Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Τη πλήρη εξομοίωση την αναφέρεις εσύ όχι εγώ. Εγω την θέτω ως παρενέργεια της δικαστικής λύσης που εξωθεί ή προωθεί το ΤΕΕ, ακόμα δεν έχω καταλήξει στο γιατί έχει τέτοια αντιμετωπίση στο ζήτημα. Αν μιλάς για τα ΠΔ, πλήρη εξομοίωση πάντως με τον ένα να έχει το 10%-30% των επαγγελματικών δικαιωμάτων του άλλου δε μπορώ να το αντιλειφθώ. Πες μου με ποια μαθηματικα 30%=100% μπας κ καταλάβω.

 

Σε όλα τα άλλα που ρώτησα πάντως δε βλέπω να απαντάς. Δε το περίμενα άλλωστε. Απλώς να ξέρεις ότι όταν αδικεις τους απόφοιτους ΤΕΙ δεν αδικείς ένα νούμερο σε ένα χαρτί αλλά ανθρώπους που αγωνιούν κάθε μέρα κ περισσότερο για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Μα η ουσία είναι σε μια γραμμή η εξής :

 

Την απόδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων στο αντικείμενο του Εργοταξιακού μηχανικού ή Μηχανικού εφαρμογής και ασφάλειας Τεχνικών έργων. Δυνατότητα αναβάθμισης αυτών με διάφορους τρόπους που ήδη έχουν αναφερθεί.

 

 

Ποιός είπε να μην εξελιχθεί ? Κάθε άλλο...στη συνολική εξ αρχής ισοπέδωση είμαι αντίθετος. Στο πάμε να τα σαρώσουμε όλα...Εάν πιστεύεις ότι η χώρα μπορεί να απορροφήσει περί τους 300.000 (λέω ένα νούμερο χοντρικά...) μηχανικούς ανώτατης εκπαίδευσης (ΠΕ ή ΤΕ) μαζί με εκείνους των κολλεγίων και των κέντρων κατάρτισης που παίρνουν πτυχία από αναγνωρισμένα κολλέγια της αλλοδαπής όπως υποστηρίζουν κτλ και φυσικά θα διεκδικήσουν με τη σειρά τους μερίδιο στην αγορά εργασίας με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα...και θα ζούν όλοι αξιοπρεπώς και χωρίς κανένα πρόβλημα..τότε ΟΚ...φαίνεται ζω σε άλλη χώρα. Σε τι δεν απάντησα συνάδελφε stayros ? Nομίζω μιλάω με επιχειρήματα, έχω το θαρρος της γνώμης μου και δεν θεωρώ ότι απαξιώνω ή αδικώ κανένα συνάδελφο αλλά αντίθετα τιμώ τον καθένα ξεχωριστά και στο φινάλε θα μπορούσα να κανω τη πάπια αφου είμαι από τους ωφελημένους όπως έμμεσα εννοείς και να μη μπώ στη διαδικασία να δίνω απαντήσεις. Εγώ φαίνεται δεν αγωνιώ για το μέλλον μου κατά την απόψη σου..έχω δεμένο το γαϊδαρό μου.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνεις και απαντάς κ μπράβο σου που συμμετέχεις με επιχειρήματα και όχι σαν μερικούς που δεν ξέρουν καλά καλά την έννοια της συζήτησης. Απλά όταν λες άσε 300.000 χωρίς επ. δικαιώματα ή με επαγγελμάτα δικαιώματα Τεχνικού Λυκείου, ουσιαστικά καταστρέφεις 300.000 ανθρώπους. Το έχεις σκεφτεί αυτό; Αν κάποιοι έκαναν λάθος στο σχεδιασμό της 3βάθμιας εκπαίδεσης κ έβγαλαν παραπάνω μηχανικούς σε αυτη τη χώρα θα τη πληρώσω εγώ κ οι υπόλοιποι 299.999; Γιατί; Τους χρωστάμε τίποτα;

 

Οι ερωτήσεις που δεν απάντησες:

