Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθεροι επαγγελματίες: Σχεδόν σε όλη την Ευρώπη οι ασφαλιστικές εισφορές υπολογίζονται με βάση το εισόδημα


Engineer

Recommended Posts

δεν ανοίγει η σύνδεση.

National insurance contributions for the self-employed What you need to pay if you work for yourself

 

 

http://startups.co.uk/nics-for-the-self-employed/

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι δυο κατηγορίες αφορούν και την εισφορά για μελλοντική σύνταξη?

Αν είναι έτσι τότε εδώ μας κλέβουν ασύστολα (όχι ότι δεν το γνωρίζουμε ή δεν το βιώνουμε). 2 κατηγορίες λέει για αυτοαπασχολούμενους. Κάτω από 5725 λίρες δεν έχει υποχρέωση εισφοράς. Στην κατηγορία 4 που μάλλον θα είναι η πλήρης κάλυψη τα ποσά είναι πολύ  χαμηλά. Πχ για 10.000 εισόδημα, 900 λίρες το χρόνο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι σύνταξη παίρνεις....Γιατί αν είναι ξέρω γω 300 λίρες είναι να μεταναστεύσεις και να έρθεις Ελλάδα για πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

Δες, δοκιμάζοντας στο "Pension Credit calculator", με τα δεδομένα: μόνιμη διαμονή στο UK,  ημ/νια γέννησης 01/01/1950, ανύπαντρος, χωρίς ούτε μισή λίρα στην άκρη, και κενά όλα τα υπόλοιπα, μου υπολογίζει το αστρονομικό ποσό των 151,2 [£/week], δηλαδή 151,2 [£/week] x 52 [weeks/year] = 7.862,4 [£/year] ή 655,2 [£/μήνα] -> ίσως λίγο καλύτερα από το "κάτω από γέφυρα". Για UK έτσι. Όχι 884 [€/μήνα] στην Ελλάδα.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν το εχω επεξεργαστεί ακομη... 655 λίρες το μηνα συνταξη; Για Αγγλία δεν περνας ούτε 10 μερες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.