Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

spy1551 καταρχήν μόλις είπες ότι όλοι οι Μηχανικοί ΤΕ δεν είναι μηχανικοί. Ξέρεις οι προσβολές δεν χρειάζονται βαρύγδουπες εκφράσεις (σας θυμίζει κάτι αυτό; ). Πρόσεχε σε παρακαλώ όταν μιλάς για έναν ολόκληρο κλάδο.

 

Δεύτερον στη Γερμανία ξεχωρίζουν του μηχανικούς ακριβώς όπως στην Ελλάδα σε ΤΕ/ΠΕ με εξισωμένα επ. δικαιώματα. Είναι ηλίθιοι; Είναι χώρα που δε ξέρει ρε παιδί μου από τεχνολογία; Είναι τόσο πίσω πια; Υποανάπτυκτοι; Μάλλον πρέπει να τους δείξουμε εμείς πως να εκπαιδεύουν μηχανικούς...

 

Τρίτον, αυτό το "μου ζήτησαν από το ΤΕΕ και όχι από την πολεοδομία ο αντισεισμικός κανονισμός των στατικών να χρεωθεί και υπογραφεί από έναν διπλωματούχο μηχανικό." εγώ το λέω προστασία για να μην πω τη λέξη που μου έρχεται στο μυαλό κ πάρω κ εγώ τη κόκκινη "ηρωικά". Δε ξέρω τι σπουδές έκανε ο εν λόγω μηχανικός στο συγκεκριμένο έργο αλλά ποιος σου είπε οτι ο αντισεισμικός κανονισμός είναι κτήμα κ γνώση μόνο των ΠΜ. 1' έψαξα σε προγράμματα σπουδών 2 τυχαίων τμημάτων πολιτικών έργων υποδομής κ είδα συγκεκριμένα μαθήματα για αυτό το θέμα. Πριν πεις κάτι κοίτα να είσαι πληροφορημένος αλλιώς υποτιμάς τον εαυτό σου ή κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς συκοφάντης.

 

Το συμβάν με τη κοπέλα των ιατρικών εργαστηρίων το θεωρώ τελείως εκτός θέματος, εκτός του ότι μιλάει για διδασκαλία θα έπρεπε κ να μιλάει για "Βιολόγο ΤΕ" για να ασχοληθούμε στο ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ stayros

Μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις αν τα έχεις ή αν μπορείς να τα βρεις

τα προγράμματα σπουδών μιας σχολής ενός Γερμανικού Πολυτεχνείου και

της αντίστοιχης σχολής ενός Γερμανικού "ΑΤΕΙ" (μαθήματα, ώρες, εργασίες).

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να σου απαντήσει η brikoudi σε αυτό, αφού σπούδασε Γερμανία κ τα ξέρει καλύτερα από όλους (ο pappous αποχώρησε δυστυχώς).

Link to comment
Share on other sites

Άρα Σταύρο στη Γερμανία είναι ''κορόιδα'' αυτοί που τελειώνουν τα πολυτεχνεία και κάνουν περισσότερα χρόνια αφού στο τέλος έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα.

Το βλέπεις μόνο από τη μεριά σου και βλέπεις μόνο μία πλευρά της αδικίας.Αδικία θεωρώ , από την πλευρά μου , να έχουμε ίσα επαγγελματικά δικαιώματα γιατί τέλειωσα μια πιο δύσκολη σχολή , τόσο σε επίπεδο μαθημάτων όσο και σε ποσότητα (έτη σπουδών).Διεκδικώντας ίσα επαγγελματικά δικαιώματα , έμμεσα αμφισβητείς την ποιότητα των Πολυτεχνείων και υποβαθμίζεις το επάγγελμα του μηχανικού λέγοντας ότι δε χρειάζεται να τελειώσεις Πολυτεχνείο.Το επόμενο βήμα είναι να πούνε και οι απόφοιτοι των Ι.Ε.Κ ''Και εμείς το ίδιο είμαστε''.

