Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργείται η επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας...;;;


terry

Recommended Posts

Να ρωτήσω... Όσον αφορά τη πρώτη δεκαετία, ας πούμε πως κάποιος έχει βγάλει την προσαυξηση, και πληρώνει τα υποχρεωτικά... Υπάρχει άλλο ταμείο που είναι πιο ακριβό από εμάς; Πχ, γιατροί, δικηγόροι, πληρώνουν το ίδιο πολλά; Αυτό που γνωριζω είναι ότι ΙΚΑ,ΤΕΒΕ,ΟΓΑ δίνουν λιγότερα. Χειρότερα από εμάς έχει ή έχουμε πρωτιά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 286
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει σημασία; Καποιος που δινει περισσοτερα θα παρει καλύτερη συνταξη στην τελική. Εντομεταξυ αυτο με το ΙΚΑ δεν νομιζω να ισχυει που λες καθως οι κρατήσεις ειναι ανάλογες του μισθού. Πχ στην αδελφή μου με ΙΚΑ της κανουν κρατήσεις καπου 400€ το μηνα πολυ παραπάνω απο οτι δίνω εγω στο ΤΣΜΕΔΕ άνω 5ετιας

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ά μάλιστα. Άρα πάει ως εξής: όποιος τα κονομάει μένει μπλοκάκι, όποιος βγάζει πχ κάτω απο ένα ποσό καλά είναι να μένει ΙΚΑ. Άρα το καλύτερο θα ήταν όλοι να ξεκινάμε με ΙΚΑ και όποιος τα καταφέρνει κάπως καλύτερα να βγαίνει μπλοκάκι (και αν μπορεί ΤΕΒΕ όχι ΤΣΜΕΔΕ). Να ξέρουμε τι να πουμε στους νέους που ορκίζονται. Αν δεν τα κάνουν όλα σε ένα όπως λένε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει πάλι αυτο που λες γιατι κάποιοι μπορουν να πανε ΙΚΑ κάποιοι όχι. Αν εισαι ελεύθερος επαγγελματίας η πας ΟΑΕΕ η ΤΣΜΕΔΕ. Στο παράδειγμα μου η αδελφή μου ειναι οικονομολόγος μισθωτή άρα αναγκαστικά ΙΚΑ. Αμα έβγαζε λιγότερα θα ειχε μικρότερες κρατήσεις. Εγω αναγκαστικά ειμαι ΤΣΜΕΔΕ βρέξει χιονίσει μεχρι στιγμής οι ειςφορες μου ειναι αντίστοιχα μικρότερες ειτε βγάζω παραπάνω ειτε παρακάτω..

Το σωστό για μένα θα ηταν 2 ταμεία. Εν για μισθωτούς ΙΚΑ, ενα για ελευρεθους επαγγελματίες που να πληρώνουν ειςφορες αναλογα ποσά βγάζουν... Και όσοι δεν εργάζονται να μην οφείλουν τιποτα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το 1% ΕΜΠ καταργήθηκε στις καρδιές μας και έμεινε στα χαράτσια του γραφείου μας. πρώτη φορά αριστερά.

μάλλον θα το λέμε αλληλεγγυόσημο υπέρ του σπαραζόμενου λαού της Μπουρκίνα Φάσο. μεγαλεία.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by lefterism
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται:
 
 ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 20/10/2015 ΤΣΜΕΔΕ

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω της παρ. 3 του άρθρου 21 του Ν. 4337/2015 (ΦΕΚ 129Α΄/17.10.2015) αναστέλλεται η λειτουργία της εφαρμογής με την οποία μπορούσε να υποβληθεί αίτημα για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία που αφορά ελεύθερους επαγγελματίες που υπάγονται στο «νέο ασφαλιστικό (μετά την 1-1-1993)». Επίσης δεν γίνονται δεκτές αιτήσεις για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία ούτε στο πρωτόκολλο του ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Να και καποιοι απο αυτους που χρωστανε 150.000€ και βαλε σε ασφαλιστικες εισφορες...

 

http://www.seleo.gr/thessalonikh/191838-synelifthi-51xronos-epixeirimatias-sti-thessaloniki-gia-mi-katavoli-asfalistikon-eisforon?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook#.VieH034rKUk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι.. Και εμείς οι μικροί αγωνιούμε να εκδοθεί το ειδοποιητήριο για να δούμε αν θα καταφέρουμε να το πληρώσουμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.