Θα πρέπει ή όχι να ασκούμε το επάγγελμα με βάση το πρόγραμμα σπουδών; Η μπουρδουκλοκατάσταση που ισχύει σήμερα είναι καλή; Αν έπρεπε ή ο ΗΜ ΤΕ ή ο ΜΜ ΠΕ να έχει απεριοριστα επ. δικαιώματα σε ηλ/κες εγκαταστάσεις, ποιος θα έπρεπε να ήταν;

Σκοπός είναι να σκεφτείς μήπως ο εχθρός σου τελικά δεν είναι οι απόφοιτοι ΤΕΙ αλλά κάποιοι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

maximos75

Το να έρχονται κάθε λογής απόφοιτοι μηχανικοί εξωτερικού βουλγαρίας, ιταλίας και ότι άλλο θες δεκαετίες τώρα... εκεί είμαστε όλα μέλι γάλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τα τει σε πειράξανε? Αν φοβάστε ότι θα κορεστεί ο τόπος λυπούμεθα αλλά που είσασταν τόσα χρόνια, σε άλλη χώρα ζούσατε, αναρωτιέμαι, εάν οι εξετάσεις ασκήσεως επαγγέλματος γίνονταν γραπτές από ανεξάρτητο φορέα και εαν ο κάθε μηχανικός ασχολιόταν με την ειδικότητα την οποία είχε αν θα υπήρχε και καθόλου πρόβλημα κορεσμού και ανεργίας...

Link to comment
Share on other sites

Άρα μου λές σε μια χώρα που ήδη έχει πάνω από 100000 ενεργά μέλη στο ΤΕΕ ...και ήδη με σοβαρά προβλήματα στις συνθήκες δουλειάς, στα μονοπώλια, στην αδυναμία επιβίωσης εάν δεν έχεις υπόβαθρο να σε στηρίξει και βέβαια στις απολαβές με τις απαράδεκτες εκπτώσεις που γίνονται οι οποίες απαξιώνουν το ρόλο όλων των επιστημόνων..ζητάς να γίνουν μέσω της πλήρους εξομοίωσης των πάντων τα μέλη αυτά ουσιαστικά αυτά 3πλάσια...με ότι αυτό συνεπάγεται....Συγνώμη αλλά διαφωνώ.

 

 

 

Συγνώμη αλλά με αυτή τη λογική διαφωνώ πλήρως. Ευθύνονται δηλ. οι μηχανικοί ΤΕ που υπάρχουν 100.000 μέλη στο ΤΕΕ το οποίο έχει συνηγορήσει ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ υπερ της ίδρυσης νέων πολυτεχνικών σχολών (βλέπει Γιάννενα, Βόλο κοκ) όποτε ετίθετο σχετικό θέμα ? και ταυτόχρονα έχει εγγράψει μέλη του 1000άδες άτομα από αμφιβόλου ποιότητας σχολές με συνοπτικές διαδικασίες ? Ευθύνονται μήπως οι μηχανικοί ΤΕ που υπάρχουν σοβαρά προβλήματα στις συνθήκες εργασίας και πρέπει να τιμωρηθούν με αποκλεισμό ? Κι αν υπάρχουν προβλήματα για εσάς που τα έχετε όλα και υπογράφετε τα πάντα, της ειδικότητάς ή μη χωρίς κανένα επιστημονικό κριτήριο και περιορισμό, τι να πούμε εμείς που δεν μπορούμε ούτε στην ειδικότητά μας να υπογράψουμε στοιχειώδη πράγματα.

 

Μήπως τους ενόχους πρέπει να τους ψάξετε στους γνωστούς συντεχνιακούς κύκλους που δεν έκαναν τίποτα για όλα όσα περιγράφεις εκτός από το να αποποιούνται τις ευθύνες τους και να προσπαθούν να σας παραπλανήσουν με ψέματα ότι εμείς, οι των ΤΕΙ, είμαστε η μεγάλη απειλή για τις δουλειές σας και το κακό αυτού του τόπου ?