Όπως σου είπα Σταύρο ,θεωρώ εξαρχής μία ''μπούρδα'' , το διαχωρσμό της γνώσης του μηχανικού σε πανεπιστημιακή και τεχνολογική και αντίστοιχα τις εκφράσεις μηχανικοί Π.Ε. και μηχανικοί Τ.Ε.Η καλύτερη λύση είναι κλείσιμο μερικών Πολυτεχνειακών σχολών και Τ.Ε.Ι. και ονομασία των εναπομείναντων Τ.Ε.Ι. σε Πολυτεχνεία με αντίστοιχη αναβάθμιση των προγραμμάτων σπουδών , υποδομών , των καθηγητών κτλ.Ήδη οι μηχανικοί στην Ελλάδα είναι τριπλάσιοι από ότι στην Αγγλία και αυτή είναι η γενεσιουργός αιτία του προβλήματος.Η ύπαρξη των ΤΕΙ βοηθάει μόνο κάποιες εταιρείες να πληρώνουν χαμηλότερους μισθούς και κάποιες μικρές πόλεις να νοικιάζουν γκαρσονέριες και δυαράκια και να έχουν κάποιες παραπάνω καφετέριες και κλαμπάκια.

Αυτές σχολές που θα μείνουν θα είναι αρτιότερα εξοπλισμένες και οι απόφοιτοι τους θα έχουν περισσότερες γνώσεις.Από το να έχεις 100.000 μηχανικούς καλύτερα να έχεις 50.000 με περισσότερες γνώσεις χωρίς να χρειάζεται να κάνουν εκπτώσεις στις μελέτες τους και αντίστοιχα στις αμοιβές τους.Οι μεγάλες εταιρείες θα αναγκάζονται να πληρώσουν τις ελάχιστες αμοιβές γιατί πλέον δε θα βρίσκουν κορόιδα.

Επίσης ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα ανά πολυτεχνική σχολή ,ιδίως για τις καινούριες.

Αλλά αυτό δε θα γίνει ποτέ γιατί το πολιτικό κόστος από το κλείσιμο κάποιων σχολών θα είναι μεγάλο.

Είναι δύσκολο να γίνει μία μελέτη ,σύμφωνα με την αγορά εργασίας, που να λέει πόσες θέσεις απαιτούνται ανά κλάδο;

Η συζήτηση αυτή δεν οδηγεί πουθενά , γι'αυτό σταματάω να γράφω σε παρόμοια θέματα , διατηρώντας όμως την άποψη μου περί ποιοτικής ανωτερότητας των Πολυτεχνείων.Καλύτερα να θεωρηθεί αλλαζονική η συμπεριφορά μου παρά να υποτιμήσω τους κόπους μου και την αξία μου.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να γίνομαι κουραστικός επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια, αλλά "επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως".

 

_ Για "Αναφορά παραπόνων - δημοσιεύσεων λόγω παράβασης των κανόνων" κοιτάξτε τι μπορείτε και πρέπει να κάνετε ΕΔΩ.

 

_ Το forum είναι όλων των μηχανικών ΑΕΙ* και ΤΕΙ. Και των φοιτητών τους και των όλων των μηχανικών, συνταξιούχων, εν ενεργεία και εκκολαπτόμενων.

 

_ Οι προσωπικές απόψεις του καθενός δεν εκφράζουν τους διαχειριστές του forum. Το αυτό αφορά και τους mods - super mods που εκτός από συντονιστές είναι και μέλη που εκφράζουν τις προσωπικές τους απόψεις σ' ένα θέμα.

 

_ Αν θέλαμε ένα forum μόνο για μηχανικούς ΑΕΙ θα το κάναμε μόνο για μηχανικούς ΑΕΙ. Δεν είναι δα τόσο δύσκολο. Αυτό δε σημαίνει τίποτα;

 

_ Με στεναχωρεί ιδιαίτερα κάθε αποχώρηση μέλους του forum πόσο μάλλον του pappos που έχει προσφέρει πολλά στους συναδέλφους του. Θέλω να πιστεύω και ελπίζω ότι θα επιστρέψει όπως και ο [email protected] και ο GeorgeS και όλοι. Οι δυο τελευταίοι έχουν το δικαίωμα επιστροφής μετά τη λήξη του αποκλεισμού τους για 15 μέρες. Ο πρώτος (pappos) επιστρέφει όποτε θελήσει στέλνοντας ένα και μόνο email ότι θέλει να γυρίσει στην παρέα μας.

Γιατί εκτός από συνάδελφοι είμαστε μια μεγάλη παρέα.

 

 

* Συγχωρέστε με όταν με τον ΑΕΙ αναφέρομαι στα πολυτεχνεία και τις πανεπιστημιακές σχολές, γίνεται για λόγους συντομίας. Φυσικά και τα ΤΕΙ είναι ΑΝΩΤΑΤΑ δηλαδή ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να σου απαντήσει η brikoudi σε αυτό, αφού σπούδασε Γερμανία κ τα ξέρει καλύτερα από όλους (ο pappous αποχώρησε δυστυχώς).

