Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάμεσα σε δύο Μεταπτυχιακά!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας συνάδελφοι. Όπως καταλαβαίνετε από τον τίτλο είμαι ανάμεσα σε δύο μεταπτυχιακά και δεν ξέρω πιο να διαλέξω. Μου αρέσουν εξίσου και τα δύο αλλά επειδή δεν έχω βγει ακόμα στην αγορά εργασίας σαν μηχανικός δεν γνωρίζω τι απήχηση έχουν στον εργασιακό χώρο.

 

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και το χειμώνα σκέφτομαι έντονα να κάνω ένα  μεταπτυχιακό.

Είμαι ανάμεσα σε Contruction Project Management και στο Βιοκλιματικό Σχεδιασμό Κτηρίων.  Όπως σας είπα μου αρέσουν και μου φαίνονται αρκετά ενδιαφέροντα. 

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας να με κατατοπίσετε σχετικά με την αγορά εργασίας, και η γνώμη απο κάποιους που έχουν κάνει τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά ή εργάζονται πάνω στους συγκεκριμένους κλάδους, θα μου ήταν πολύ χρήσιμη!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Προσωπική μου γνώμη πάντα :

Το πρώτο είναι πιο πολύ στο φάσμα του πολ.μηχ , το δεύτερο είναι περισσότερο αρχιτεκτονικής φύσης.

Αν θες εργασία σε μεγάλη εταιρεία εσωτερικού/εξωτερικου πχ οδοποιίας κλπ ->msc σχετικό με project management

Αν πρόκειται να ανοίξεις δικό σου γραφείο ->msc σχετικό με βιοκλιματικό 

 

Βέβαια,όλα σχετικά είναι και δεν ξέρεις τελικά που θα σου χρειαστεί το καθετί...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ο όντμπαλ έχει δίκιο. Μάλλον όμως σαν προσόντα που θα κατοχυρώσουν ψιλοσίγουρες θέσεις ή πελατεία. Αν ο στόχος είναι η αποκατάσταση από μηδενικής βάσεως εγώ θα πρότεινα η επιλογή να γίνει με βάση τις ευκαιρίες που δίνει το ίδιο το μεταπτυχιακό για δουλειά (ερευνητικά προγράμματα κλπ). Μάλιστα η ύπαρξη χρηματοδοτούμενων προγραμμάτων ίσως αποτελεί και απόδειξη ότι ο εν λόγω τομέας έχει γενικώς ζήτηση.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Oddball, το έχω σκεφτεί και εγώ. Κάτι που δεν ξέρω ακόμα είναι αν υπάρχουν ιδιωτικές σχολές που να πραγματοποιούν τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά!!

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει μόνο το θέμα του μεταπτυχιακού αλλά και πού το κάνεις.

Το ξέρω και αυτό και είναι και ένα θέμα που με αγχώνει ιδιαίτερα. Αυτό ψάχνω τώρα, συγκρίνω μαθήματα, κόστος και χρόνο. Αλλά δεν ξέρω πιο κολέγιο έχει καλό όνομα ή πιο είναι απλά  ένα χαρτί. Αν ξέρει κάποιος θα ήθελα την βοήθεια του!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα και παραπάνω, ένα αξιόπιστο κριτήριο είναι το αν το εκάστοτε ίδρυμα απορροφά το ίδιο τους φοιτητές του στην έρευνα. Κάτι δηλαδή που προϋποθέτει χρηματοδότηση από τον ιδιωτικό τομέα, η οποία δε θα υπήρχε αν το ίδρυμα ήταν για τα μπάζα. Μπαίνοντας λοιπόν και συ σε μια τέτοια ομάδα αποκτάς πρόσβαση στους χρηματοδότες - μελλοντικούς εργοδότες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα και παραπάνω, ένα αξιόπιστο κριτήριο είναι το αν το εκάστοτε ίδρυμα απορροφά το ίδιο τους φοιτητές του στην έρευνα. Κάτι δηλαδή που προϋποθέτει χρηματοδότηση από τον ιδιωτικό τομέα, η οποία δε θα υπήρχε αν το ίδρυμα ήταν για τα μπάζα. Μπαίνοντας λοιπόν και συ σε μια τέτοια ομάδα αποκτάς πρόσβαση στους χρηματοδότες - μελλοντικούς εργοδότες.

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο ίδρυμα πάνω σε αυτά τα μεταπτυχιακά, η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι σίγουρος αλλά όσο το έχω ψαξει δεν έχω βρει κάτι!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.