Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλία για να βελτίωσω την επικοινωνία


manospan

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ίσως σας φανεί λίγο αστείος ο τίτλος αλλά επειδή θέλω να ασχοληθώ με το 

ελεύθερο επάγγελμα και επείδη η επικοινώνια με τον πελάτη είναι ήσσονος σημασίας

θέλω να μου προτείνεται κάποιο καλό βιβλίο για να βελτιώσω την επικοινωνία με τους πελάτες και να μπορώ να

πουλάω την δουλέια μου . Σίγουρα αυτό είναι θέμα ταλέντου αλλά εμείς που δεν το έχουμε μπορούμε να το

δουλέψουμε λίγο. Κάθε βιβλίο ευπρόσδεκτο 

Link to comment
Share on other sites

Mην σε ξεγελάνε οι τίτλοι...

 

- how to win friends and influence people,Dale Carnegie (κλασσικό ;)  )

- Η γλώσσα του σώματος,Allan & Barbara Pease

- Η τέχνη της απάτης,Κέβιν Μίτνικ  (ουσιαστικά πραγματεύεται την κοινωνική μηχανική)

 

Έχω διαβάσει και κανά 2-3 άλλα που πραγματεύονται τις διαπραγματεύσεις,αλλά τα παραπάνω είναι η βάση. Διάβασέ τα με την παραπάνω σειρά.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

1. "η επικοινωνία με τον πελάτη είναι ήσσονος σημασίας"

 

2. "προτείνεται" 

 

Λοιπόν,

 

1. Η επικοινωνία με τον πελάτη είναι μέγιστης σημασίας, βασικά αυτό εννοείς.

 

2. Προτείνετε

 

Ο Μπαμπινιώτης συνίσταται στην περίπτωση σου. 

Link to comment
Share on other sites

manospan,
Τι κουβέντα ανοίγεις τώρα... σαν ΕΕ η επικοινωνία είναι μεν μείζονος σημασίας αλλά πρέπει νά'χεις και θράσος μέσα σου και ευχέρεια στο blah-blah.
Για θράσος (και θάρρος και αναίδεια και πολλά άλλα) δες τηλεόραση, πχ debate.

Για blah-blah αυτά εδώ ίσως σε βοηθήσουν, όλο και κάποια ιδέα θα πάρεις:

Be Your Own Spin Doctor απο £0.01, απολαυστικότατο, εμένα με βοήθησε πάρα πολύ.
http://www.amazon.co.uk/Your-Own-Spin-Doctor-Practical/dp/187366852X/ref=sr_1_fkmr2_2?s=books&ie=UTF8&qid=1441831827&sr=1-2-fkmr2&keywords=how+to+become+your+own+spin+doctor

how to lie with statistics, του Darrell Huff και αυτό απο τον amazon, από £1.50 ανάλογα το reprint, εκδότη κλπ.
Εμεσα χρήσιμο, οι αριθμοί συνήθως πείθουν.
http://www.amazon.co.uk/How-Lie-Statistics-Publisher-Paperback/dp/B00SLUXA9O/ref=sr_1_4?s=books&ie=UTF8&qid=1441832762&sr=1-4&keywords=how+to+lie+with+statistics

Body Language της Jane Lyle, από £0.01.
http://www.amazon.co.uk/Body-Language-Hidden-Maximize-Potential/dp/0600567516/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1441833297&sr=1-2&keywords=body+language+jane+lyle

Το πρώτο έχει παραδείγματα απο την πολιτική, μπορεί να σου φανεί χρήσιμο και σε άλλες δραστηριότητες πέραν του μηχανικού... που ξέρεις καμιά φορά...

Ομως: καλά τα βιβλία, βοηθάνε και είναι γενική μόρφωση κλπ αλλά δεν εστιάζουν στο αντικείμενο.
Γι'αυτό για σεμινάριο και πρακτική άσκηση παρατήρησε κάποιον παλιό ΕΕ μηχανικό στο πως μιλάει, πως ΔΕΝ απαντάει, πως γράφει, πότε τηλεφωνεί, πως σερβίρει άσχημα νέα, πως σε αποφεύγει κλπ. Λίγος καιρός σε τεχνικό γραφείο αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις θα ωφελούσε ίσως περισσότερο απο τα βιβλία.
Επίσης επικοινωνία είναι και να ακούς τον άλλον ότι και να λέει.

 

Είχες κάτι άλλο υπ'οψιν ή περίμενες κάτι άλλο?

 

 

Παπα-Mike,

Μηχανικός είναι ο άνθρωπος, δεν είναι φιλόλογος. Οταν θα στείλει cv σε μεγαλοκατασκευαστική θα προσέχει. Εδώ παίζει εντός έδρας.

 

edit: italics

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κανένα βιβλίο να είσαι τίμιος χρειάζεται και να μην βλέπεις τον πελάτη σου σαν χρήμα Τότε όπως και να επικοινωνήσεις με τους πελάτες σου ,  αν υπάρχουν αυτά τα δυο στοιχεία , μπορεί να μην πλουτίσεις , αλλά θα έχεις πάντα δουλειά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κανένα βιβλίο να είσαι τίμιος χρειάζεται και να μην βλέπεις τον πελάτη σου σαν χρήμα Τότε όπως και να επικοινωνήσεις με τους πελάτες σου ,  αν υπάρχουν αυτά τα δυο στοιχεία , μπορεί να μην πλουτίσεις , αλλά θα έχεις πάντα δουλειά

 

+1

 

Ώπος το λέι ο Γιώργος. Όσα βιβλήα και να διαβάσεις θα καταλείξεις στο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.