Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Σε αυτή τη περίπτωση Χάρη εσύ [s:907b69c716]αναμασάς[/s:907b69c716] επαναλαμβάνεις τα ίδια κ τα ίδια όμως. Το ότι βλέπεις εσύ έτσι τα πράγματα δε σημαίνει ότι είναι κ σωστό. Θα μου πεις η δική μου οπτική γωνία είναι καλύτερη/αντικειμενική; Ας το κρίνουν άλλοι αυτό, όμως εγώ κ οι άλλοι συνάδελφοι από ΤΕΙ ποτέ δε αρνηθήκαμε την επ. δικαιώματα που έδωσε το κράτος σε απόφοιτους πολυτεχνείου. Τα βρίσκουμε άδικα κ συνέχεια λέμε γιατί πχ ο ναυπηγός να έχει άπειρα δικαιώματα στα ηλεκτρολογικά κ όχι εγώ, αλλά δε αμφισβητήσαμε το δικαίωμα αυτό που τους δίνει το κράτος. Τώρα όμως που αυτό το ίδιο κράτος προσπαθεί να δώσει επ. δικαιώματα σε εμάς, φωνάζουν κ οδύρονται αρκετοί κ το ΤΕΕ πρωτοστατεί σε μία λύση - μη λύση αλά κυπριακό. Κ περιμένεις να πιστέψει κανείς πως αυτό είναι το ΣΩΣΤΟ;

 

edit: έχεις δίκιο Χάρης. Δε πρέπει να χάνουμε τους τρόπους μας.

Link to comment
Share on other sites

Μα την άποψη μου θα πω και αυτό που θεωρώ δίκαιο όπως τα βλέπω τα πράγματα απ' τη δική μου οπτική γωνία. Εσύ ως stayros θα πεις αυτό που θεωρείς δίκαιο απ' τη δική σου οπτική γωνία. Η επανάληψη γίνεται απ' όλους αλλά το γαϊτανάκι το σέρνεται εσείς GeorgeS και stayros. Σου ρίχνω λοιπόν το γάντι και σου λέω το εξής. Οι θέσεις και των δυο πλευρών έχουν καταγραφεί. Εγώ σταματώ εδώ ξκαι δεν γράφω τίποτα άλλο γιατί όπως είπες "αναμασώ" τα ίδια και τα ίδια. Εσύ και ειδικά ο GeorgeS απ' την πλευρά σας είστε διατεθειμένοι να σταματήσετε εδώ ή θεωρείτε ότι έχετε να πείτε και κάτι διαφορετικό απ' όσα και εσείς [s:dc021eb0b3]αναμασάτε[/s:dc021eb0b3]* επαναλαμβάνετε εδώ και 48 σελίδες.

 

* Δεν βρίσκεις ότι η λέξη "αναμασώ" δεν είναι και τόσο... πρέπουσα και ότι μπορεί ο συνομιλητής σου να τη θεωρήσει προσβλητική; Γι αυτό την αντικατέστησα από τη λέξη "επαναλαμβάνω".

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η παρατήρηση. Αν μη τι άλλο δε θέλησα να προσβάλλω ποτέ κανένα μέσα από αυτή τη κουβέντα. Πάντως αν διαβάσεις καλύτερα τη προηγούμενη μου δημοσίευση θα δεις ότι μίλησα για τη συγκεκριμένη κατάσταση στο θέμα κράτος->απόδοση επ. δικαιωμάτων & αντιμετώπιση από απόφοιτους ΠΕ κ ΤΕ. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο κ δεν είναι θέμα οπτικής γωνίας.

