Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΙΤΟΝΑ


ΚΑΤΙΑΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα σ΄όλους

Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη σας

΄Εχω ένα περιβόλι (ποτιστικό, με δέντρα πάνω από πενήντα χρόνια  άρτιο και οικοδομήσιμο, εκτός Αθηνών.

Πριν περίπου δέκα χρόνια ο γείτονάς μου έκτισε ένα σπίτι ακριβώς στα όρια μας.(Ο τοίχος του είναι και το όριο μας)

Μου δημιουργεί συνέχει πρόβλημα ότι κάθε φορά που ποτίζεται το περιβόλι πλημμυρίζει το σπίτι του και συκγεκριμμένα η αποθήκη του. Μου ζητάει επίμονα και με τσαμπουκά να λάβω μέτρα για να μην πλημμυρίζει αλλιώς θα κινηθεί νομικά.

Πως θα με συμβουλεύατε να το αντιμετωπίσω; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρτιο και οικοδομήσιμο το περιβόλι σου άρα να υποθέσουμε ότι και ο γείτονας ήταν άρτιος και οικοδομήσιμος.

Για το κτίριο του έχει βγάλει οικοδομική άδεια.

Η άδεια δείχνει σωστά το σπίτι του επί του κοινού ορίου σας ή έπρεπε να είχε αφήσει απόσταση?

Η αποθήκη του υπαρχει στην άδεια? Είναι ισόγεια ή υπόγεια?

Έχει λάβει κατασκευαστικά μέτρα προστασίας από την υπόγεια υγρασία? (το κτίριο είναι μόνο δέκα ετών άρα δεν υπαρχει δικαιολογία παλαιότητας)

 

Δες αυτά και αφού σου λέει θα κινηθεί νομικά πέραν τα θέματα μηχανικού που σου είπα συνοπτικά να δεις κινήσου κι εσύ νομικά πηγαίνοντας σε έναν δικηγόρο να σε ενημερώσει για τα δικαιώματα και υποχρεώσεις σου.

 

Προβλήματα με γείτονας είναι η χαρά των δικηγόρων. Κλέφτες θα έπρεπε να γίνουν αν δεν ήταν μια μεγάλη καθημερινότητα φαινόμενα σαν αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας.

Ναι και το δικό του οικόπεδο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο. Είχα βγάλει οικοδομική άδεια που του επέτρεπε να κτίσει στο όριο μας. Το σπίτι είναι περίπου ενάμιση με δύο μέτρα πάνω από την επιφάνεια του εδάφους και την αποθήκη του την έχει κάνει κάτω από την σκάλα. Δεν γνωρίζω αν έχει άδεια για την αποθήκη αλλά αυτό νομίζω θα μπορεί να το τακτοποιήσει. Δεν ξέρω αν έχει πάρει μέτρα προστασίας από υγρασία και ναι το σπίτι του είναι δέκα ετών.

Η απορία μου είναι όταν κάποιος του επιτρέπει ο νόμος να κτίσει στο όρια με ποτιστικό περιβόλι δεν θα έπρεπε να προβλέψει τέτοια θέματα και εκείνος να προφυλάξει το κτίσμα του;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν κάποιος κτίζει φροντίζει να πάρει τις αναγκαίες προφυλάξεις ώστε να μη επηρεάζεται το δομημα του από την υφιστάμενη και προβλεπόμενη κατάσταση που είναι το γήπεδο – οικόπεδο του.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση για υγρασία εδάφους.

Δεν άλλαξε κάποια συνθήκη προς το δραματικότερο με δική σας υπαιτιότητα οπότε να απαιτεί από εσάς κάτι… Αυτό θα ήταν το πρώτο δικό μου επιχείρημα προς τον δικηγόρο σας να πλάσει ότι χρειαστεί για υπεράσπιση σου.

 

Όπως σου είπα όμως… προβλήματα γειτόνων χαρές δικηγόρων… δεν την γλυτώνεις την φασαρία αν ψάχνει φασαρίες. Οπότε είναι αναγκαίο το πέρασμα σου από δικηγόρο.

Διότι κακά τα ψέματα αλλά ο καθένας μπορεί να σε κατηγορεί για το οτιδήποτε… φυσικά όχι ανέξοδα… αλλά μπορεί.

 

Από εκεί και πέρα καλά κουράγια και καλά ποτίσματα με καλούς καρπούς.

 

Πρόσφερε του κάτι από το περιβόλι σου μπας και χαλαρώσει λίγο…. Κερδισμένοι θα είσαστε και οι δυο στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τα οσα χρησιμα σας συμβουλευσε ο didonis, να ρωτησω κατι που δεν αναφερατε? Εχετε εγκαταστησει καποιο δικτυο σωληνων και ποτιζετε με σταγονες, ή χειροκινητα με λαστιχο? Αν δεν ποτιζετε με σταγονες, καλο θα ηταν να το κανετε. Περα απο λιγα χρηματα που θα ξοδεψετε για το δικτυο, θα κανετε μεγαλη οικονομια νερου. Λογικα θα μειωθει και το προβλημα που αντιμετωπιζει ο γειτονας σας. 

Link to comment
Share on other sites

και,  περα απο τα ανω    σωστα που  προανεφεραν οι φιλοι μας,

 

αφου μιλαμε για "περιβολι" ποτιστικο

υποθετω οτι μιλαμε για γηπεδο εκτος σχεδιου...

 

Με το Δ 270 ειναι υποχρεωμενος να χτισει σε "αποσταση"...

 

Ποιά παρεκκλιση του Δ 270 χρησιμοποιησε και εβγαλε αδεια για  ανοικοδομηση "στο όριο"????

 

Να ελεγξει ο μηχανικος σου  την αδεια..και

 

τα λεμε

 

καλημερα

και καλη εβδομαδα σε ολους

 

εδιτ

και,  όπως λεμε..."ο εξ οικειου πταισματος ζημιουμενος...ου δοκει ζημιουσθαι"

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις πει απ την αρχή.

 

 

...

΄Εχω ένα περιβόλι (ποτιστικό, με δέντρα πάνω από πενήντα χρόνια  άρτιο και οικοδομήσιμο, εκτός Αθηνών.

...

 

Γιατί το τονίζεις όμως?

Το οικοδομήσιμο σε ένα οικόπεδο είναι ένα ατού που έχει ότι μπορεί πέρα από καστανόχωμα να φτιάξει και κτίριο… Δεν σημαίνει ότι ντε και καλά πρέπει να φτιάξεις κτίριο?

Έχεις κάποιο ειδικό λόγο και το επαναλαμβάνεις?

Σε ποια πόλη ή περιοχή είσαι?  Έχει τίποτα ειδικές χρήσεις πολιτισμικού χαρακτήρα?

Link to comment
Share on other sites

@KAΤΙΑΣ, επειδή το περιβόλι, όπως και να το κάνουμε πρέπει να ποτίζεται, μπορείς να του επιτρέψεις να κάνει εργασίες στεγάνωσης του κτιρίου του με τοπική εκσκαφή, κάτι που θα έπρεπε ήδη να έχει γίνει, αφού πρόκειται για νέο κτίριο. Όπως και να έχει θα χρειαστείς σίγουρα τη γνώμη δικηγόρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.