Link to comment
Share on other sites

...στη συνολική εξ αρχής ισοπέδωση είμαι αντίθετος. Στο πάμε να τα σαρώσουμε όλα...

 

ισοπεδώνω [isopeδóno] -ομαι P1 : 1α. κάνω ένα τμήμα εδάφους επίπεδο και ομαλό: ~ ένα οικόπεδο. β. (για κτίσμα κτλ.) ρίχνω κάτω στο έδαφος, γκρεμίζω ολοσχερώς

 

Είσαι αντίθετος με την ομαλοποίηση ή με την καταστροφη; Σαφώς και η χώρα δεν έχει τη δυνατότητα να απορροφήσει 300.000 μηχανικούς... αυτό που λέω είναι να εργαστούν οι καλύτεροι. Και απ' αυτούς υπάρχουν και ΠΕ και ΤΕ.

Εγώ θεωρώ ότι η λύση του προβλήματος, θα δώσει την πρώτη ερμηνεία στην έκφραση που χρησιμοποίησες...

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε ότι δεν έχω πρόβλημα...αγαπητοί συνάδελφοι ? Βέβαια και όταν ο συνάδελφος έρχεται από τη Ρουμανία ή τη Βουλγαρία περνάει από συμπληγάδες μέχρι να κατοχυρωθεί ως μηχανικός. Προχθές μάλιστα γνώρισα κάποιον πολύ αξιόλογο και καταρτισμένο. Αναφέρθηκα σε κλιμακούμενα επαγγελματικά δικαιώματα και όχι στην εξ αρχής ισοπέδωση, δεν μπορώ να γίνω πιο κατανοητός. Και σε σας αγαπητοί συνάδελφοι φαντάζομαι δεν θα σας άρεσε να έρθει ο απόφοιτος Τεχνολογικού Ινστιτούτου που υπάγεται σε ξένο Αγγλικό πανεπιστήμιο αλλα σπουδάζει εδώ και αναγνωρίζεται αυτόματα έξω ..καί όλα τα υπόλοιπα που λένε....και να σας πεί έχουμε το ίδιο μερίδιο στη αγορά εργασίας και δεν διαφέρουμε σε τίποτα. Είμαι υπέρ της σταδιακής ομαλότητας και όχι της άνευ όρων κατάργησης των πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκα σε κλιμακούμενα επαγγελματικά δικαιώματα και όχι στην εξ αρχής ισοπέδωση, δεν μπορώ να γίνω πιο κατανοητός.

 

Σε αυτό συμφωνούμε όλοι πιστεύω. Εγώ ο ίδιος έχω πει πως τα απεριόριστα δικαιώματα εξ αρχής είναι λάθος. Πρέπει όλοι να ξεκινάμε από κάπου κ να καταλήγουμε στα απεριόριστα. Τα 5 χρόνια σπουδών θα μπορούσαν να δώσουν ένα "προβάδισμα" σε σχέση με όσους σπούδασαν 4. Δε θα έλεγε κανείς όχι και θα είχαν λυθεί όλα τα προβλήματα δίκαια. Αλλά το ΤΕΕ χειραγωγεί τα μέλη του και προσπαθεί κάτω από το τραπέζι να επιβάλλει τη λογική του παραλόγου. Πιο τρανταχτό παράδειγμα από αυτό του georges δεν υπάρχει. Από τη μία λέει το ΤΕΕ ότι οι μηχανικοί είναι πολλοί από την άλλη συναινεί στη δημιουργία νέων τμημάτων πολυτεχνείου. Λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ κοιτάει μονο την τσέπη των μελών του και τίποτε αλλο.Ισως καλα κανει για αυτούς.Δεν το νοιάζει ουτε η εκπαίδευση, ούτε τα πολυτεχνεία στα Γιαννενα, ούτε τίποτα.

Το ΤΕΕ ξέρει πως πολλά μέλη του ζουν με 2 τοπογραφικα, μια αλλαγή χρήσης, καμιά αδεια κατεδάφισης,μια υπογραφή σε κάποιο σχέδιο γενικα...Προσπαθεί λοιπον να σταματησει τους ΤΕ να κανουν τα παραπανω για να μην χασουν τα μελη του τα λεφτα που ζουν.

