Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων μηχανικών Ανακαίνισης και Αποκατάστασης κτηρίων


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι ΑΑΚ εύχομαι ότι καλύτερο για τους αγώνες σας...

 

Παράλληλα όμως θέλω να δηλώσω ότι συμφωνώ με τους συναδέλφους που υποστηρίζουν ότι η διάσπαση ειδικοτήτων σε τέτοιο βαθμό και ειδικά τώρα πια... είναι μάλλον για να θολώσει την αγορά και όχι για να την εξυγιάνει...

 

Εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα θεωρήσω λογικό το να μην πάρω εγώ ή ένας ΠΜ μια δουλειά ανακαίνισης κτηρίου γιατί ένας ιδιώτης ή ένας φορέας θα προτιμήσει τον πτυχιούχο ΑΑΚ.

 

Υπάρχει η παντοδυναμία των ΠΜ, κάποιες φορές δικαιολογημένα... η οποία φέρνει κι εμένα αντιμέτωπο με αυτούς τους συναδέλφους...αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να συμπορευτώ με μία λογική που διαχωρίζει τη κατασκευή από την ανακαίνιση.

 

Το θεωρώ απαράδεκτο ως λογική και δεν με ενδιαφέρει να μάθω το πρόγραμμα της κάθε σχολής... ή αν είναι πιο δύσκολη ή πιο εύκολη... Μπούρδες κατά τη γνώμη μου και συγχωρέστε το ύφος μου....Κανείς δεν πρέπει να σπουδάζει κάτι περισσότερο ή λιγότερο από ότι του χρειάζεται για να γίνει σωστός επαγγελματίας... Ειδικά στο χώρο μας δεν μαθαίνουμε φιλοσοφίες και θεωρίες... Πράγματα που θα κληθούμε να εφαρμόσουμε μαθαίνουμε!

Εύκολα ή δύσκολα, αυτά πρέπει να μάθει κάποιος...

 

Θεωρείτε ότι μαθαίνετε κάτι παραπάνω από τους άλλους;;; Αυτό δεν αλλάζει κάτι κατά τη γνώμη μου...

Αν κάτι λείπει από ένα αντικείμενο που διδάσκεται σε μια σχολή, ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ!!! Δεν το κάνεις νέα σχολή!!! ΕΛΕΟΣ!!!

 

Η ανακαίνιση είναι κατασκευή... είναι τεχνικό έργο και είναι αντικείμενο κάποιων συγκεκριμένων ανθρώπων που ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζει τί κάνει πριν το κάνει, είτε μέσω εμπειρίας είτε μέσω της εκπαίδευσης είτε μέσω επιμόρφωσης με δική του πρωτοβουλία...

 

Η ανακαίνιση θέλει εμπειρία Σε καμία περίπτωση δεν ξεκινάς με ανακαινίσεις παρά μόνο αν έχεις δουλέψει ως εργοδηγός σε μερικές, αν ενημερώνεσαι για υλικά και τεχνολογίες...

 

ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ..

 

ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ;;;ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟΙ; ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ;;;

 

Πριν κάποιο καιρό, διάβαζα και τα ΠΔ των ΕΔ και αν θυμάμαι καλά - ας με διορθώσει κάποιος - τα δικαιώματα στα στατικά ήταν ίδια και περισσότερα από των Δομικών!!!

Δηλαδή, τελικά τί είστε;;;; Μια δεύτερη σχολή δομικών που δικαιολογεί την ύπαρξή της με τον όρο "ανακαίνιση";;;

 

Υ.Γ. Σε καμία περίπτωση το παραπάνω κείμενο δεν προσβάλλει τους συναδέλφους γιατί όπως εμείς οι υπόλοιποι ΤΕ βρίσκονται θύματα της αιώνιας ανικανότητας των αρμόδιων υπουργείων που δεν διαχειρίζονται σωστά το δυναμικό της χώρας. Είναι λογικό να υπερασπίζεται τη σχολή του η οποία είμαι σίγουρος ότι είναι αξιόλογη και ενδιαφέρουσα και μακάρι να μπορούσα κι εγώ να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου πάνω στην ανακαίνιση... Η αντιπαράθεση δεν γίνεται για λόγους θεωρητικούς... Γίνεται γιατί ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!! Η βλακεία του κράτους εννοώ... Ο κατακερματισμός των γνώσεων και των δικαιωμάτων ως δήθεν εξειδίκευση...

