απλα αναφερω ενα γεγονος..

και αυτο ειναι κακο γιατι?? του χαριζεται κανενος τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για το Delft (προφανώς δεν έχουνε επικαιροποιήσει τα qualifications καθώς στα ΑΕΙ που λένε εδώ και 14 χρόνια εμπεριέχονται και τα ΤΕΙ), μπορείς να κάνεις στο TUM,Imperial,MIT,Caltech και οπουδήποτε αλλού θέλεις ειδικά αν όντως έχεις 7,4 βαθμό πτυχίου δεν θα έχεις πρόβλημα

 

 

για να γράφουμε σε λίγο ρεαλιστική βάση ,απ'όσα έχω ακούσει στο ΜΙΤ κλπ με 7.4 είναι αρκετά "χλωμό" για τον απόφοιτο του καλύτερου ελληνικού πολυτεχνείου,οπότε φαντάζομαι πως δεν ισχύει κάτι διαφορετικό για τα ΤΕΙ.

 

 

για το φίλο που ρωτάει:

Από εκεί και πέρα καλό είναι να κάνεις αίτηση για να σε επιλέξουν σε κάτι που να μπορείς να ανταπεξέλθεις με το γνωστικό υπόβαθρο που έχεις από τις σπουδές σου με αυτό που θα απαιτηθεί,τη γλώσσα αλλά και με την τσέπη σου.

Με το καλό το πτυχίο & καλή συνέχεια σε ότι κάνεις μετέπειτα.

Edited by Oddball
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για να γράφουμε σε λίγο ρεαλιστική βάση ,απ'όσα έχω ακούσει στο ΜΙΤ κλπ με 7.4 είναι αρκετά "χλωμό" για τον απόφοιτο του καλύτερου ελληνικού πολυτεχνείου,οπότε φαντάζομαι πως δεν ισχύει κάτι διαφορετικό για τα ΤΕΙ.

 

 

για το φίλο που ρωτάει:

Από εκεί και πέρα καλό είναι να κάνεις αίτηση για να σε επιλέξουν σε κάτι που να μπορείς να ανταπεξέλθεις με το γνωστικό υπόβαθρο που έχεις από τις σπουδές σου με αυτό που θα απαιτηθεί,τη γλώσσα αλλά και με την τσέπη σου.

Με το καλό το πτυχίο & καλή συνέχεια σε ότι κάνεις μετέπειτα.

 

Εντάξει, ομολογουμένως υπερέβαλλα για το ΜΙΤ και το Caltech καθώς εκεί παίζουν ρόλο (αν δεν είσαι δηλαδή διάνοια ή ιδιοφυία) πολλά άλλα πράγματα όπως χρήματα, διασυνδέσεις και έντονη εξωσχολική δραστηριότητα κατά την διάρκεια της ζωής σου ως μαθητής. Ήθελα απλά να του δώσω να καταλάβει πως όταν περάσεις τα σύνορα της Ελλάδας και βγεις από το "μικροκλίμα" που επικρατεί εκεί καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχουν μηχανικοί 2 ταχυτήτων όπως στην χώρα μας.Επίσης απευθυνόμενος στον συμφορουμίτη ΑΝΕΜΟΝΑ ήθελα να του πω πως εάν το ΚΤΗ, το ΤUM το Imperial και ένα σωρό άλλα διεθνώς καταξιωμένα πανεπιστήμια παγκοσμίως δέχονται αποφοίτους ΤΕΙ για μεταπτυχιακό μήπως δεν πάει κάτι καλά με εμάς στην Ελλάδα; Μήπως τελικά δεν είναι στραβός ο γυαλός αλλά στραβά αρμενίζουμε;

Edited by project.breeze
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές! Η πρακτική μου νομίζω είναι καλή και έχω σκοπό να συνεχίσω και με κάτι άλλο μέχρι να ξεκινήσω το master. Eπίσης το TUM δεν το είχα σκεφτεί αλλά θα το δω αφού έχει και αγγλόφωνα προγράμματα, το imperial πάλι είναι λίγο ακριβό για το βαλάντιό μου και τα άλλα δύο που ανέφερες είναι και ακριβά και "μακρυά". Τέλος νομίζω ότι στην Ελλάδα θα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να "τρωγόμαστε" μεταξύ μας, πότε δεν το κατάλαβα αυτό με τους μηχανικούς δύο ταχυτήτων, μιας και πιστεύω ότι υπάρχουν καλοί φοιτητές και καθηγητές και στα τει και στα πολυτεχνεία, και το αντίθετο. Το πώς θα εξελιχθεί ο καθένας μετά είναι δικό του θέμα, μιας και ήδη οι "τειτζήδες" όπως λες στερούνται πολλών επαγγελματικών δικαιωμάτων, κατά την γνώμη μου πάντα..   

 

Δες επίσης το Chalmers University of Technology στο Γκετεμποργκ, έχει πολύ καλά προγράμματα, πολύ υψηλό επίπεδο, τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν (όπως σε ολόκληρη την Σουηδία) και το κόστος ζωής πολύ χαμηλότερο της Στοκχόλμης. Εγώ έγινα δεκτός εκεί για MSc αλλά μερικές φορές τα πράγματα δεν μας έρχονται όπως τα θέλουμε

Edited by project.breeze
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.