Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ των ελάχιστων αμοιβών ως νοοτροπία. Αλλά αν ο δρόμος αυτός περνάει μέσα από το ΤΕΕ, ευχαριστώ δε θα πάρω. Όταν οργανωθούμε με επιμελητήριο θα μπορούσαμε να το οργανώσουμε όπως ταιριάζει καλύτερα σε Μηχανικούς ΤΕ .Αν και από ότι βλέπω οι ελάχιστες αμοιβές θα καταργηθούν de facto μόλις τις πάρει είδηση η ΕΕ και αρχίζει να μας τραβάει το αυτί για άλλη μία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Οι ελαχιστες αμοιβες ειναι περιεργη φαση...γιατί μπορει χωρις αυτες ναταν καλυτερα, μπορει και χειροτερα..μπορει να πεφτε(οχι οτι δεν πεφτει και τωρα)πολυ παζαρι που να μην ευνοουσε κανεναν ..τεσπα..αυτο το θεμα ειναι το λιγότερο.....Σιγουρα δεν θαπρεπε παντως οι ΤΕ να δινουν στο ΤΕΕ λεφτα, και ας βρισκοταν μαι αλλη λυση με τις ελαχιστες....

@Χάρης Οταν λεω διαλογο εννοω χωρις υβριστες, παροπιδες,συμφεροντα.Και το πιο σημαντικο:Με χρονικο οριζοντα.Δηλαδή κύριοι θα κατσουμε απο σημερα και για 6 μηνες και θα καταληξουμε υποχρεωτικα καπου, και μετα αυτο θα γινει και νομος....Γιατι το ΤΕΕ ζηταει υπουλα διαλογο..γιανα γινει ενας αιωωωωωωωωωνιος διαλογος και δεν θα προλαβουν οι ΤΕ εν ζωη να δουν προκοπη....!!!!!Ηδη αυτό κανει ...δημιουργει εμποδια συνεχεια γιανα μην τελειωνει ποτε κανενας διαλογος, καμια συζητηση...Αυτοειναι το προβλημα μου εμενα!!!Ποσα χρονια ακουμε πια για λυση και λύση δε βλεπουμε??Μα αυτο το πραγμα,θαπρεπε πρωτα απολα και τους ΠΕ να εκνευριζει και να κουραζει...και μετα και τους ΤΕ!!!!Ασε που ορισμενοι καλλιεργουν επιτηδες κλιμα εχθροτητας μεταξυ ΤΕΙ και ΑΕΙ λες και εχουμε τιποτα να χωρισουμε!!!Ελεος δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε geokon ή μη λύση είναι λύση. Το Δόγμα Αττίλα στη Κύπρο ακολουθεί το ΤΕΕ εναντίων των ΤΕΙ. Σε παλαιότερο Post μου έγραψα ότι ο διάλογος με το ΤΕΕ ξεκίνησε το 1995! Πριν 14 χρόνια δηλαδή. Σε λίγο θα πάει και φαντάρος ο διάλογος...

Link to comment
Share on other sites

"Όσο για τις κρατήσεις το έχουμε ξαναπεί, ότι όποιος ωφελείται των ελάχιστων νομίμων αμοιβών (θεωρώ ότι ωφελούνται ΟΛΟΙ) πληρώνει και συνδρομή."

 

...δηλαδή Χάρη επειδή οφελούμαστε των ελαχίστων αμοιβών πληρώνουμε γι' αυτό? τότε πόσα μας χρωστάει πίσω το τεε γι όλα αυτά που απο τη στάση του δέν μας ωφελούν? επιπλέον νομίζω πως άλλο πράγμα η συνδομή και άλλο οι κρατήσεις υπέρ τεε, έτσι δέν είναι? τα χρήματα που συγκεντρώνονται στο τεε απο τους μηχανικούς τ.ε. έχουν κανένα αντοποδοτικό χαρακτήρα προς αυτούς? γιατί να μήν μου γίνονται κρατήσεις υπέρ της εετεμ? εκεί δέν ανήκουμε? επιπλέον πληρώνουμε ετήσια συνδρομή για να χρησιμοποιούμε ένα σύστημα αμοιβών που μας αναγνωρίζει ώς "εταιρίες" και όχι ώς μηχανικούς. ακόμη και στο σύστημα η λέξη "μηχανικός" προς εμάς, είναι απαγορευμένη. εγώ προσωπικά, δέν μπορώ να πειστώ οτι μέχρι σήμερα έχω κάποιο όφελος απο το συγκεκριμένο επιμελητήριο - το μόνο που έχω είναι διαφυγόντα κέρδη

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλο πράγμα το ένα και άλλο το άλλο.

Η ετήσια συνδρομή των ~60€ είναι για το σύστημα αμοιβών.

