Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάμεσα σε δύο Μεταπτυχιακά!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα σε όλους, 

Mary Sk νομίζω πως για να απαντηθεί πιο σωστά αυτή η ερώτηση θα πρεπει να μας διαφωτίσεις πού θες να δουλέψεις (Ελλάδα ή έξω) και σε τι περιβάλλον (μεγάλη πολυεθνική ή ιδιωτικό γραφείο). Κάνοντας Construction Project Management στο εξωτερικό, εδώ υπάρχει ξεκάθαρα ο ρόλος του project manager και μάλιστα χωρίς ένα μάστερ σε αυτό, graduate ή entry level θέση δεν θα πάρεις έυκολα. Προφανώς ένας έμπειρος μηχανικός με χρόνια εμπειρίας διεκδικεί ότι θέλει αλλά αυτό είναι και διαφορετική κουβέντα. 

 

Βιοκλιματικό σχεδιασμό επιλέγουν κυρίως οι αρχιτέκτονες ενώ στο PM θα βρεις αρκετούς Πολ. Μηχ. αλλά και αρχιτέκτονες. Σαν μια πρώτη βοήθεια θα ήθελα να σκεφτείς και το ρόλο που θα ήθελες να έχεις σε μια εταιρεία μετά το μάστερ σου. Βιοκλιματικός σχεδιασμός σε στέλνει περισσότερο σε ανάλυση και σχεδιασμό, ενώ PM σε στελνει περισσότερο σε θέσεις με αρκετή επικοινωνία με πελάτες, μηχανικούς, αρχιτέκτονες και διαχείρηση σχεδίων, αλλά λιγότερο pure σχεδιασμό.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες είμαι πάντα διαθέσιμος,
Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις ένα prince2 παρακολουθώντας course 1 εβδομάδας και δίνοντας εξετάσεις

Φίλε project_breeze το Prince2 απεθύνεται κυρίως σε management και finance εταιρείς και όχι τόσο σε engineering ή contractors.

O project manager στο construction χρειάζεται λιγο διαφορετικά qualifications μιας και τώρα είναι και νομικό πρόσωπο με τα νέα συμβόλαια NEC3.

 

Επίσης αν θες να ασχοληθείς σαν construction manager σε managing contracting procurement routes το Prince2 θα σου προσφέρει ελάχιστες γνώσεις στο αντικείμενο. Με λίγα λόγια το Construction Project Management είναι λίγο διαφορετικός τομέας απο το κλασσικό PM.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε project_breeze το Prince2 απεθύνεται κυρίως σε management και finance εταιρείς και όχι τόσο σε engineering ή contractors.

O project manager στο construction χρειάζεται λιγο διαφορετικά qualifications μιας και τώρα είναι και νομικό πρόσωπο με τα νέα συμβόλαια NEC3.

 

Επίσης αν θες να ασχοληθείς σαν construction manager σε managing contracting procurement routes το Prince2 θα σου προσφέρει ελάχιστες γνώσεις στο αντικείμενο. Με λίγα λόγια το Construction Project Management είναι λίγο διαφορετικός τομέας απο το κλασσικό PM.

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, απλά θεωρώ πως το Prince 2 θα μπορούσε να ανοίξει ίσως και κάποιες πόρτες σε τομείς πέραν του επαγγέλματος του μηχανικου (με δεδομένο ότι αναφερόμαστε ίσως σε παγκόσμια αγορά εργασίας και όχι αποκλειστικά Ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο ίδρυμα πάνω σε αυτά τα μεταπτυχιακά, η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι σίγουρος αλλά όσο το έχω ψαξει δεν έχω βρει κάτι!! 

 

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι σχετικό. Οπότε στη θέση σου ίσως απέρριπτα και τις δύο επιλογές και θα έψαχνα για τρίτη. Αν μιλάμε για Ελλάδα να ξέρεις ότι και τα δύο αντικείμενα είναι κορεσμένα.

 

Αλήθεια, ως πολιτικός μηχανικός σε τι έχεις εξειδικευτεί;

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις κανένα από τα δύο. Το πρώτο δεν έχει νόημα στην Ελλάδα αυτήν την εποχή αφού δεν υπάρχουν έργα και αν υπάρχουν μπαίνεις με γνωρισμίες, το δεύτερο ίσως είναι φούσκα. Κάνε real estate ή γενικό project management ή καλύτερα ΜΒΑ και ασχολήσου με κτιματομεσιτικά, εκτιμήσεις ακινήτων, ανάπτυξη ακινήτων ή πήγαινε σε άλλα πεδία εκτός καθαρά Π.Μ. σε εταιρίες αναπτυξιακές κ.τ.λ. . 

