Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κίνδυνος μαζικής εξόδου μηχανικών από το ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Προτείνει κατάργηση των εισφορών, κρατική σύνταξη για όλους πάνω από 1.000 ευρώ και τριαντάωρο εργασίας. 

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτι παρόμοιο είχε προτείνει και ο Μάνος το 2012, με σύνταξη στα 700 €, κατάργηση εισφορών, χωρίς βέβαια αναφορά σε 6-ωρο.

 

Γενικά θα έλεγα ότι βασίζεται πολύ σε σπέκουλα και κυρίως στην υποτιθέμενη ανάπτυξη, που θα έρθει και καλά, αν εξαλείψεις τις εισφορές και κυρίως αυτές του εργοδότη. Βασίζεται εν πολλοίς στο γνωστό δόγμα των trickle - down economics. Νομίζω τελικά ότι θα είναι μια αδιέξοδη διαδικασία, αλλά μπορεί και να τον έχω παρεξηγήσει, οπότε χρειάζεται χρόνος για διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνει κατάργηση των εισφορών, κρατική σύνταξη για όλους πάνω από 1.000 ευρώ και τριαντάωρο εργασίας.

Παπατζηλικι για τα καλα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το δειτε οτι τελικα δεν θα φυγουν οι μηχανικοι...

Και αν φυγουν θα ειναι σε πολυ μικρο ποσοστο.

Μπορει να μου πεις καποιος το αντιστοιχο ποσοστο που εφυγαν μεχρι πριν τις ρυθμισεις ποιο ήταν. Επισημο!

Θα εχει ενδιαφερον. Επισημο λεω...γιατι και εγω μπορω να πω οτι ηταν ...τοσο ή τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω ένα πινακάκι που είχε η εφημερίδα agrenda για τις ασφαλιστικές εισφορές των αγροτών αν οι εισφορές του ΟΓΑ γίνουν σαν του ΙΚΑ. Θεωρώ οτι κάτι παρόμοιο θα ισχύσει και για τον ΟΑΕΕ. Για τους μηχανικούς δεν ξέρω τι θα γίνει!!! Μπορεί να αλλάξει σε όλους εκτός από τον κλάδος μας :mrgreen:

 

Υ.Γ. Μακάρι αυτό το πινακάκι να ισχύσει και για εμάς!!!

 

 

edit : 

 

Ενιαία εισφορά 20% για κύρια σύνταξη σε όλα τα Ταμεία

post-6641-0-29128300-1446553803_thumb.jpg

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το ΕΤΑΑ ακολουθεί παντα τον ΟΑΕΕ. Απλα δεν κανει γκελ στην κοινωνια οπως το ΙΚΑ η ο ΟΑΕΕ και δεν το αναφέρουν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To εγραψα και σε αλλο Thread χωρις να πάρω απάντηση, πάμε πάλι:

Συγνώμη για τις παρακάτω ερωτήσες, είμαι σίγουρος οτι μάλλον σε εσάς οι απαντήσεις είναι αυτονόητες, αλλά λείπω κάποια χρόνια έξω και έχω χάσει κάθε επαφή και όσες φορές προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με το Τσμεδε δεν είχα τύχη. Λοιπόν:

1. Οι αναδρομικές εισφορές ποιους αφορούν? Όσους είναι στην ειδική προσαυξηση ή όλους?

2. Μπορώ να διαγραφώ αναδρομικά? Δηλαδή με ημερομηνία διαγραφής π.χ 2011?

3. Αφού διαγραφώ μπορώ να απαιτήσω να μου επιστραφούν οι εισφορές μου? Με το σκεπτικό οτι τις κατέβαλλα για συνταξιοδότηση αλλά αφου διαγράφομαι δεν έχω την πιθανότητα πλεον να λάβω κάποτε σύνταξη από το ΤΣΜΕΔΕ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με βάση  τη λογική δεν παίζει σε καμία περίπτωση η αναδρομική διαγραφή για ευνόητους λόγους όπως επίσης να σου γυρίσουν και χρήματα (λολ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.