Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτος Μηχανικός ΤΣΜΕΔΕ


EleniZaggana

Recommended Posts

Πριν τις πρόσφατες αλλαγές πάντως, το κόστος του εργοδότη για τον παραπάνω μισθωτό ήταν ~2.900€ (συμπ. μικτού μισθού & εισφορών εργοδότη).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας.

Είμαι 4 μήνες μισθωτός και επειδή είμαι εντελώς άσχετος με τα ασφαλιστικά σας παραθέτω καποιες βασικές απορίες που έχω:

1. Οι εισφορές του εργοδότη μου προς το ΤΣΜΕΔΕ (το οποίο βέβαια απ' ότι άκουσα καταργήθηκε) είναι πάγια σταθερά ποσά ή ποσοστά επί του μισθού μου; που μπορώ να ενημερωθώ σχετικά με αυτο το θέμα;

2. Τι γίνεται όταν παίρνει το γραφείο πχ μια αμοιβή για οικοδομική άδεια που εχω υπογράψει εγω; Πχ στις νομιμοποιησεις αυθαιρέτων δηλώνω στο σύστημα μια αμοιβή. Αυτό επηρεάζει εμένα φορολογικά; 

3. Τι γίνεται αν αποφασίσω πχ να παω στο εξωτερικο και πρέπει να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ; Είχα ακούσει κάτι τρελά πράγματα ότι η διαγραφή είναι αδύναυη και ότι πρέπει να πληρώνεις εφ' όρου ζωής. Ισχύει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/24/2019 at 6:39 PM, GeorgePi said:

Καλησπέρα σας.

Είμαι 4 μήνες μισθωτός και επειδή είμαι εντελώς άσχετος με τα ασφαλιστικά σας παραθέτω καποιες βασικές απορίες που έχω:

1. Οι εισφορές του εργοδότη μου προς το ΤΣΜΕΔΕ (το οποίο βέβαια απ' ότι άκουσα καταργήθηκε) είναι πάγια σταθερά ποσά ή ποσοστά επί του μισθού μου; που μπορώ να ενημερωθώ σχετικά με αυτο το θέμα;

2. Τι γίνεται όταν παίρνει το γραφείο πχ μια αμοιβή για οικοδομική άδεια που εχω υπογράψει εγω; Πχ στις νομιμοποιησεις αυθαιρέτων δηλώνω στο σύστημα μια αμοιβή. Αυτό επηρεάζει εμένα φορολογικά; 

3. Τι γίνεται αν αποφασίσω πχ να παω στο εξωτερικο και πρέπει να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ; Είχα ακούσει κάτι τρελά πράγματα ότι η διαγραφή είναι αδύναυη και ότι πρέπει να πληρώνεις εφ' όρου ζωής. Ισχύει αυτο;

Για το 1. Είναι ποσοστά επί του μισθού σου

Κοίτα τον δεύτερο πίνακα

http://epixeirisi.gr/ΚΡΙΣΙΜΑ-ΘΕΜΑΤΑ-ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ-ΚΑΙ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ/23677/Πίνακες-ασφαλιστικών-εισφορών-ΕΦΚΑ-από-1^6^2019

Edited by George Matrozos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2019 at 8:28 ΜΜ, George Matrozos said:

Ευχαριστώ πολύ George!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Από 1/1 ξεκίνησα σαν μισθωτός ΙΔΟΧ μηχανικός σε ΝΠΔΔ. Μέχρι τώρα πλήρωνα ΕΦΚΑ ως μη μισθωτός. Θυμάμαι από παλιά ότι όταν δούλευα ως μισθωτός έστελνα τη σύμβαση στο ΤΣΜΕΔΕ για ενημέρωση της καρτέλας. Ισχύει ακόμα; Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.