Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Επειδή όμως εγώ είμαι του κλάδου απαντώ ότι ο απόφοιτος δομικών έργων δεν μπορεί να αναλάβει την μελέτη ή να εκτελέσει την κατασκευή έργου οδοποιΐας. Η απαίτηση του κλάδου είναι να αναγνωριστούν επαγγελματικά δικαιώματα δομοστατικού μηχανικού (και μόνον αυτά) τέτοια που να αρμόζουν σε αποφοίτους σχολών ανώτατης εκπαίδευσης.

 

Όσον αφορά την ερώτηση του maximos75 νομίζω ότι είναι αβάσιμη δεδομένου του διαχωρισμού των ειδικοτήτων. Το έχω ξαναπεί πως δεν θέλω να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη χωρίς να έχω το απαιτούμενο υπόβαθρο. Στην τελική έχω το δικαίωμα είτε να συνεχίσω τις σπουδές μου στο τμήμα έργων υποδομής είτε στο πολυτεχνείο για να αποκτήσω τα αντίστοιχα δικαιώματα. Στην τελική τελική δε το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν μπορώ να μελετήσω ή να κατασκευάσω έργο οδοποιΐας, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω επαγγελματικά δικαιώματα στην ειδικότητά μου.

Link to comment
Share on other sites

Μα sundance ως επι το πλείστων μιλάμε επί του υπαρκτού προσχεδίου ΠΔ για τους δομικους, υποδομής κ τοπογράφους. Εγώ αν κ δεν είμαι στο επάγγελμα, από συζητήσεις μαζί τους κ από τις δημοσιεύσεις εδώ, έχω την πεπηθηση ότι τους καλύπτει. Εσύ αυτο το προσχέδιο γιατί το θεωρείς κακό; Μια παρατήρηση ΑΕΙ=ΤΕΙ, αν δεν λέιπεις τα τελευταια 7 χρόνια θα έπρεπε να το ξέρεις. Αν το λες από συνήθεια σε καταλαβαίνω γιατί κ μένα καμιά φορά μου ξεφεύγει :oops: Πολυτεχνεία δεν είναι κ δεν πρόκειται να εξισωθούν, κ να σου πω την αλήθεια δε θέλω κιόλας. Θέλω να ασκώ το επάγγελμα μου χωρίς να ζητάω υπογραφές από το Μεγάλο Αδελφό που με προσέχει μη παραστρατήσω. Γίνεται;

 

Πάντως κανένα σχόλιο για τη παραδοχή ενός ΗΜΜΥ οτι δεν ξέρει τίποτα από ηλ/κες μελέτες επειδή πήρε μη ενεργειακή ροή...

 

εχεις δικιο,η συνηθεια...

 

δεν ξερω καν τι λεει το προσχεδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο απόφοιτος έργων υποδομής δεν έχει δικαίωμα να μελετήσει κτηριακά έργα και αντίστοιχα ο απόφοιτος δομικών έργων δεν έχει δικαίωμα να μελετήσει έργα οδοποιΐας.

Link to comment
Share on other sites

Ο απόφοιτος έργων υποδομής δεν έχει δικαίωμα να μελετήσει κτηριακά έργα και αντίστοιχα ο απόφοιτος δομικών έργων δεν έχει δικαίωμα να μελετήσει έργα οδοποιΐας.

 

Δηλαδή μπορεί να μελετήσει π.χ. γέφυρα ή σήραγγα και και δεν μπορεί να κάνει οικοδομές ? Γιατί αυτό? Γιατί να μην απαιτήσει ο απόφοιτος αυτής της κατεύθυνσης να διευρύνει τα επαγγελματικά του δικαιώματα? Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος συνάδελφε?

Link to comment
Share on other sites

@sundance Τα ΜΕΚ κ τα ΜΕΕΠ θα ισχύουν ως έχουν. Εκεί δεν μου φαίνεται να υπήρχε ποτέ πρόβλημα με τους απόφοιτους ΤΕΙ.

 

@maximos75 Το ότι ο υποδομής δεν κάνει έργα δομικών κ το ανάποδο οφείλεται στο ότι τα ΤΕΙ βγάζουν μηχανικούς εξειδικεύμενους σε 1 αντικείμενο. Όλα τα μαθήματα τους ήταν γύρω από αυτό χωρίς ιδιαίτερες παρεκλίσεις. Αν θα ήθελαν να κάνουν κ τα 2 θα έπρεπε να κάνουν 7 χρόνια σπουδές ΤΕΙ με τόσα εργαστήρια που θα τους έκαναν να χάσουν φίλους, κοπέλα, τα νιατα τους κοκ :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σοβαρολογούμε τώρα? Ένας απόφοιτος έργων υποδομής που μπορεί να σχεδιάσει έργο μεγάλης κλίμακας δεν θα μπορεί να απαιτήσει να υπογράφει αργότερα και οποιοδήποτε κτιριακό έργο? Συγνώμη μήπως δεν τα λέω καλά? Δεν είναι άτοπο όλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

συνεπως πλεον μηχανικοι δομικων εργων και πολιτικοι μηχανικοι για την ελληνικη πραγματικοτητα θα ειναι το ιδιο (?)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.