Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολόγικη μελέτη για πρώτη φορά


Hlectrologos -7-

Recommended Posts

Παιδιά Καλησπέρα εδώ και λίγες ημέρες έχω ξεκινήσει στην κοινοφελη εργασία σαν Ηλεκτρολογος ΤΕ και μου δόθηκε να κάνω μια πλήρη ηλεκτρολόγικη μελέτη. Επειδή είναι η πρώτη μου φορά θα ήθελα μερικές οδηγίες όπως πχ τι στοιχεία να ζητήσω αν πρέπει να επισκεφθώ τον χώρο αν θα κάνω την μελέτη χειρόγραφα η με υπολογιστή κλπ.

 

Μου έχει δοθεί μόνο αρχιτέκτονικο σχέδιο το οποίο είναι δεκαετίας και μου ζητάνε τα εξής :

 

1) Τεχνική περιγραφή 2) Ηλεκτρολόγικο σχέδιο 3) Διαγράμματα πινάκων 4) Προμετρηση υλικών 5) Κοστολόγηση υλικών 6) Τεύχη δημοπράτησης.

 

Παρακαλώ πολύ όσοι θέλετε και μπορείτε την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Με ενα αρχιτεκτονικο σχεδιο και χωρις την καθοδηγηση ενος παλιοτερου υπαλληλου, θα εχεις γενικα προβλημα.

Πιασε τον προισταμενο σου και ζητησε του παλια τευχη δημοπρατησης και γενικα κατευθυντηριες γραμμες.  

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω τώρα σημειώνω τι θέλω ώστε να του στείλω έγγραφο με αυτά που θέλω για να κάνω την μελέτη, πχ θα τον ρωτήσω την χρήση του κτηρίου κλπ απλά θέλω για αρχή γενικές κατευθύνσεις στο τι θα ζητήσω.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερεις τι χρηση θα εχει το κτηριο δεν μπορεις να προχωρησεις.

 

Επισης θα πρεπει να ρωτησεις αν θα χρειαστει και μελετη για ασθενη ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πιο απλό τα άλλα θέλω να πχ τι θα χρειαστώ για την τιμολόγηση θα πρέπει να ζητήσω budget ή όχι, θα είναι το σχέδιο χειρόγραφο ή σε υπολογιστή κλπ.

Η μελέτη είναι και για ασθενη και για ισχυρά ρεύματα.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να πας πρωτα απο κοντα να δεις το κτηριο και μετα να ζητησεις της επιπλεον πληροφοριες.Οπως τη κλιματισμο θα εχει ο χωρος,χωρος μετρητη ΔΕΗ,Υπαρχων γειωση,λεβητοστασιο,μηχανοστασιο,εσωτερικος φωτισμος,εξωτερικος φωτισμος σε συνεργασια με τον Αρχ.Μηχ.Χωρος που θα γινει το C.Room και αλλα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ πολύ, θα ζητήσω λοιπόν να πάω στο κτήριο και να συναντήσω τον αρχιτέκτονα και μόλις πάω θα επανέλθω με νέες ερωτήσεις.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τα τεύχη δημοπράτησης να συμβουλευτείς την τεχνική υπηρεσία του φορέα που εργάζεσαι για να πάρεις περιγραφές και τιμές μονάδας.

Η προμέτρηση και η κοστολόγηση θα γίνουν μαζί με τη σύνταξη των παραπάνω τευχών. 

Να είσαι όσο το δυνατόν πιο αναλυτικός για να αποφύγετε προβλήματα με τον ανάδοχο κατά την εκτέλεση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ζητάς μια παλιότερη μελέτη από τον προϊστάμενο σου; Με βάση αυτή θα σκεφτείς πώς να πράξεις. Ο χώρος μπορεί να μην υπάρχει, μπορεί να κατασκευαστεί τώρα από την αρχή. Καλύτερα πάρε μια μελέτη και ξεφύλλισε την, όπως και καμιά πτυχιακή εργασία, ότι δεν καταλαβαίνεις εδώ είμαστε για απορίες. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα υπολογιστή για τους υπολογισμούς των αγωγών, καλωδίων και εξαρτημάτων ελέγχου και προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα λάχανα μην χρησιμοποιήσει πρόγραμμα για τους υπολογισμούς των αγωγών.Ποίο να χρησιμοποιήσει της 4Μ η της TISOFT Που βγάζουν ότι τους κατέβει .Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανένα πρόγραμμα για υπολογισμούς,μόνο το χεράκι μου και ειμαι χίλια τις εκατό σίγουρος για το αποτέλεσμα .Για τα σχέδια υπάρχουν αρκετά CAD σχεδιαστικά που μπορείς να κάνεις την δουλεία σου άνετα .Τα κορυφαία που χρησιμοποιώ είναι autocad,see electrical,eplan electric p8.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.