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις κανένα από τα δύο. Το πρώτο δεν έχει νόημα στην Ελλάδα αυτήν την εποχή αφού δεν υπάρχουν έργα και αν υπάρχουν μπαίνεις με γνωρισμίες, το δεύτερο ίσως είναι φούσκα. Κάνε real estate ή γενικό project management ή καλύτερα ΜΒΑ και ασχολήσου με κτιματομεσιτικά, εκτιμήσεις ακινήτων, ανάπτυξη ακινήτων ή πήγαινε σε άλλα πεδία εκτός καθαρά Π.Μ. σε εταιρίες αναπτυξιακές κ.τ.λ. . 

Για ΜΒΑ το είχα ψάξει στις αρχές, δεν μου αρεσουν τα οικονομικά και επίσης ενας σημαντικός λόγος είναι πολύ ακριβό. Για real estate το είχα στο μυαλό μου αλλά δεν το έχω ψάξει εδώ στην Ελλάδα, γνωρίζεις κάτι εσύ που μπορεί να με βοηθήσει ώστε να πάρω μια ιδέα για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις ένα prince2 παρακολουθώντας course 1 εβδομάδας και δίνοντας εξετάσεις

Το prince2 είναι για Project management και όχι για Construction Project Management, αυτή την εντύπωση έχω, αλλά δεν το έχω και σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, 

Mary Sk νομίζω πως για να απαντηθεί πιο σωστά αυτή η ερώτηση θα πρεπει να μας διαφωτίσεις πού θες να δουλέψεις (Ελλάδα ή έξω) και σε τι περιβάλλον (μεγάλη πολυεθνική ή ιδιωτικό γραφείο). Κάνοντας Construction Project Management στο εξωτερικό, εδώ υπάρχει ξεκάθαρα ο ρόλος του project manager και μάλιστα χωρίς ένα μάστερ σε αυτό, graduate ή entry level θέση δεν θα πάρεις έυκολα. Προφανώς ένας έμπειρος μηχανικός με χρόνια εμπειρίας διεκδικεί ότι θέλει αλλά αυτό είναι και διαφορετική κουβέντα. 

 

Βιοκλιματικό σχεδιασμό επιλέγουν κυρίως οι αρχιτέκτονες ενώ στο PM θα βρεις αρκετούς Πολ. Μηχ. αλλά και αρχιτέκτονες. Σαν μια πρώτη βοήθεια θα ήθελα να σκεφτείς και το ρόλο που θα ήθελες να έχεις σε μια εταιρεία μετά το μάστερ σου. Βιοκλιματικός σχεδιασμός σε στέλνει περισσότερο σε ανάλυση και σχεδιασμό, ενώ PM σε στελνει περισσότερο σε θέσεις με αρκετή επικοινωνία με πελάτες, μηχανικούς, αρχιτέκτονες και διαχείρηση σχεδίων, αλλά λιγότερο pure σχεδιασμό.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες είμαι πάντα διαθέσιμος,

Γιώργος

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την απάντηση σου. Να σου πω ότι σκέφτομαι για Ελλάδα και όχι για εξωτερικό. Αυτο που πιστεύω είναι ότι για να μπείς σε κάποια εταιρία στις μέρες μας θέλει να έχεις και κάποιες γνωριμίες ώστε να χωθείς σε εργοτάξια και μεγάλα έργα, εγώ δεν έχω!! Οπότε αμα το κάνω (εννοώ το contruction PM) μπορεί και πάλι να μην έχω δουλεία πάνω στο αντικείμενο του μεταπτυχιακού. Ενώ τον Βιολκιματικό Σχεδιασμό στην χειρότερη ανοίγω ένα γραφείο και εφαρμόζω εκεί τις γνώσεις μου. 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι σχετικό. Οπότε στη θέση σου ίσως απέρριπτα και τις δύο επιλογές και θα έψαχνα για τρίτη. Αν μιλάμε για Ελλάδα να ξέρεις ότι και τα δύο αντικείμενα είναι κορεσμένα.

 

Αλήθεια, ως πολιτικός μηχανικός σε τι έχεις εξειδικευτεί;

Στην σχόλη είχα επιλέξει τομέα Δομοστατικό, τα τελευταία δύο χρόνια που συνεργάζομαι με κάποια γραφεία αναλάμβανα τα στατικά από τις Οικοδομικές Άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.