Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό οικοπέδου με τμήμα οδοστρώματος


Recommended Posts

Καλημέρα πέρα για πέρα!

Μου έφεραν ένα τοπογραφικό για κτίσμα του 2002 που είναι να μπει στο Ν.4178 και βλέπω ότι το οικόπεδο περιλαμβάνει και το πεζοδρόμιο αλλά και τμήμα του οδοστρώματος κεντρικής λεωφόρου των Αθηνών(!) Ακόμη και αν αυτό ήταν το αρχικό παλιό οικόπεδο στο οποίο έγινε απαλλοτρίωση, δε θα έπρεπε να υπολογίσει τα μεγέθη δόμησης, κάλυψης κλπ επί του εναπομείναντος; Υπάρχει καμιά περίπτωση που να δικαιολογείται το ότι πήγε με όλο το εμβαδό ή σίγουρα έκανε "μπαλαμούτι";

Link to comment
Share on other sites

....αν ελεγες τι τοπογραφικο ειναι αυτο

ποιανου ετους

ποια "πραξη" συνοδευει...

τι λεει η δηλωση του ν 651...

ποιός στο εφερε

 

και τι εννοεις; " σιγουρα εκανε μπαλαμουτι" -και ποιός???

 

υγ

και αν ειδες καποιο συμβολαιο ή  συστασης ΟΙ ή μεταβιβασης , όπου να αναγραφεται το "πολεοδομικο" καθετως του ακινητου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έκανες επαλληλία της δικής σου αποτύπωσης με την αποτύπωση που έγινε το 2002;

Δηλαδή βάζεις τις διαστάσεις της αρχικής αποτυπωσης και σου "πετάει" κορυφή πάνω στην άσφαλτο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγκεκριμένο τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια του 2002. Φαντάσου 2000τμ εκ των οποίων τα 100τμ παραχωρήθηκαν προφανώς και έγιναν (ήδη από τότε) πεζοδρόμιο και λίγο οδόστρωμα. Μου κάνει εντύπωση που τα πολεοδομικά μεγέθη υπολογίστηκαν επί των 2000τμ και όχι των 1900τμ.. Όπως εντύπωση μου κάνει ότι οι δύο υπαίθριες θέσεις στάθμευσης καταλαμβάνουν το πεζοδρόμιο..

Link to comment
Share on other sites

 

δλδ ειχες ενα οικοπεδο 2.000 τμ. διπλα σε Λεωφορο...αρα με σδ τουλαχιστον το 2,4...

Ενα τμημα του, εμβαδου 100 τμ.  ρυμοτομούνταν  προς διαπλατυνση- διανοιξη της Λεωφόρου.....

Αρα, υπηρχε καποια πραξη τακτοποιησης, με την "αυταποζημιωση" για το συγκεκριμενο αυτο ρυμοτομουμενο αυτο τμημα, με στοιχεια......

Ολα αυτα επρεπε να φαινονται στο πινακιδα της αδειας.οκ?

και εκδοθηκε αδεια για τα 2.000 τμ. και εγιναν-εκτοτε- συστασεις ΟΙ και μεταβιβασεις και "κανενας" δεν το "προσεξε"....???

 

και τωρα τι θες να κανεις???

 

----------------------------------------

 

[απο χτεσινη συζητηση...]

 

Roy_Hobbs

Διακεκριμένο Μέλος

  • photo-thumb-93821.jpg?_r=1399142706
Offline

Δημοσίευση Χθες, 16:45

"σε αυτό το φόρουμ πάντως εκεί που νομίζεις ότι τα έχεις ακούσει όλα, σκάνε κάτι τέτοια και αναθεωρείς"

------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ρυμοτομική γραμμή / οικοδομική γραμμή στο πρόσωπο του οικοπέδου επί της Λεωφόρου πως ορίστηκε ? Υπάρχει Τεχνική Εκθεση ή Διάγραμμα Εφαρμογή ρυμοτομίας? Μνημονεύεται και εφαρμόζεται πάνω στο τοπογραφίκό? Εχει γίνει γραφική εφαρμογή του διατάγματός ρυμοτομίας ή του διαγράμματος της συμπληρωματικής απαλλότρίωσης? Εν πάσει περιπτώσει, πως δικαιολογείται η εφαρμογή της Ρ.Γ. από τον συντάκτη μηχανικό?  Η από τα όμορα κτήρια διαμορφωμένη κατάσταση πως είναι ? Μήπως προβλέπεται παρόδια στοά από το δ/γμα? Αν θές δώσε στοιχεία για το που βρίσκεται το οικόπεδο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@DimitrisGM Και σένα αμέσως ο νους σου στο κακό :) Κάποια εξήγηση θα υπάρχει..

Θα πάω να βρω την Τεχνική Έκθεση μήπως απαντηθούν τα ζητήματα που έθεσε ο Dimitris80.

Πάντως πήγα και το είδα από κοντά και όντως φαρδαίνει ο δρόμος τοπικά, εν σχέση με κάτι παλιά ισόγεια διπλανά. Οπότε θα μπορούσε παλιότερα η Ρ.Γ να ήταν στην περασιά με τα διπλανά. Αρκετά παλιότερα όμως, αφού η διαπλάτυνση αυτή του δρόμου προϋπήρχε σίγουρα της έκδοσης της άδειας (μου το επιβεβαίωσε το Google Earth Pro :) ). Μάλλον στην άδεια δείχνει τα όρια του οικοπέδου πριν τη ρυμοτόμηση ο συντάκτης και με βάση αυτό το εμβαδό έχτισε. Είχε δικαίωμα για κάτι τέτοιο; Δε νομίζω, αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά λόγω μικρης εμπειρίας με τοπογραφικά. 

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Εγκεκριμένο τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια του 2002. Φαντάσου 2000τμ εκ των οποίων τα 100τμ παραχωρήθηκαν προφανώς και έγιναν (ήδη από τότε) πεζοδρόμιο και λίγο οδόστρωμα. Μου κάνει εντύπωση που τα πολεοδομικά μεγέθη υπολογίστηκαν επί των 2000τμ και όχι των 1900τμ..

Όπως εντύπωση μου κάνει ότι οι δύο υπαίθριες θέσεις στάθμευσης καταλαμβάνουν το πεζοδρόμιο..

 

 

"συ ειπας" :smile:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αν μπορείς, σκάναρε και δείξε μας το τοπογραφικό, δεν μπορεί κάτι να είναι συγχρόνως οδόστρωμα/πεζοδρόμιο (έξω από την ΡΓ) και (επίσημη) θέση στάθμευσης (μέσα από την ΡΓ). Για παραχώρηση ρυμοτομούμενου τμήματος, χλωμό το βλέπω, απαλλοτρίωση (με εκκρεμότητα) ίσως, πράξη αναλογισμού (που να μην έχει γίνει ακόμα) ίσως. Αλλά μιλάμε για 2002 και τοπογραφικό για ΟΑ στον Δήμο Αθηναίων...

 

... κάτι άλλο τρέχει.

(κάποιος δείχνει το εμβαδό παραπάνω, με δόλο ή όχι).

 

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πας από την Σωκράτους και κάνεις έρευνα στο τοπογραφικό.

 

Το νου σου και για παρόδια στοά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την τεχνική έκθεση και μου είπαν ότι είναι σωστή η θέση της Ρ.Γ. επειδή προσκυρώθηκαν τα μικρά μπροστινά οικόπεδα στα πίσω μεγάλα των οποίων το όριο ήταν στην Ο.Γ. και έτσι απέκτησαν τα μεγάλα πρόσωπο..

post-96706-0-84112600-1434686648_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.