 

 

Υ.Γ.2. Αν και δεν μου αρέσει η ύπαρξη της σχολής πιστεύω όπως και για όλους τους άλλους ότι οι συνάδελφοι πρέπει να δικαιωθούν άμεσα!!! Καλή τύχη στον σύνδεσμο.

Edited by JTB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

JTB, θα σχολιάσω μόνο ένα πράγμα από την ανάρτησή σου.

Δεν ρωτηθήκαμε ποτέ (κανένας πτυχιούχος) για το τι επαγγελματικά δικαιώματα πιστεύουμε ότι έπρεπε να έχουμε. Αν ρωτήσεις θα δεις ότι κανείς μας δεν πιστεύει ότι πρέπει να υπογράφουμε στατικά, γιατί πολύ απλά, δεν ξέρουμε...! Μας διδάσκουν στατικά και κατασκευές από Ο.Σ. και χάλυβα και αντισεισμική ΑΛΛΑ ως γενικής παιδείας.

Το ότι ένα συμβούλιο πρότεινε κάποια επαγγελματικά προσόντα δεν σημαίνει ότι είναι και τα σωστά. Αυτό όμως σημαίνει ότι πρέπει να μείνουμε σε αιώνια ομηρεία και να μην μας κατοχυρώνετε κανένα δικαίωμα? Εγώ είμαι βέβαιος ότι τα υπερβολικά αυτά (προτεινόμενα) δικαιώματα προτάθηκαν ακριβώς για να μην προχωρήσει ΠΟΤΕ το Π.Δ. και να μην ισχύσουν στη πράξη.

Εμείς θέλουμε να ασκήσουμε το επάγγελμα που σπουδάσαμε. Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο!!!

 

Η υπόλοιπη ανάρτησή σου, περιγράφει τη γνώμη σου και δεν θα τη σχολιάσω. Αν μου έλεγες την ειδικότητά σου, μπορεί να σου έλεγα κι εγώ τη δική μου!

 

Υ.Σ προς του διαχειριστές : Επειδή δεν μπορώ να επεξεργαστώ τη πρώτη ανακοίνωση για τη συνέλευση του συλλόγου, αν μπορείτε εσείς να αλλάξετε τη διεύθυνση της συνέλευσης, θα σας ήμουν υπόχρεος! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, προφανώς το κείμενο αναφέρει τη γνώμη μου... δεν τη καταθέτω ως αξίωμα, ως άποψη τη γράφω...

 

Δεν σας κατηγόρησα για το αν πρέπει να υπογράφετε στατικά λόγω γνώσεων.... απλώς ανέφερα ότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ η στατική μελέτη και μάλιστα με περισσότερα δικαιώματα από τα δικά μου, δηλώνει ότι θα έχετε δικαίωμα κατασκευών... άρα ΔΕΝ είστε ανακαινίσεων.

 

Οσο για την ομηρεία που λες και για την ειδικότητά μου.... Είμαι Μηχανικός Δομικών Εργων Τ.Ε ...(εξ' ού και τα Διαστημικά Εργα Ε.Τ.) και ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ φίλε μου την ομηρεία από το 1992 που αποφοίτησα... και αν έχεις εσύ πρόβλημα αναγνώρισης, φαντάσου εμένα πριν τόσα χρόνια τί αντιμετώπισα... Ακριβώς αυτή η αντιμετώπιση με έκανε να απομακρυνθώ εντελώς από τα στατικά και τις οικοδομικές άδειες γιατί έπρεπε να συμπαρασύρω στην ομηρεία μου και τους πελάτες... Ετσι, μέσα από συνεργασίες και μέσα από το θολό τοπίο που βασιλεύει στη χώρα, κατάφερα να επιβιώσω και να ασχοληθώ με 1002 άλλα πράγματα.

 

Οι ευχές μου για τους αγώνες σας και την επιτυχία σας είναι ειλικρινείς, πίστεψέ το...