Link to comment
Share on other sites

προς τον Χαρης.αυτό που λέτε εσείς είναι το υποκειμενικό.Αυτό που λέμε εμείς είναι αυτό που λέει ο νόμος ,δηλαδή το αντικειμενικό.Τα ΤΕΙ είναι Ανώτατα ιδρύματα σύμφωνα με τους ελληνικούς και τους ευρωπαϊκούς νόμους.Επομένως αν θέλει ο απόφοιτος των ΤΕΙ να συνεχίσει μετά τον 1ο τίτλο πάει για μεταπτυχιακό και έχει έναν ανώτερο τίτλο,σύμφωνα με τους νόμους. δεν είναι βλάκας να πάει για ένα παράλληλο 1ο τίτλο και μάλιστα της ίδιας ειδικότητας.Η εποχή των ΚΑΤΕΕ δυστυχώς για κάποιους ΠΕΡΑΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Η ισοδυναμία: το λέει ο νόμος <=> είναι αντικειμενικό, είναι πολύ προχωρημένη. Δηλαδή 25 χρόνια που είσαστε σε ομηρία όπως λέτε, και ακόμα και τώρα δεν έχετε βγει από αυτή, καλώς έχουν τα πράγματα; Επειδή νομικά δεν είσαστε κατοχυρωμένοι σημαίνει ότι αντικειμενικά έχετε άδικο; Όλα, ακόμα και οι νόμοι υπόκεινται σε κριτική. Πολύ δε περισσότερο όταν δεν έχουν οριστικοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει με τους απόφοιτους ΤΕΙ είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ άρα αντικειμενικά δεν έχουν καλώς τα πράγματα. Όταν κάτι ισχύει για όλους τους άλλους αλλά όχι για εμάς, λες κ είμαστε λαθρομετανάστες στην ίδια μας τη χώρα, τότε αντικειμενικά λέμε υπάρχει πρόβλημα κ αδικία. Στη λύση του προβλήματος μπορεί να διαφωνήσουμε αλλά χαίρομαι που πολλοί πλέον έχουν συνειδητοποιήσει ότι υπάρχει όντως πρόβλημα κ δεν φωνάζουμε ούτε για τη πλάκα μας ούτε για να πιάσουμε κότσο κανένα...

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να γίνει σοβαρή συζήτηση μεταξύ δύο πλευρών όταν η μια ισχυρίζεται ότι η άποψή της είναι η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ενώ της άλλης είναι η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ; Για σκεφτείτε το λίγο.

 

Επαναλαμβάνω:

Οι θέσεις και των δυο πλευρών έχουν καταγραφεί. Εγώ σταματώ εδώ και δεν γράφω τίποτα άλλο γιατί όπως είπες επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια. Εσύ stayros και ειδικά ο GeorgeS απ' την πλευρά σας είστε διατεθειμένοι να σταματήσετε εδώ ή θεωρείτε ότι έχετε να πείτε και κάτι διαφορετικό απ' όσα και εσείς επαναλαμβάνετε εδώ και 48 σελίδες;

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος πρόβλεπε τα δικαιώματα από το 1983 με Π.Δ το ότι δεν είχαν βγει τόσα χρόνια ήταν επομένως παράνομο.Όσον αφορά την οριστικοποίηση έχει ήδη γίνει από το 2001, μετά με το νόμο πλαίσιο του 2007 και πρόσφατα με την απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας που έκρινε τους νόμους για την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ σύμφωνους με το Σύνταγμα.Αν δεν σας αρέσουν αυτοί οι νόμοι αγωνιστείτε να τους καταργήσετε,αφού καταφέρετε πρώτα να βγάλετε και τη χώρα από την Ευρωπαϊκή Ενωση

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως εγώ απαντάω σε προκλήσεις εναντίων του κλάδου μου. Κ όσο υπάρχουν αυτές, πάντα θα έχω κάτι να πω.

 

ΣΣ το τι πρέπει να γίνει για το θέμα είναι υποκειμενικό, τα γεγονότα που οδήγησαν το θέμα εκεί που είναι σήμερα, όπως η παρανομία του κράτους απέναντι στους πτυχιούχους ΤΕΙ, είναι συγκεκριμένα κ δεν επιδέχονται ερμηνείας

Link to comment
Share on other sites

Τα γεγονότα είναι γεγονότα. Το να χαρακτηρίζεις όμως ένα γεγονός εσύ ή εγώ ως παράνομο είναι υποκειμενικό, όχι αντικειμενικό. Αυτό το αποφασίζουν τα δικαστήρια των οποίων βέβαια οι αποφάσεις κρίνονται και αμφισβητούνται αλλά σε μια δημοκρατική κοινωνία πρέπει να γίνονται σεβαστές απ' όλους.

 

Αν αύριο σας δώσουν με ΠΔ, τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχετε μέχρι τώρα και που είχαν και οι υπομηχανικοί και οι απόφοιτοι ΚΑΤΕ, ΚΑΤΕΕ, ΤΕΙ ανώτερης εκπαίδευσης τότε όλα θα είναι νόμιμα αλλά εσείς πάλι δεν θα είστε ικανοποιημένοι και θα ζητάτε περισσότερα.

 

Η διαφωνία μας δεν είναι στο να έχετε επαγγελματικά δικαιώματα αλλά στο ποια θα είναι αυτά. Εσείς ζητάτε περισσότερα από τα σημερινά ενώ εμείς λέμε αυτά που έχετε είναι καλά.

 

Από εκεί και πέρα η όποια συζήτηση δεν έχει νόημα, δεν καταλήγει πουθενά και το μόνο αποτέλεσμα είναι να δηλητηριάζει τις σχέσεις μας μέσα σ' αυτό το forum το οποίο, όπως και πολλοί άλλοι βέβαια, το "πονάω".

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.