Τι λενε μερικοι γιατι το ΤΕΕ αυτό, γιατί το ΤΕΕ εκείνο..Οπου μιλάει η τσέπη δεν υπάρχει τιποτε αλλο!!Τελος.Τοσο απλά.Το νοιαζει το ΤΕΕ να γινει καλύτερη η παιδεία??Να γίνουμε Ευρώπη?Μονο αν για να γινεις Ευρωπη του έδινες φόρο θα το ενοιαζε.Ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε...

Οποιος θελει δικαιώματα πρεπει να κινηθει μέσω δικαστηριών, μεσω ΕΕ, μέσω όπου αλλου μπορεί.ΑΝ περιμενει το ΤΕΕ να βοηθησει να βγει ΠΔ, τσαμπα περιμενει....Εδω και 2 δεκαετιες δεν τοχει κανει, γιατι να το κανει τωρα?

Αν καποια στιγμή το θέμα φυγει απο την τσεπη του ΤΕΕ, και κάτσουν καποιοι ανθρωποι να δουλεψουν σοβαρα,ανεπιρεαστοι, τοτε θα δούμε.ΑΛλωστε που εχει ακουστει το ΤΕΕ να ασχολειται με τι μαθηματα κανει το ΤΕΙ, πως ειναι στο εσωτερικο του, αν θα αξιολογηθει, αν θα παρει δικαιωματα κτλ.

Ολα αυτα ειναι δουλειά του κράτους και του υπ.παιδειας.Οπως ο δικηγορικός συλλογος δεν είναι νομικος συμβουλος του κρατους, ετσι πρεπει να βγει το ΤΕΕ απτη μεση οταν γίνεται οποιαδηποτε κουβεντα. Ας γινει μια επιτροπη αναβαθμισης της παιδειας με μελη αξιοσεβαστους καθηγητες απο παντου και ναχει αυτη τον τελικο λόγο.Τοσο απλο. Οπως γινεται παντου...

Αλλα όχι, εδω στο Ελλαδισταν, δεν θα γινει ποτε ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα ειναι δουλειά του κράτους και του υπ.παιδειας.Οπως ο δικηγορικός συλλογος δεν είναι νομικος συμβουλος του κρατους, ετσι πρεπει να βγει το ΤΕΕ απτη μεση οταν γίνεται οποιαδηποτε κουβεντα. Ας γινει μια επιτροπη αναβαθμισης της παιδειας με μελη αξιοσεβαστους καθηγητες απο παντου και ναχει αυτη τον τελικο λόγο.Τοσο απλο. Οπως γινεται παντου...

Αλλα όχι, εδω στο Ελλαδισταν, δεν θα γινει ποτε ετσι....

 

Έτσι ακριβώς θα έπρεπε να γίνει. Δυστυχώς κάποιοι προσπαθούν μανιωδώς να υποκαταστήσουν το ΥΠΕΠΘ και την πολιτεία για να εξυπηρετήσουν ημετέρους. Βεβαίως, στη συνείδηση της μεγάλης πλειοψηφίας στη κοινωνία είναι πια γνωστός ο ρόλος τους και κανένας δεν τους παίρνει στα σοβαρά. Το βαθύ κράτος όμως στο οποίο κατέχουν καίριες θέσεις θέλει χρόνια για να αλλάξει. Τη λύση όπως σωστά είπες θα τη δώσουν τα Ευρ. Δικαστήρια. Οι επερχόμενες αποφάσεις τους θα αποτελέσουν αφετηρία μεγάλων αλλαγών και κατάρρευσης των πάσης φύσεως μεσαιωνικών απολιθωμάτων που στέρησαν το δικαίωμα στη γνώση και στην επαγγελματική πρόοδο χιλιάδων συναδέλφων κρατώντας τους σε στασιμότητα και επαγγελματική ομηρία με ταυτόχρονη υποβάθμιση όλου του τεχνολογικού τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.