 

 

Σαφώς , ΑΠΑΙΤΩ κι εγώ μαζί σου όποιος σπουδάζει κάτι να μπορεί να έχει σχετική αναγνώριση για τον απλούστατο λόγο... ότι δεν έχει φταίξει σε κάτι! Αυτός είναι το θύμα των ανίκανων κυβερνώντων της χώρας αυτής...

 

Απλώς η ύπαρξη της σχολής σου προσβάλλει τη λογική μου και ίσως το επάγγελμά μου γιατί απλούστατα το αντικείμενο στη πράξη, στη πιάτσα δηλαδή, δεν δικαιολογεί ένα νέο πτυχίο και σίγουρα δεν θα έπρεπε ποτέ να σε κάνει καλύτερο από εμένα ή έναν ΠΜ.

 

Η εξειδίκευση των γνώσεων γίνεται με μεταπτυχιακό ή με ειδικότητες μέσα στις σχολές, όχι με νέες σχολές... Αν κάτι τέτοιο ήταν σωστό θα γινόταν πρώτα στα ΑΕΙ... Το ήδη περιορισμένο γνωστικό αντικείμενο των ΤΕΙ δεν μπορεί να γίνει μοχλός για τη δήθεν ανάπτυξη γιατί απλώς αντί για εξειδικευμένους επιστήμονες θα γεμίσουμε με ημιμαθείς εργοδηγούς.

 

Ενα παράδειγμα θα ήταν π.χ. αν άνοιγαν ένα ΤΕΙ μηχανικών μεταλλικών κτηρίων... Σε βεβαιώνω ότι όποιος δεν ασχολείται κατ' επάγγελμα με τη κατασκευή μεταλλικών κτηρίων, έχει μαύρα μεσάνυχτα από τις δεκάδες σημαντικές λεπτομέρειες που κρύβουν... Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνει σχολή!!!

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ!

Έχεις δίκιο να θεωρείς περισσότερο λογικό να υπάρχουν Πολιτικοί Μηχανικοί Τ.Ε. και Πολιτικοί Μηχανικοί Π.Ε. από το να υπάρχουν Μηχανικοί Α.Α.Κ. Απλώς, σαν ημιμαθής εργοδηγός, δεν το είχα καταλάβει τόσα χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις διάθεση να καταλάβεις ότι δεν σου επιτίθεμαι... δεν έχω σκοπό να σε προσβάλλω, ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου... Το πρόβλημα είναι κοινό και των δύο... η σχολή σου ως πιο νέα απλώς είναι το αντικείμενο συζήτησης... και μια νέα σχολή, διογκώνει και δεν μειώνει το πρόβλημα.

Σε καμία περίπτωση ο χαρακτηρισμός δεν αφορά τους απόφοιτους ΑΑΚ.

 

Τέλος πάντων, νομίζω ότι τα είπαμε όλα όσα έπρεπε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!! Συνάδελφοι τελικά υπάρχει κάτι επίσημο σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών ΑΑΚ? τι μελέτες μπορούν να υπογράφουν στον ιδιωτικό τομέα?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάτι επίσημο σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών ΑΑΚ? τι μελέτες μπορούν να υπογράφουν στον ιδιωτικό τομέα?

 

Το μόνο επίσημο που υπάρχει είναι ότι μπορούμε να υπογράφουμε απεριόριστα ... αυτόγραφα!!! Τίποτε άλλο!

Edited by alekoskit
Link to comment
Share on other sites

Τι μελέτες θες να υπογράψεις??

Αν ρωτάς για τη προσωπική μου γνώμη, πολύ εύκολα σου απαντάω :

 

α) Μελέτες αποτύπωσης κτιριακών έργων.

β) Μελέτη και Επίβλεψη ανακαίνισης και αποκατάστασης σύγχρονων κτιριακών έργων.

γ) Μελέτη και Επίβλεψη ανακαίνισης, αποκατάστασης και επανάχρησης λαϊκών, διατηρητέων, παραδοσιακών και λαϊκότροπων κτιρίων.

δ) Μελέτη και Επίβλεψη νέου κτιριακού έργου, όταν αυτό αποτελεί προσθήκη σε υφιστάμενα κτίρια.

 

Αυτά πιστεύω έγω ότι πρέπει να είναι τα επαγγελματικά μας δικαιώματα.

Edited by alekoskit
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.