Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιομορφική επαλληλία προσημασμένων ιδιομορφικών αποκρίσεων


 
AlexisPap

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς κάποια μέθοδο ιδιομορφικής επαλληλίας, στην οποία να μην χάνεται το πρόσημο των ιδιομορφικών αποκρίσεων;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο αν επιτρέπεται θέλεις κάτι τέτοιο;

 

Δοκίμασες να τις προσθέσεις να δεις τι βγάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει η διεξαγωγή ελέγχων αντοχής ευαίσθητων στο αξονικό.

 

Ως γνωστόν, τα μεγέθη Μ - V - Ν της SRSS ή της CQC, είναι χρονικά ανεξάρτητα μεταξύ τους.

 

Εγώ θέλω:

για το πιθανό μέγιστο M, τις ταυτόχρονες τιμές V, N.

για το πιθανό μέγιστο V, τις ταυτόχρονες τιμές M, N.

για το πιθανό μέγιστο N, τις ταυτόχρονες τιμές V, M.

 

ή έστω:

για το απόλυτο μέγιστο M, τις ταυτόχρονες τιμές V, N.

για το απόλυτο μέγιστο V, τις ταυτόχρονες τιμές M, N.

για το απόλυτο μέγιστο N, τις ταυτόχρονες τιμές V, M.

 

Και φυσικά, με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάτι έτοιμο, γιατί δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται, ειδικά μάλιστα αν πρόκειται για πιθανές ταυτόχρονες τιμές, κι όχι για απόλυτες ταυτόχρονες τιμές...

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap, 

 

Όσο κάνεις modal analysis και SRSS δεν βλέπω λύση στο πρόβλημα σου. Μην ξεχνάς ότι με το που κάνεις SRSS και CQC χάνεις την "φυσική" έννοια το προβλήματος.

 

Σε παρόμοιο, παλαιότερο προβληματισμό βρήκα λύση μόνο στην ισοδύναμη στατική (για κτιριακά πάντα).

 

Τέλος, σχετικά με το θέμα των προσημασμένων τιμών MQN σε ιδιομορφική ανάλυση μόνο το Advance design της Graitec έχω δει να το κάνει αφού έχει την επιλογή "signs according to modal shape" αλλά γενικά δεν προτείνεται και οι κανονισμοί (π.χ. story shears κλπ) δεν δουλεύουν πάντα σε αυτό το πνεύμα.

Edited by SemiRigid
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το advance design.

 

Το έχεις δουλέψει; Ξέρεις τι ακριβώς κάνει στην ιδιομορφική επαλληλία;

Κατέβασα κάποια pdf που δίνει η εταιρία, αλλά δεν βρήκα επαρκείς πληροφορίες...

 

 

edit: Για τα απόλυτα μέγιστα, είναι εύκολο να υπολογιστούν οι ταυτόχρονες τιμές των άλλων μεγεθών. Γίνεται στο excel. Αλλά θα ήταν πιο σωστό να μην έχω απόλυτα μέγιστα, αλλά πιθανά μέγιστα. Στην περίπτωση αυτή δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι ξέρω να υπολογίσω την πιθανή ταυτόχρονη τιμή των άλλων μεγεθών...

 

edit #2: Κατέβασα το demo του advance, αλλά δεν βρίσκω άλλη επιλογή πέραν των SRSS και CQC. Διαπιστώνω ότι το scia (που δεν το έχω δουλέψει) έχει επιλογή για προσημασμένα αποτελέσματα της ιδιομορφικής επαλληλίας, αλλά όπως το βλέπω δεν είναι αυτό που θέλω...

 

 

Υ.Γ: Η ισοδύναμη στατική είναι ακατάλληλη για το πρόβλημά μου, και θέλω να αποφύγω την χρονοϊστορία.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μόνο η χρονοϊστορία μπορεί να σου δώσει αυτό που θες. Και είναι κακός μπελάς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap, 

 

Δυστυχώς δεν κατέχω το πλήρες θεωρητικό υπόβαθρο της επιλογής για να βοηθήσω περισσότερο.

 

Σου επισυνάπτω ένα caption από το λογισμικό advance design όπως μου το είχε στείλει ο Γάλλο συνάδελφος όπου φαίνεται η επιλογή. Δυστυχώς (πάλι) δεν φαίνεται όλο το πλαίσιο διαλόγου για να καταλάβεις που είναι κρυμμένο. Ωστόσο, νομίζω ότι πράγματι δεν είναι αυτό που ζητάς στο αρχικό σου ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σας ευχαριστώ όλους!

 

Τελικά το πρόβλημα είναι παλιό και έχει λύση από παλιά:

 

A.K. Gupta and MP. Singh, Design of Column Sections Subjected to Three Components of Earthquake, Nuclear Engineering and Design, Vol. 41, 1977

 

Η σύγχρονη λύση (που είναι αποδεκτή από τον ΕΚ-8 ) βρίσκεται σε ιδιαίτερα ακριβή συσκευασία (νά 'ναι καλά η βιβλιοθήκη του Πολυτεχνείου): https://books.google.gr/books?id=hKTtK_WauK4C

 

Η λύση αυτή, σε εκδοχή SRSS περιγράφεται εδώ και είναι εξαιρετικά απλή, και στατιστικά απολύτως συνεπής.

Όρεξη νά ΄χει κανείς, να κάνει πράξεις...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στη μέθοδο της προσημασμένης ιδιομορφικής επαλληλίας χρησιμοποιείται η σήμανση που επικρατεί στην κυριαρχούσα ιδιομορφή (αν υπάρχει τέτοια). 

Το Robot έχει αυτή την δυνατότητα, αν και δεν θυμάμαι να την έχω χρησιμοποιήσει. Παραθέτω την επεξήγηση του help topic του: http://docs.autodesk.com/RSA/2013/ENU/index.html?url=filesROBOT/GUID-C275D309-68CB-4F4B-A784-E2AC080B4305.htm,topicNumber=ROBOTd30e56089  (στην επιλογή combination sign)

 

Όσον αφορά τις ταυτόχρονες τιμές, αυτή η μέθοδος χρησιμοποιείται στο ΡΑΦ.

Edited by Caan
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.