Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΡΓΟ - ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ


Recommended Posts

Γιώργο το Α με το Β μοιάζουν αντιφατικά.

 

Απο τη μία το Α αναφέρει "η μη εγκαιρη προσκόμιση των δικαιολογητικών" σημαίνει κατάπτωση εγγυητικής.

 

Και απο την άλλη το Β αναφέρει "Αν η τεθείσα προθεσμία παρέλθει άπρακτη...ή ή ή" (εκτός αν εννοεί άπρακτη λόγω μη υπαιτιότητας του αναδόχου, πχ ανωτέρας βίας κτλ;)

 

Εφόσον δεν προσκομιστουν τα δικαιολογητικά εγκαίρως παμε και στις 2 περιπτώσεις!

 

Εν ολίγοις, αν δε παω πχ μια ενημερότητα, δεν εχω κυρώσεις και προσκαλούν τον 2ο, σωστά;

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου.

Οπως το λες.

 

Μοιάζουν, δεν είναι .... "το κλειδί" είναι λίγο παρακάτω στην λέξη "εξετάζεται" .... δηλαδή δεν έχουν απωλέσει το δικαώμά τους να ζητήσουν κατάπτωση της εγγυητικής παρά μόνο "αν η τεθείσα προθεσμία παρέλθει άπρακτη" από μέρους σου στην προσκόμιση των δικαιολογητικών.

 

Εϊναι δύο διαφορετικά πράγματα η κατάπτωση της εγγυητικής και η ανάθεση στον επόμενο μειοδότη.

 

Η κατάπτωση της εγγυητικής προϋποθέτει την μη έγκαιρη προσκόμιση των δικαιολογητικών.

Η ανάθεση στον επόμενο μειοδότη προυποθέτει ή την μη έγκαιρη προσκόμιση των δικαιολογητικών ή ... ή ....

 

Αυτό σημαίνει ότι για να αποφύγεις την κατάπτωση της εγγυητικής προσκομίζεις τα δικαιολογητικά (είτε με ελλείψεις ...είτε ληγμένα ... είτε με κάποιο έγγραφο που αν αποδυκνείει την έλλειψη του δικαιολογητικού) και άρα:

 

"η τεθείσα προθεσμία" (ΔΕΝ θα έχει) "παρέλθει άπρακτη" (1) θα ισχύει όμως ότι "τα προσκομισθέντα δικαιολογητικά είναι ελλιπή

(2) ή αν εξέλιπαν οι προϋποθέσεις (3) υπό τις οποίες έγινε δεκτός στο διαγωνισμό ο μειοδότης",  και τότε "εξετάζεται η ανάθεση της κατασκευής στην αμέσως επόμενη ατά σειρά μειοδοσίας, εργοληπτική επιχείρηση ή κοινοπραξία ...."

 

 

(1) και άρα δεν θα έχουν το δικαίωμα να προχωρήσουν σε κατάπτωση της εγγυητικής.

 

(2) χωρίς πχ την ενημερότητα (αυτό όμως ενέχει την περίπτωση να σε οδηγήσει η υπηρεσία στο να αποδείξεις ότι δεν μπορείς να πάρεις ενημερότητα με την ορθή δικαιολογία (κατ' αυτούς) ότι την ξέχασες). Και ο λόγος είναι ότι δεν θέλουν να προχωρήσουν στον επόμενο μειοδότη που έχει μικρότερη έκπτωση ---και άρα δυσμενέστερη για αυτούς.

Εννοώ ότι η λέξη "ελλιπή" κρύβει ότι σκόπιμα δεν το έβαλες .... ελπίζω να καταλαβαίνεις την λογική που το θέτω. 

