Μετάβαση στο περιεχόμενο

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

μια στήλη περιέχει κάποιες συγκεκριμένες τιμές πάνω από μια φορά η καθεμία. (π.χ κόκκινο,πράσινο,μπλε)

 

Στην δίπλα στήλη φαίνονται εμβαδά (σε κάθε χρώμα αντιστοιχεί ένα εμβαδό).

 

Πώς γίνεται να δημιουργήσω ένα κελί όπου θα υπολογίζεται το άθροισμα των επιμέρους εμβαδών για την κάθε τιμή? (πχ εμβαδά για το μπλε)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση πάνω στις μακροεντολές. Θέλω να προγραμματίσω στο excel τα κριτήρια συμμορφώσεως για το σκυρόδεμα. Υπάρχει ένα χρήσιμο παράδειγμα από τον χρήστη Παναγιώτη αλλά έγω θέλω να βάλω μια εντολή που να επιλέγω την κατηγρία σκυροδέματος και να μένω στο ίδιο φύλλο και όχι να πηγαίνω σε άλλο. Δηλαδή, να επιλέγω κατηγορία σκυροδέματος να βρίσκει την χαρακτηριστική αντοχή και να συνεχίζω.

Ελπίζω να μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατασκευή διαγράμματος.

 

δεδομένα:

 

1 / 5000

2 / 4000

3 / 5000

4 / 8000

4,5 / 8000

7 / 9000

 

Tύπος διαγράμματος: γραμμή με δείκτες σε κάθε τιμή δεδομένων

 

Σε αυτή την περίπτωση ο άξονας χ (με τις τιμές 1,2,3 κλπ) μου δίνει 1 βαθμό διαβάθμισης από το 4 μέχρι το 4,5, όσο δηλαδή από το 1 έως το 2 κλπ.

Το ίδιο συμβαίνει και από το 4,5 έως 7 που αντί για 2,5 βαθμούς μου δίνει 1.

 

Οι παραπάνω τιμές μπαίνουν στο πεδίο 'ετικέτες άξονα κατηγοριών (Χ)'

 

Πώς το αποφεύγω αυτό?

Πώς μπορεί να σχεδιαστεί σωστά ο άξονας Χ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω πως γίνεται στον συγκεκριμένο τύπο αλλά ίσως έχει να κάνει με το "δείκτες"

 

Γι αυτό που θέλεις εσύ θα πρότεινα να διαλέξεις τον τύπο γραφήματος

"Διασπορά" και μετά την επιλογή

Διασπορά με σημεία δεδομένων που συνδέονται με γραμμές

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ

 

Έστω στο κελί Α1 η τιμή 5 (αριθμός). Θέλω το excel να "κλειδώνει" την εισαγωγή αριθμού στα κελιά Α2,Α3,Α4,Α5, δηλ. στα επόμενα 4 κελιά.

Ομοίως αν π.χ. ο αριθμός ήταν το 2 το excel να μην επιτρέπει την εισαγωγή αριθμού στο κελί Α2.

 

Κάποια ιδέα; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Για τα κελιά που θες να επιτρέπεται η αλλαγή τιμών: μορφοποίηση > προστασία > αποτσέκαρε το κλειδωμένο

 

Στη συνέχεια αν κλειδώσεις όλο το φύλο (εργαλεία > προστασία > προστασία φύλλου) σε αυτά τα κελιά θα μπορείς να αλλάξεις τιμή

 

Μπορεί να βάλεις και κωδικό ασφαλείας, για να μη μπορεί ο οποιοσδήποτε να το ξεκλειδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.