Το τέλος του 2% υπέρ ΤΕΕ στις αμοιβές των οικοδομικών έργων δεν είναι ανταποδοτικό τέλος. Το ίδιο και το 3% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ. Το ίδιο και το Χ ποσοστό υπέρ του ταμείου Νομικών όταν έχεις μια δίκη και χίλια δυο άλλα.

 

Εκείνο που μπορώ να πω είναι ότι με τον τρόπο που διεκδικείται τα δίκια (κατά την άποψή σας) δίνεται σε μένα τουλάχιστον την αίσθηση της εμπάθειας έναντι όχι μόνο του ΤΕΕ αλλά και των μηχανικών εν γένει. Αν δηλαδή οι διοικούντες του ΤΕΕ, με τις αποφάσεις των οποίων μπορεί να μη συμφωνούν όλα τα μέλη του, είχαν σαν σκοπό να σπείρουν τη διχόνοια ανάμεσα σε μηχανικούς ΠΕ και ΤΕ, εσείς οι ΤΕ απ' την πλευρά σας δίνεται τροφή σ' αυτή.

Επίσης, δηλώσεις ότι οι ελάχιστες νόμιμες αμοιβές δεν μας κάνουν καλό κ.λπ., φοβάμαι ότι επιβεβαιώνουν τους φόβους των ΠΕ μελών του ΤΕΕ ότι θα ρίξετε τις αμοιβές (και εννοώ τις πραγματικές) ακόμα πιο κάτω απ' ό,τι ήδη είναι.

Link to comment
Share on other sites

δέν μίλησε κανείς για τους μηχανικούς εν γένει. οι πλειοψηφία αυτών είναι πολύ καλοί συνάδελφοι και μας εκτιμούν όπως και το αντίθετο. αλήθεια όμως ποιός είναι ο τρόπος που δικεκδικούμε τα δίκια (κατά εμάς)? έβλαψε ποτέ ο τρόπος μας κανέναν συνάδελφο? του στέρησε δουλειά ή αξιοπρέπεια? εμείς τα έχουμε νιώσει στο "πετσί" μας όλα αυτά, και άν υπάρχει εμπάθεια προς το τεε απο μηχανικούς τ.ε. είναι γιατί ότι παίρνουν, αυτό δίνουν. ο νόμος αυτός ισχύει για όλα τα πράγματα στη ζωή

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι διαχωρίζουμε κατά τρόπο ΑΠΟΛΥΤΑ σαφή τους διπλωματούχους εργαζόμενους μηχανικούς από την ηγεσία του ΤΕΕ που αρέσκεται στο να βρίζει και να προσβάλει συλλήβδην τα ΤΕΙ και τους πτυχιούχους τους. Οι διπλωματούχοι μηχανικοί γνωρίζουν πολύ καλά πως εκεί έξω, στη δουλειά και στα εργοτάξια υπάρχουν πολύ καλοί μηχανικοί των ΤΕΙ όπως και άσχετοι μηχανικοί των πολυτεχνείων και το αντίστροφο.

 

Το ΤΕΕ προσπαθεί να καλλιεργήσει κλίμα τρομοκρατίας ότι αν οι πτυχιούχοι μηχανικοί ΤΕΙ αποκτήσουν επ. δικαιώματα θα καταρρεύσει το σύμπαν, θα μείνουν άνεργοι οι διπλωματούχοι, θα αρχίσουν να γκρεμίζονται κτίρια, ίσως γίνει και κανάς σεισμός.

Είναι απολύτως σαφές ότι το ΤΕΕ επιτίθεται σε εμάς και όχι εμείς σε αυτό. Υπεραμυνόμαστε του δικαιώματός μας στην εργασία και την αξιοπρεπή άσκηση του επαγγέλματος μας και το ΤΕΕ είναι αυτό που μας στερεί αυτό το δικαίωμα με το "έτσι θέλω".

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύει κανείς άραγε ότι με το να έχεις ένα Μηχανικό ΤΕ εξαθλιωμένο και στην ανέχεια, ότι αυτός θα ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΨΗΛΑ;;;! Ίσα ίσα που ΠΡΩΤΟΣ αυτός θα κατεβάσει τις τιμές του για να μπορεί να πάρει περισσότερα από τα λίγα έργα που μπορεί να αναλάβει. Ας αρχίσει ο ίδιος να νιώθει ασφάλεια στο επαγγελματικό του περιβάλλον, να του λυθούν τα χέρια στις δουλειές που μπορεί να αναλάβει και τότε θα κοιτάξει να αμοίβεται όπως πρέπει.

Πάντως οι ελάχιστες αμοιβές καταπατούνται και σήμερα και σε υπερβολικό βαθμό από τους ίδιους τους Μηχανικούς ΠΕ. Δεν είναι οι Μηχανικοί ΤΕ που θα φέρουν τη καταστροφή. Κάτι για ένα ΠΜ στη Κρήτη που παίρνει 200Ε το τοπογραφικό μόνο εγώ το διάβασα στο forum; Κάτι για δουλειές φασον στο 10%;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.