 

(3) με π.χ. κάποιο έγγραφο που να φαίνεται ότι δεν μπορείς να πάρεις ενημερότητα και άρα χάθηκαν οι προϋποθέσεις.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Γιάννη, (με 2 ν βλέπω) ο προισταμενος δηλώσε οτι εφ'οσον λειτουργεί το web banking δεν βλέπει ποιο ειναι το προβλημα που αντιμετωπιζω... Συγκεκριμενα μου ειπε φέρτα τα ρημαδια (τα συρματοκιβωτια) και κανε λογαριασμο και θα σε πληρωσω την επομενη μέρα.... τον ρώτησα αν θα ειναι δικά του τα χρήματα γιατι στη Διαχειριστική αρχη μου ειπαν οτι δεν ξέρουν ποτε θα  μπορεσουν να με πληρωσουν και μου ειπε να μην κοροιδευω την υπηρεσια και 30-7 θα με κυρηξεί εκπτωτο....

εγω σε συννενοηση με την επιβλέπουσα και τον δικηγόρο καταθεσα χθές αιτήση διακοπή εργάσιων και οψώμεθα....

τωρα ισχύει οτι αν δεν απαντηθει σε 10 ημερες γινεται αποδεχτεί ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά πάντως που πίστεψα δημόσιο υπάλληλο που μου είπε "φέρτα τα ρημάδια και εγώ θα σε πληρώσω" έχασα περί τις 30.000€ τις οποίες ακόμη περιμένω (εδώ και 1,5 χρόνο) και επίσης δεν γνωρίζω σε τι νόμισμα θα πληρωθώ.

 

Η ΄διαδικασία που ακολουθώ (εγώ τουλάχιστον), είναι η εξής:

1. Εκτελώ ένα πολύ μικρό μέρος της εργολαβίας (που να το αντέχω οικονομικά χωρίς κανένα πρόβλημα)

2. Υποβάλλω πιστοποίηση για το μικρό αυτό αντικείμενο

3. Περιμένω να παρέλθει η προθεσμία πληρωμής

4. Υποβάλλω αίτηση διακοπής.

 

Τα παραπάνω πρέπει να γίνουν για να μπορείς να αποδείξεις ότι δεν πληρώνεσαι ώστε η αίτηση διακοπής σου να είναι νόμιμη και να μην μπορεί να σου πει κανείς τίποτα.

 

Αν υποβάλλεις απλώς αίτηση διακοπής, νομίζω ότι η υπηρεσία μπορεί να σε κηρύξει έκπτωτο, διαφορετικά θα μπορούσε ο καθένας να χτυπάει τα έργα πολύ χαμηλότερα από το κόστος και μετά να υποβάλλει αιτήσεις διακοπής.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά πάντως που πίστεψα δημόσιο υπάλληλο που μου είπε "φέρτα τα ρημάδια και εγώ θα σε πληρώσω" έχασα περί τις 30.000€ τις οποίες ακόμη περιμένω (εδώ και 1,5 χρόνο) και επίσης δεν γνωρίζω σε τι νόμισμα θα πληρωθώ.

 

Η ΄διαδικασία που ακολουθώ (εγώ τουλάχιστον), είναι η εξής:

1. Εκτελώ ένα πολύ μικρό μέρος της εργολαβίας (που να το αντέχω οικονομικά χωρίς κανένα πρόβλημα)

2. Υποβάλλω πιστοποίηση για το μικρό αυτό αντικείμενο

3. Περιμένω να παρέλθει η προθεσμία πληρωμής

4. Υποβάλλω αίτηση διακοπής.

 

Τα παραπάνω πρέπει να γίνουν για να μπορείς να αποδείξεις ότι δεν πληρώνεσαι ώστε η αίτηση διακοπής σου να είναι νόμιμη και να μην μπορεί να σου πει κανείς τίποτα.

 

Αν υποβάλλεις απλώς αίτηση διακοπής, νομίζω ότι η υπηρεσία μπορεί να σε κηρύξει έκπτωτο, διαφορετικά θα μπορούσε ο καθένας να χτυπάει τα έργα πολύ χαμηλότερα από το κόστος και μετά να υποβάλλει αιτήσεις διακοπής.

