Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβολαιο Μεσιτειας


sfentona90

Recommended Posts

Αν κάποιος ξέρει παρακαλώ να με διαφωτίσει. Είχα αναθέσει ένα οικόπεδο σε έναν μεσίτη προς πώληση με αποκλειστική εντολή ανάθεσης για έξι μήνες. Έχει περάσει ένας χρόνος και δεν υπήρξε αποτέλεσμα. Πείτε πως εγώ δεν θέλω να συνεχιστεί η μεσιτεία άλλο και να αποσυρθεί ο μεσίτης από κάθε δικαίωμα στο ακίνητο. Μπορώ να το κάνω??

Ξέρω ότι μετά την λήξη του συμβολαίου υπάρχει σιωπηρή συνέχισή του σαν απλή εντολή ανάθεσης δηλαδή να μπορέσουν να το τρέξουν κι άλλοι μεσίτες. Μπορώ όμως να απαλλαγώ εξ ολοκλήρου από τον μεσίτη χωρίς να χει δικαίωμα αμοιβής ή τρέχει η απλή εντολή μεσιτείας εσαεί ? ( το συμβόλαιο δεν ορίζει κάτι μετά την λήξη παρεμπιπτόντως).

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρετε το αντίγραφο της εντολής σας από τον Μεσίτη που πρέπει να συμφωνεί με το δικό σας αντίγραφο.

Κάνετε επίσης με κάποιον Νομικό, ένα έγγραφο που να λέει οτι δεν ισχύει η αποκλειστική ανάθεση με τον Μεσίτη που την είχατε υπογράψει.

Κάνετε μια νέα εντολή με τους Μεσίτες που επιθυμείτε. Και αν επιθυμείτε ξανακάνετε με τον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τους μεσιτες ειναι οτι δεν μπορεις να τους ξεφορτωθεις απαξ και μπηκαν στο ακινητο σου, γιαυτο ρωτησα αν τους καλυπτει καποια νομοθεσια. Ειναι δικαιωμα σου πιστευω να αλλαξεις γνωμη και να μην θελεις διαχειρηση του ακινητου σου απο τον μεσιτη. Θα προβω σε γραπτη αρση μεσιτειας με νομικο οπως ειπωθηκε και θα δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω την εντολη σε αντιγραφο! Το θεμα ειναι οτι αφου ληξει η αποκλειστικη εντολη δεν απο συρεται και ο μεσιτης, η εντολη συνεχιζεται σαν απλη εντολη οποτε σου λεει και ο μεσιτης την αμοιβη δεν την γλυτωνεις. Αυτο που θελω ειναι να απαλλαγω τελειως!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι,

την επομενη φορα που θα κανετε αναθεση μεσιτειας...να συμβουλευτειτε τον δικηγορο σας

κατα τα  λοιπα

 

εδω ειναι ο νεος νομος περι μεσιτων

 

http://fanispavlidis.blogspot.gr/2012/04/blog-post.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.