Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτος Μηχανικός ΤΣΜΕΔΕ


EleniZaggana

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Αυτό το "ΙΚΑ ασθένεια 4,18%" για τους μισθωτούς είναι σίγουρο;

Εγώ τώρα περιμένω να γίνει η μετατροπή από Δημόσιο σε ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν ότι εκτός από τις εισφορές του πίνακα, που υπάρχει και στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ, θα κρατηθούν μόνο οι εισφορές του Μετοχικού, η αλληλεγγύης και η ειδική εισφορά. Κάτι για ΙΚΑ δεν μου είπαν. Η "ΚΥΤ" υποτίθεται πως είναι η "Υγείας". Θα έχουμε και αυτήν και "ΙΚΑ_ασθενείας"; 

 

Νομίζω οι δημόσιοι υπάλληλοι εξαιρούνται αυτής της εισφοράς, κάπου τυχαία στο σιτε του τσμεδε το διάβασα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ξέρει κανείς τι θα γίνει στο νέο ασφαλιστικό με τους μηχανικούς που είναι ταυτόχρονα μισθωτοί και ελεύθεροι επαγγελματίες. Μέχρι τώρα όταν ήσουν μισθωτός και ελ.επ. ταυτόχρονα γινόταν η παρακράτηση των εισφορών ΤΣΜΕΔΕ (+το ΙΚΑ-παροχή σε χρήμα + ΟΑΕΔ) από τον μεικτό μισθό της μισθωτής εργασίας και δεν πλήρωνες καθόλου ασφ. εισφορές ως ελ.επ.  Το ίδιο ισχύει και για μη μηχανικούς οι οποίοι είναι μισθωτοί και ελ.επ. Είχαν παρακράτηση εισφορών στο ΙΚΑ και παίρνουν απαλλαγή από ΟΑΕΕ.

 

Με το νέο ασφαλιστικό πάλι έτσι θα είναι ή όλα τα έσοδα (μεικτός μισθός απο μισθωτή εργασία + κέρδη προ φόρων και ασφ. εισφορών) σε έναν "κουβά" και παρακράτηση τον εισφορών;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και πολλά πράγματα στο νέο ασφαλιστικό δεν είναι ξεκάθαρα, αυτό που ρωτάς έχει διευκρινιστεί εξ αρχής: όσοι είναι ταυτόχρονα μισθωτοί και ελεύθεροι επαγγελματίες θα πληρώνουν εισφορές και για τα δύο. Συγκεκριμένα ο εργοδότης θα καταβάλλει τις εισφορές για τη μισθωτή εργασία και ο ασφφαλισμένος για το ελεύθερο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα, ειμαι μισθωτος Μηχ Μηχανικος και διαβασα στο site του ΤΣΜΕΔΕ για την επιστροφη της ειδικης προσαυξησης. Το εχει κανει καποιος συναδελφος? Ο εργοδοτης το κανει αυτο?

 

και κατι αλλο: υπαρχει τροπος μεσα απο το site του ΤΣΜΕΔΕ να δω αν εχω καμια εκκρεμοτητα ως προς τις εισφορες?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μισθωτός(χωρίς μπλοκάκι) η εταιρεία σου, αποδίδει λιγότερες εισφορές κάποιους μήνες ώστε να επιστραφεί σιγά-σιγά το ποσό της ειδικής προσαύξησης που έχει παρακρατηθεί μετά την 1/1/2016. Γίνεται λογιστικά από τον εργοδότη δηλαδή. Έχει οδηγίες στο site του ΤΣΜΕΔΕ.

Από το site του ΤΣΜΕΔΕ μπορείς να δεις αν εισαι ασφαλιστικά ενήμερος, οπότε εκεί θα φαίνονται και οι όποιες εκκρεμότητες.

Δεν φαίνονται όμως τα έξτρα ποσά που θα μας έρθουν σαν μπουγουρντί σε 8 δόσεις από το ερχόμενο εξάμηνο, είναι τα αναδρομικά από τις ληστρικές αυξήσεις 2011-2013, αυτά τα χρωστάμε όλοι οι τότε ελεύθεροι επαγγελματίες (όχι οι μισθωτοι νομίζω) και κανείς δεν ξέρει ακόμα πόσα λεφτά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μισθωτός(χωρίς μπλοκάκι) η εταιρεία σου, αποδίδει λιγότερες εισφορές κάποιους μήνες ώστε να επιστραφεί σιγά-σιγά το ποσό της ειδικής προσαύξησης που έχει παρακρατηθεί μετά την 1/1/2016. Γίνεται λογιστικά από τον εργοδότη δηλαδή. Έχει οδηγίες στο site του ΤΣΜΕΔΕ.

Από το site του ΤΣΜΕΔΕ μπορείς να δεις αν εισαι ασφαλιστικά ενήμερος, οπότε εκεί θα φαίνονται και οι όποιες εκκρεμότητες.

Δεν φαίνονται όμως τα έξτρα ποσά που θα μας έρθουν σαν μπουγουρντί σε 8 δόσεις από το ερχόμενο εξάμηνο, είναι τα αναδρομικά από τις ληστρικές αυξήσεις 2011-2013, αυτά τα χρωστάμε όλοι οι τότε ελεύθεροι επαγγελματίες (όχι οι μισθωτοι νομίζω) και κανείς δεν ξέρει ακόμα πόσα λεφτά είναι.

σε πιο σημειο στο site του ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους ! Για να καταλήξεις να παίρνεις έστω 1500ε x 14 = 21000 Καθαρά σαν μισθωτός , πόσα θα κοστίζεις στον εργοδότη ετησίως βάζοντας μέσα τις εισφορές που πρέπει να καταβάλει , φόρους κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.