Μετάβαση στο περιεχόμενο

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι στο Excell (για να μην ανοίξω άλλο topic). Έστω ότι παίρνεις ένα αρχείο ecxell που σου έχει μια ομάδα δεδομένων οριζόντια.

 

π.χ. μια σειρά οι Μήνες και από κάτω σε μια άλλη σειρά διάφορες τιμές.

 

Μπορείς με κάποιο εύκολο τρόπο να μετατρέψεις τη σειρά των μηνών σε στήλη ? (δηλ. εκει που οι μήνες είναι οριζόντια να τους βάλεις κάθετα) και αντιστοίχως και την από κάτω σειρά ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνεις copy όλους τους μήνες (γραμμή) και μετά πατάς στο κελί που θες να αρχίζει η στήλη ΕΙΔΙΚΗ επικόλληση στη συνέχεια πρέπει να πατήσεις την επιλογή αντιμετάθεση κάτω δεξιά

Link to comment
Share on other sites

Ή με TRANSPOSE όπως αναφέρει εδώ ο Παναγιώτης.

 

Επίσης με την ευκαιρία να παραθέσω και 2 συνδέσμους , για μια κοινότητα και ένα ιστολόγιο , πολύ χρήσιμα για το excel.

Oι πληροφορίες είναι πάλι από τον Παναγιώτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

help.

Ενα αρχείο, μόλις το ανοίγω, αυτό ανοίγει 2 φορές. Οτι αλλαγή βέβαια κάνω στο ένα γίνεται ταυτόχρονα και στο άλλο.

Πως θα σταματήσει αυτό?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον έχεις πατήσει την επιλογή "δημιουργία παραθύρου" στο μενού "παράθυρο".

Δοκίμασε να κανεις από το ίδιο μενού "απόκρυψη" στο ένα από τα δύο ενεργοποιημένα παράθυρα και έπειτα αποθήκευση (αν καταλαβα καλα τι εννοείς).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dargi, αλλά και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου μόλις το παρατήρησα.

Αλλά, έτσι χάνεται το ένα παράθυρο, αλλά υπάρχει διότι το αρχείο όταν το ανοίγω έχει την μορφή "filename.xls:1" ενώ θα έπρεπε να έχει την μορφή "filename.xls"

Κάτι άλλο συνέβηκε, αλλά τι??

 

edit:

Τα κατάφερα!!! Με σκέτο "απόκρυψη" δεν έγινε τίποτα, αλλά έκανα το παρακάτω.

 

Απόκρυψη. Κρυφτηκε το filename.xls:2

Save.

Open

Επανεμφάνιση του filename.xls:2

Κλείσιμο μόνο του filename.xls:2

Save

Open

Και έμεινε μόνο το filename.xls

!!!!!

Κλείσιμο μόνο του filename.xls:2 και save είχα ξανακάνει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα!!!!!

 

Αγνωσται αι βουλαί του BG!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα είχες ανοίξει καινούρια παράθυρα του ίδιου όμως workbook (View / New window στο 2007). Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να βλέπεις διαφορετικά sheets του ίδου workbook ταυτόχρονα ή διαφορετικά σημεία του ίδιου sheet. Είναι πολύ βολικό για να δουλεύεις. Το κακό είναι ότι αν σώσεις το αρχείο έτσι στην μορφή αυτή (με ανοιχτά περισσότερα από ένα παράθυρα) όταν το ξανανοιγεις, ανοίγει και πάλι τα υπόλοιπα παράθυρα.

 

αυτό που έκανες (κλεισιμο περιττών παραθύρων και αποθήκευση) το διορθώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Να ρωτήσω και εγώ κάτι στο Excell (για να μην ανοίξω άλλο topic). Έστω ότι παίρνεις ένα αρχείο ecxell που σου έχει μια ομάδα δεδομένων οριζόντια.

 

π.χ. μια σειρά οι Μήνες και από κάτω σε μια άλλη σειρά διάφορες τιμές.

 

Μπορείς με κάποιο εύκολο τρόπο να μετατρέψεις τη σειρά των μηνών σε στήλη ? (δηλ. εκει που οι μήνες είναι οριζόντια να τους βάλεις κάθετα) και αντιστοίχως και την από κάτω σειρά ?

 

 

1. Με ειδική Επικόλληση->Αντιμετάθεση, εφόσον θέλεις μια "φωτογραφία" των δεδομένων σε ανάστροφο πίνακα.

 

2. Συνάρτηση "Transpose" (με CTRL+SHIFT+ENTER για ενεγοποίηση) αν θες δυναμική ενημέρωση των περιεχομένων.

 

Με την ευκαιρία, να δώσω κι εγώ δύο links για δωρεάν συμβουλές:

 

http://www.extreme-excel.net/tips.php

http://www.extreme-excel.net/forum.php

 

Eίναι ένας ιστότοπος φτιαγμένος από συνάδελφους μηχανικούς, με όρεξη για δουλειά και δυνατή γνώση του Excel.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το παραπάνω λίνκ.

 

Μια που βρέθηκα σε αυτή την συζήτηση, να αναφέρω για ένα κόλπο που εφάρμοσα τις προάλλες.

 

Το πρόβλημά μου ήταν ότι έπρεπε να πληκτρολογήσω περίπου 200 ζευγάρια τιμών ώρας (δηλαδή, ώρα έναρξης 08:13 , ώρα λήξης 09:33) και να υπολογίσω την διαφορά τους.

Η εισαγωγή του "08:13" απαιτεί τον χαρακτήρα ":" και η απομάκρυνση από το αριθμητικό πληκτρολόγιο είναι αρκετά σπαστική.

Τι έκανα; Έγρψα όλες τις τιμές ώρας σε μορφή δεκαδική π.χ. 8,13 , 9,33 και μετά με την συνάρτηση int( ) , πήρα χωριστά το ακέραιο και χωριστά το δεκαδικό μέρος (επί 100/60), τα πρόσθεσα μαζί και έτσι πήρα την ώρα σε μορφή δεκαδικού αριθμού.

 

Ισως, συνολικά να έκανα περίπου τον ίδιο χρόνο (με αυτόν που έκανα εάν έγραφα και το ":" , αλλά μου άρεσε περισσότερο.

 

Αν έχετε βρει τρόπο να εισάγετε από το πληκτρολόγιο τιμές ώρας ποιό γρήγορα από αυτόν, πείτε μου ...

Link to comment
Share on other sites

ή κάνεις 3 στήλες, μια με την ωρα, μία με τα λεπτά και οταν τελειώσεις μια εμβόλιμη στήλη με ":"

 

κάτι τέτοιο κάνω για τις χιλιομετρήσεις που έχουν μορφή την μορφη: 18+500,32 κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.