Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ Ο.Ι. ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ


Guest

Recommended Posts

Συνάδελφοι, έχω μια λίγο περίεργη ερώτηση.

Πελάτης, έχει διαμέρισμα που έχει κατασκευασθεί μικρότερο διότι δόθηκε από τον παλιό ιδιοκτήτη όλης της Πολυκατοικίας τμήμα του διαμερίσματος στον διάδρομο του κλιμακοστασίου και άλλο τμήμα του στο διπλανό διαμέρισμα. 

Η άδεια είναι του 1965 και η σημερινή αποτύπωση συμπίπτει με το σχέδιο της σύστασης του 1981.

 

Θα μπορούσε να κάνω χρήση της Ε/Α 23 της Εγκυκλίου 3 «Σε περίπτωση που η µη πραγματοποίηση τμήματος κτιρίου δεν επηρεάζει τη νομιμότητα του υπάρχοντος, δεν υφίσταται αυθαιρεσία.»;

Βέβαια, στην περίπτωσή μου δεν υπάρχει μη πραγματοποίηση, αλλά μεταφορά τμ αλλού μέσα στο νόμιμο περίγραμμα το οποίο δεν έχει επηρεασθεί από τις πιο πάνω αλλαγές.

Στην οριζόντια ιδιοκτησία του πελάτη έχει γίνει δήλωση γιατί έχει καταλάβει φωταγωγό και έχει μεταφέρει το wc σε άλλη θέση.

Η απόδοση επιφανειών του διαμερίσματος αλλού συνιστά αυθαιρεσία ή απλά θα αναφερθεί στην Τεχνική Έκθεση;

 

Τέλος, τι ακριβώς εννοεί η Ε/Α όταν αναφέρει δεν επηρεάζει τη νομιμότητα του υπάρχοντος; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Edited by Ευαγγελία Φλώρου
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα πρέπει να βρεις την εγκεκριμένη από την άδεια κάτοψη. Με βάση αυτή θα γίνουν οι συγκρίσεις.

Με τα δεδομένα που δίνεις, το τμήμα του διαμερίσματος που έχει καταλάβει ο κοινόχρηστος διάδρομος, δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Το τμήμα όμως που του πήρε το δίπλα διαμέρισμα οφείλει να τακτοποιηθεί μέσω διαμερισμάτωσης.

Τώρα αυτό που αναφέρεις ότι έχει γίνει ήδη δήλωση για αυθαιρεσίες (υποθέτω το έχει δηλώσει ως υπέρβαση δόμησης λόγω κατάληψης φωταγωγού), γιατί δεν έχει βάλει και τη διαμερισμάτωση μέσα?

 

Γενικά η παράλειψη τμήματος ή κατασκευής θα συνιστούσε αυθαιρεσία όταν για παράδειγμα σε έναν οικισμό ή παραδοσιακό τμήμα πόλης, δεν είχε κατασκευαστεί η στέγη, η οποία είναι υποχρεωτική από τους όρους δόμησης, οπότε η μη κατασκευή της συνιστά αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

- διαμερισματωση μεταξυ των διαμερισματων

- δεν σε επηρεαζει η επεκταση του διαδρομου εντος του διαμερισματος

- η καταληψη τμηματος φωταγωγου ή με συναινεση

ή χωρις συναινεση, αν περιλαμβανεται μεσα στην συσταση.

 

δλδ...

ό,τι ειπε ο ταχυτερος παυλος

[με τις καλησπερες μου] :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα πρέπει να βρεις την εγκεκριμένη από την άδεια κάτοψη. Με βάση αυτή θα γίνουν οι συγκρίσεις.

Με τα δεδομένα που δίνεις, το τμήμα του διαμερίσματος που έχει καταλάβει ο κοινόχρηστος διάδρομος, δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Το τμήμα όμως που του πήρε το δίπλα διαμέρισμα οφείλει να τακτοποιηθεί μέσω διαμερισμάτωσης.

Τώρα αυτό που αναφέρεις ότι έχει γίνει ήδη δήλωση για αυθαιρεσίες (υποθέτω το έχει δηλώσει ως υπέρβαση δόμησης λόγω κατάληψης φωταγωγού), γιατί δεν έχει βάλει και τη διαμερισμάτωση μέσα?

 

Γενικά η παράλειψη τμήματος ή κατασκευής θα συνιστούσε αυθαιρεσία όταν για παράδειγμα σε έναν οικισμό ή παραδοσιακό τμήμα πόλης, δεν είχε κατασκευαστεί η στέγη, η οποία είναι υποχρεωτική από τους όρους δόμησης, οπότε η μη κατασκευή της συνιστά αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε Παύλο.

