Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων μηχανικών Ανακαίνισης και Αποκατάστασης κτηρίων


Recommended Posts

Ναι ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω....Κάτι άλλο. Η σχολή σου είναι Αρχιτεκτονική Τ.Ε? Αν λέω κοτσάνα διόρθωσέ με....

 

Βρήκα αυτό το σχετικό.. http://www.teipat.gr/ekpaideysi/tmima_anakainisis.php

Αλλά και αυτό.. http://www.teiath.gr...site/index2.htm

 

Να υποθέσω ότι η πρώτη έχει να κάνει με κτίρια μόνο, και η δεύτερη γενικά?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, η σχολή μας λέγεται ''Ανακαίνιση & Αποκατάσταση Κτιρίων'' και οι πτυχιούχοι μας έχουν τίτλο ''Μηχανικός Ανακαίνισης & Αποκατάστασης Κτιρίων Τ.Ε'' (το Τ.Ε. στη περίπτωσή μας είναι αδιάφορο αφού δεν υπάρχει αντίστοιχη ειδικότητα Π.Ε.).

Για το δεύτερο ερώτημά σου, δεν γνωρίζω το ακριβές αντικείμενο της, εν λόγω, ειδικότητας και δεν έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα, εάν μπορείτε, να μου λύσετε κάποιες απορίες που έχω.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα οι πτυχιούχοι του τμήματος "ανακαίνισης και αποκατάστασης κτιρίων" δεν μπορούν να υπογράψουν για καμία μελέτη. Γνωρίζετε κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό που να σου παρέχει την υπογραφή μηχανικού;

Όπου και αν έχω απευθυνθεί στην Ελλάδα (ΤΕΕ, ΕΕΤΕΜ, ακόμα και στο ίδιο το τμήμα της σχολής) δεν έχω λάβει σαφή απάντηση. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κανένα μα κανένα μεταπτυχιακό και για οποινδήποτε είτε πτυχιούχο είτε διπλωματούχο δεν του δίνει περσσότερα δκαιώματα από αυτά του βασκού τίτλου σπουδών.

 

Με λίγα λόγια δεν έχεις κανένα παραπάνω δικαίωμα και 20 μεταπτυχιακά και αν κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Πριν από λίγες μέρες ορκίστηκα ως Πτυχιούχος Μηχανικός Ανακαίνισης & Αποκατάστασης Κτιρίων. Ωστόσο, μέχρι τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με τα εργασιακά θέματα της ειδικότητάς μου, την ασφάλιση και λοιπά. Έχω σκόρπιες πληροφορίες και στοιχεία και ευελπιστώ κάποιοι από σας να γνωρίζεται να κενά ώστε να τις συμπληρώσω και να δημιουργηθεί μία πλήρη εικόνα για μένα και τους συναδέλφους που πιθανόν να είναι μέλη του forum. Διαβασα και καποια αλλα ποστ πιο παλια αλλα θελω να μαθω αν αλλαξε κατι.

 

 

Μην δημιουργείς νέα θέματα για ζητήματα που ήδη έχουν συζητηθεί στο φόρουμ.

Διόρθωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου ώστε να είναι συνεπής προς τους κανόνες συμμετοχής και -φυσικά- να είναι γραμμένη στα Ελληνικά.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

@dredone συνάδελφοι έχουν ανοίξει σύλλογο για να αντιμετωπιστούν τέτοια θέματα. Φρόντισε να γίνεις μέλος. Επίσης μπορείς να γίνεις μέλος του ΣΥΜΑΤΕ και της ΕΕΤΕΜ. Ο ΣΥΜΑΤΕ είναι επίσης πολύ ενεργός στα θέματα επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.