Από τη στιγμή που υπογράφεται η πιστοποίηση και μέχρι να παρέλθει το δίμηνο, πρέπει να συνεχίσεις εργασίες όμως!

Δυστυχώς η νομοθεσία είναι κομμένη και ραμμένη για να ταλαιπωρούμαστε χωρίς να μπορούμε να βρούμε το δίκιο μας!

 

@ Kane

Την τελευταία φορά που κοίταξα, είχε απλοποιηθεί η διαδικασία λήψης προκαταβολής στα συγχρηματοδοτούμενα! Ίσως να αξίζει να το κοιτάξεις, ίσως και όχι!

Πάντως μετά τα γεγονότα του τελευταίου μήνα, θεωρώ ότι θα δοθεί παράταση τουλάχιστον ως τα μισά του 2016 για τα έργα του ΕΣΠΑ...είναι πολλά σταματημένα οπυ σε καμία περίπτωση δεν τελειώνουν έως 31/12!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Γιάννη, (με 2 ν βλέπω) ο προισταμενος δηλώσε οτι εφ'οσον λειτουργεί το web banking δεν βλέπει ποιο ειναι το προβλημα που αντιμετωπιζω... Συγκεκριμενα μου ειπε φέρτα τα ρημαδια (τα συρματοκιβωτια) και κανε λογαριασμο και θα σε πληρωσω την επομενη μέρα.... τον ρώτησα αν θα ειναι δικά του τα χρήματα γιατι στη Διαχειριστική αρχη μου ειπαν οτι δεν ξέρουν ποτε θα  μπορεσουν να με πληρωσουν και μου ειπε να μην κοροιδευω την υπηρεσια και 30-7 θα με κυρηξεί εκπτωτο....

εγω σε συννενοηση με την επιβλέπουσα και τον δικηγόρο καταθεσα χθές αιτήση διακοπή εργάσιων και οψώμεθα....

τωρα ισχύει οτι αν δεν απαντηθει σε 10 ημερες γινεται αποδεχτεί ή οχι?

 

πες του πλήρωσε με εσύ πρώτα και τα φέρνω τα ρημάδια όπως στα είπε αύριο

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγω κατεθεσα αιτηση διακοπης εργασιων στις 30-6-2015 και ακομα δεν εχω λαβει απαντηση, και να ηθελα να εκτελεσω δεν μπορω....

πιστευω οτι ετσι οπως πανε τα πραγματα το να βγω εκπτωτος ειναι το τελευταιο που με φοβιζει..

δεν με αφηνουν να καταθεσω λογαριασμο γιατι το τμημα που εκτελω (αποκατασταση θεομηνιας) ειναι κατα αποκοπή με αποτελεσμα ενω εχω φτασει στο 85 % να μην δεχονται λογαριασμο

ζητησα τροποποιηση της ΕΣΥ για τμηματικη πληρωμη αλλα και εκει ακομα να λαβω απαντηση, το θεμα ειναι οτι ακουσα χθες οτι παγωνουν τα ΕΣΠΑ και ζητουν οι ευρωπαιοι τα

χρηματα πισω.... μαλλον θα πρεπει να ξεχασω τις πληρωμες γενικως... οχι οτι και να με πληρωσουν θα μπορω να τα ακουμπησω ή να καλυψω τις υποχρεωσεις μου (επιταγες ΙΚΑ πληρωμες υπεργολαβων)

τωρα τα ενσημα του Ιουνιου να τα καταθεσω? Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω....

@monachus

την εχω πατησει και εγω αρκετες φορες οχι μονο με υπαλληλους αλλα και με δημαρχους και αλλα προσωπα που οταν εκτελεις ζητουν και οταν ζητας να πληρωθεις σφυριζουν αδιαφορα

Edited by MpempelisV
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.