 

H brikoudi, αν κατάλαβα καλά, ήταν δημόσιος υπάλληλος.

Αν γνωρίζει όμως και για ελεύθερο επάγγελμα, καλό είναι να μας ενημερώσει.

ΠΧ εκεί στην πολεοδομία που εργάζονταν, τις στατικές μελέτες που καταθέτονταν για έκδοση οικοδομικών αδειών ιδιωτών, τις υπέγραφαν και οι δύο κλάδοι ή υπήρχε κάποια διαφορά, και αν υπήρχε διαφορά που υπήρχε?

 

 

υ.γ. Μας ενημέρωσε ήδη πως αρχιτεκτονικά υπέγραφε μόνο αρχιτέκτονας και στατικά μόνο πολιτικός μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

προς 2016

ΑΤΕΙ http://www.hcu-hamburg.de/biw/ 8 εξάμηνα. ΠΕ http://www.uni-kassel.de/zsb/bauingen.pdf 8 εξάμηνα Το πρόργαμμα σπούδων όσο και τα έτοι φοίτησης είναι απο την αναβάθμιση και μετά .Δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά για Πολιτικούς μηχανικούς. και στα δύο μπορείς να κάνεις master.

 

Θεωρώ προσβλητική την άποψη του spy1551 και με τα λεγόμενα του υποβαθμίζει το επιπεδο του.πόσο μάλλον όταν έχει άγνοια απο πράγματα και καταστάσης .

1. εάν μπεις στίς παραπάνω ιστοσελίδες θα δείς οτί η διαφορά ΠΕ με ΑΤΕΙ είναι μιδαμινή .

2. ως Απόφοιτος γράφει το Διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός ΠΕ ή Διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός ΑΤΕΙ.

3. απο τα λίγα που γνωρίζω είναι ότι τα ΙΕΚ είναι δευτεροβάθμιας εκπαιδευσης.

Αν πάς να εργασθείς στο εξωτερικό π.χ. Γερμανία κανένας δεν θα σε ρωτήσει εάν έχεις τελειώσει ΠΕ ή ΑΤΕΙ.

 

Υ.Γ. το hcu (hafen city universität) ήτανε πρίν την αναβάθμιση Fachhoschule .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δύο σχολές με ίδιο πρόγραμμα σπουδών, ίδια έτη φοίτησης και τελικά ίδια επαγγελματικά δικαιώματα, έχουν διαφορετική ονομασία.

Ποιος είναι ο λόγος που κάποιος θα διαλέξει μία από τις δύο σχολές?

Link to comment
Share on other sites

Η brikoudi, αν θυμάμαι καλά, επιλέχθηκε για δημόσιος υπάλληλος από το υψηλό επίπεδο προηγούμενης εργασίας της, άρα κάτι θα ξέρει κ από το ελεύθερο επάγγελμα. (πσστ brikoudi θέλω ποσοστά για τη διαφήμιση 8-)). Αν θυμάμαι καλά ο 2016 πάντως ήθελε ακαδημαϊκή σύγκριση.

 

@spy1551 το κατά πόσο είναι κορόιδα οι Γερμανοί μηχανικοί ΠΕ φαίνεται από την βιομηχανία κ την έρευνα που κάνουν. Το ότι έχουν τα ίδια επ. δικαιώματα δε σημαίνει η VW θα επιλέξει Μηχ. Μηχανικούς ΤΕ για να συμμετάσχουν σε ομάδα εργασίας για νέο υλικό σε ζώνες παραμόρφωσης στα αυτοκίνητα της. Εκεί θέλει τον ΠΕ. Στην Ελλάδα όμως δεν υπάρχει VW ή κάτι αντίστοιχο ώστε όλα αυτά τα παραπάνω μαθηματικά κ οι θεωρητικές γνώσεις που προσφέρονται στο Πολυτεχνειο να βρουν εφαρμογή σε επαγγελματικό επίπεδο. Φταίμε οι Μηχανικοί ΤΕ σε αυτό;

 

@Χάρης προσωπικά δε θεωρώ ότι αδικείται κανείς σε αυτό το forum από τους mods, κάθε άλλο. Ένα συγκεκριμένο σχόλιο μου θα μπορούσε ίσως να μεταφραστεί ως "σπόντα" αλλά σε διαβεβαιώ δεν ήταν αυτός ο στόχος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.