Μετάβαση στο περιεχόμενο

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

Κι' εγώ αυτό φοβάμαι.

 

Ότι τελικά ΔΕΝ θα υπάρξει κάποιο standard ώστε να ξέρουμε τι στοιχεία θα κρατάμε.

 

Όσο για τα "περίφημα" προγράμματα του Υπουργείου , άλλη μια αφορμή για να δημιουργηθεί το χάος στην Ελληνική του έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω μια απορία στο excel.

Έκανα ένα γράφημα διασποράς, και η κύρια μονάδα στους άξονες χ και y είναι 10. To πρόβλημά μου είναι ότι το σύστημα δεν είναι ορθοκανονικό. Δηλαδή σε άλλο μήκος αντιστοιχεί το 10 στον άξονα χ, και σε μικρότερο μήκος στον άξονα y. Εκτός από το να μεγενθύνω το διάγραμμα και να τα φέρω "με το μάτι" να είναι ίσα, υπάρχει άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αγαπητέ φίλε. Ενώ είσαι στο γράφημα, κάνεις διπλό κλικ πάνω στον άξονα που σε ενδιαφέρει και καθορίζεις εσύ την περιοχή τιμών που θα απεικονίζει ώστε να έχεις αντιστοιχία με τον άλλο άξονα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν ο ένας άξονας πηγαίνει από 0 μέχρι 100, να κάνω και τον άλλο άξονα 0 μέχρι 100 και είμαι Οκ;

Αυτό το έχω κάνει ήδη, αλλά για το ίδιο διάστημα άλλο μήκος έχει ο y και άλλο ο x.

Να το ανεβάσω να το δεις;

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνεις ίδια βαθμονόμηση και στους δύο άξονες , θα αλλάξεις (προσεγγιστικά, με δοκιμές) το μέγεθος του διαγράμματος ώστε να πετύχεις την σωστή αναπαράσταση των μηκών που επιθυμείς. Το Excel , στα διαγράμματα, αναπαριστά σχετικά μεγέθη και η αρχική βαθμονόμηση των αξόνων γίνεται αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Δηλαδή θα το κάνω με το μάτι. Οκ ευχαριστώ πολύ. Γιατί κι άλλη φορά είχα το ίδιο πρόβλημα.

Να 'σαι καλά gvarth ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Θα επανέλθω για να ρωτήσω κι άλλα γιατί κάνω μια εργασία για την εδαφομηχανική και πρέπει όλα να είναι σε word, excel και autocad.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Δηλαδή θα το κάνω με το μάτι. Οκ ευχαριστώ πολύ. Γιατί κι άλλη φορά είχα το ίδιο πρόβλημα.

Να 'σαι καλά gvarth ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Ευχαριστώ.

 

Με το μάτι θα το παλέψεις εξ' όσων γνωρίζω και με δοκιμές πάνω σε εκτυπωμένο από το Excel διάγραμμα. Με δύο - 3 δοκιμές θα είσαι ΟΚ.

 

Θα επανέλθω για να ρωτήσω κι άλλα γιατί κάνω μια εργασία για την εδαφομηχανική και πρέπει όλα να είναι σε word, excel και autocad.

 

Πάλεψέ τα και εδώ είμαστε !

 

Τι εννοείς "όλα να είναι" ; Υπάρχει "εντολή" να χρησιμοποιηθούν ΜΟΝΟΝ αυτά ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπάρχει εντολή να χρησιμοποιήσουμε μόνο αυτά.

Απλά μας είπε θα το κάνετε άψογα, σαν να είναι να το παραδώσετε π.χ. στην πολεοδομία.

Και είπε θα κριθεί και ο τρόπος παρουσίασης. Οπότε αποφάσισα ότι χέρι δε θα μπει εδώ πάνω. Όλα κομπιουτεράτα. Εν τω μεταξύ θέλω να το κάνω και σαν template με αυτοματοποιημένες τις διαδικασίες για άλλα παιδιά που ίσως να έχουν πρόβλημα (το κάνω συχνά αυτό).

Από την άλλη, δε δίνει η σχολή το office ή το autocad, αλλά θέλουν να παραδίδεις όμορφες εργασίες. Σε αναγκάζουν να παρανομείς.

Και δε θέλω να μπαίνω στη διαδιακασία να μαθαίνω ξανά μανά άλλα προγράμματα. Αφού στη σχολή το word και το excell σου μαθαίνουν και πάνω σε αυτά εξετάζεσαι.

(BTW με κόψανε πέρισυ στον Προγραμματισμό Ι, ενώ κάθησα κι έκανα στο excel φύλλο για τον αυτόματο υπολογισμό των σημείων από τις μετρήσεις με το ταχύμετρο, ενώ περάσαν κάτι βόδια....). Άσ'τα να πάνε....

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μπορείς να το κάνεις και στο openoffice και στο progecad lt. Το θέμα είναι ότι αντί να πουν τα θέλουμε σε μορφή .xls και .dwg (αν και το .dwg δεν αποτελεί πρότυπο ενώ το .dxf είναι) αναφέρονται στα προγράμματα που παράγουν αυτά τα αρχεία. Άλλο τώρα που και εμείς μένουμε μόνο στο office και στο autocad. Τέλος πάντων. Ποιόν καθηγητή έχετε στην εδαφομηχανική;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.