Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανάλωση πετρελαίου φούρνου ψησίματος


damian10

Recommended Posts

Νομίζω πως ακούω συζύτηση καφενείου κ όχι από φόρουμ Μηχανικών.
Δες τι εγχυτήρα φέρει ο καυστήρας και σε τι πίεση κ θα σου πω ωριαία καταναλωση.
Αυτές οι παραδοχές περί 8 ωρών ημερησίως είναι λίγο μπακάλικες. Βάλε ωρόμετρο κ μέτρα καταναλωση.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμφωνώ με τον S.A.K.I. δες το μπέκ και μπορείς να βρείς την κατανάλωση πετρελαίου, 1 US gallon = 3785 m3, όσο αφορά την πίεση θα πρέπει να στην πεί ο συντηρητής του, έτσι μπορείς εύκολα να βρείς την κατανάλωση  ανά ώρα. Για τις ώρες λειτουργίας πρέπει να βάλεις ωρομετρητή (προσοχή γενικά οι ενδείξεις των ωρομετρητών που κυκλοφορούν δεν μετρούν σε ώρες πραγματικές, δηλαδή αν η ένδειξη είναι μια ώρα στο όργανο δεν είναι απαραίτητο ότι είναι και μια ώρα ωρολογιακή) τουλάχιστον αυτό έχω δει εγώ.

Link to comment
Share on other sites

ioannis_g ευχαριστω για την απάντηση.Αυτό που πρόκειται να κάνουμε είναι ανάλυση καυσαερίων για να εξακριβώσουμε τη σωστή λειτουργία ή μη του καυστήρα.Όσο για την κατανάλωση πετρελαίου θα την υπολογίσω από το μπεκ του καυστήρα.Για τους ωρομετρητές τώρα,τι ακριβώς μετράνε;Το πόσες ώρες λειτουργεί ο καυστήρας;Και αν δεν μετράνε ωρολογιακές τι ακριβώς μετράνε;Και που τοποθετούνται;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Damian10 συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου, γενικά οι ωρομετρητές μετράνε δέκατα από το 0 ως το 9 και μετά γράφουν μια μονάδα. Έχει παρατηρηθεί ότι η μια μονάδα δεν αφορά την μια ώρα πάντα. Ανάλογα με τη μάρκα αλλάζει και ο χρόνος βέβαια μικρή αλλαγή αλλά όταν θέλεις να μετρήσεις μεγάλο διάστημα  θα υπάρχει κακό αποτέλεσμα. Το καλύτερο είναι να τον μετρήσεις πριν τον τοποθετήσεις ή να βρεις στοιχεία του κατασκευαστή. Η σύνδεση θα πρέπει να γίνει παράλληλα με την λειτουργία της μαγνητικής πετρελαίου, εντολή Β4 αν θυμάμαι καλά (θα στο πει ο καυστηρατζής) επάνω στη φύσα του καυστήρα. Αυτά όσο αφορά τους συνήθεις ωρομετρητές που τοποθετούμε στους πίνακες αυτονομίας. Βέβαια μπορείς ίσως να βρεις στην αγορά και ηλεκτρονικούς ωρομετρητές (timer) που σίγουρα καταγράφουν κανονικό χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.