Έχω κάνει διαμερισμάτωση, διότι έχει μεταφερθεί το wc σε άλλη θέση. Ο όμορος ιδιοκτήτης δεν συμμετέχει, ούτε τον γνωρίζω, οπότε δεν συμπεριλαμβάνεται. Συναίνεση δεν πήρα διότι το σχέδιο της Σύστασης που έγινε πριν το 1983 συμπίπτει με την σημερινή κατάσταση, άρα έχει γίνει αποδεκτή η παρούσα κατάσταση. Δεν έβαλα Υπέρβαση Δόμησης, διότι στις παλιές άδειες περιλαμβανόταν στο εμβαδόν των Ο.Ι. και το εμβαδόν του φωταγωγού.

Στην αρμόδια Πολεοδομία που είχα ρωτήσει μου είχαν πει να βάλω μόνο με αναλυτικό τον φωταγωγό και το wc και όχι διαμερισμάτωση....

Link to comment
Share on other sites

- διαμερισματωση μεταξυ των διαμερισματων

- δεν σε επηρεαζει η επεκταση του διαδρομου εντος του διαμερισματος

- η καταληψη τμηματος φωταγωγου ή με συναινεση

ή χωρις συναινεση, αν περιλαμβανεται μεσα στην συσταση.

 

δλδ...

ό,τι ειπε ο ταχυτερος παυλος

[με τις καλησπερες μου] :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, πάντα άμεσος κι εσύ. 

Τι κρίμα να μην έχεις έδρα στην Αθήνα να σε έχουμε νομικό σύμβουλο. Πολύ λίγοι νομικοί ασχολούνται ξέρεις με τα αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε Παύλο.

Έχω κάνει διαμερισμάτωση, διότι έχει μεταφερθεί το wc σε άλλη θέση [αν η μεταβολή θέσης έγινε εντός του εγκεκριμένου περιγράμματος του διαμερίσματος, αυτό αποτελεί αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης και όχι διαμερισμάτωση. Κατά τις διατάξεις των δυο τελευταίων νόμων (4014 &4178) η αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης δεν συνιστά αυθαιρεσία. Φυσικά, κανείς δεν μας απαγορεύει να δηλώσουμε και αυτή ως αυθαιρεσία.]

. Ο όμορος ιδιοκτήτης δεν συμμετέχει, ούτε τον γνωρίζω, οπότε δεν συμπεριλαμβάνεται. (για τη διαφορετική διαμερισμάτωση δεν ζητείται με βάση το νόμο, η συναίνεση του όμορου ιδιοκτήτη).Συναίνεση δεν πήρα διότι το σχέδιο της Σύστασης που έγινε πριν το 1983 συμπίπτει με την σημερινή κατάσταση, (πολύ σωστά έπραξες)  άρα έχει γίνει αποδεκτή η παρούσα κατάσταση. Δεν έβαλα Υπέρβαση Δόμησης, διότι στις παλιές άδειες περιλαμβανόταν στο εμβαδόν των Ο.Ι. και το εμβαδόν του φωταγωγού. (αλλά τελικά ο φωταγωγός πάλι παραμένει κοινόχρηστος και μπορεί στα εγκεκριμένα σχέδια να εμβαδομετρούνταν ένα διαμέρισμα μαζί με τον φωταγωγό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο φωταγωγός ανήκε στο διαμέρισμα) 

Στην αρμόδια Πολεοδομία που είχα ρωτήσει μου είχαν πει να βάλω μόνο με αναλυτικό τον φωταγωγό και το wc και όχι διαμερισμάτωση....(την άποψη της πολεοδομία για τακτοποίηση αυθαιρέτων μην την λαμβάνεις και πολύ υπόψη σου. Παίζουν μπάλα σε άγνωστο γήπεδο)

Μας έμεινε όμως ο χώρος που το όμορο διαμέρισμα απέκτησε εις βάρος του εξεταζόμενου διαμερίσματος. Αυτό αποτελεί κλασσική διαμερισμάτωση.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι του 1965 και η σημερινή αποτύπωση συμπίπτει με το σχέδιο της σύστασης του 1981.

 

Εύα, από αυτό που αναφέρεις, νομίζω ότι όλη η υπόθεση (πλην φωταγωγού) είναι ενημέρωση αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.