Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενιαίο πτυχίο για τους απόφοιτους ηλεκτρόλογων και υπολογιστών ΕΜΠ?


Recommended Posts

Γεια σας,

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το δίπλωμα που θα πάρω θα μου δώσει τα ίδια δικαιώματα ανεξάρτητα απο τις ροές που ακολούθησα στην σχολή μου.

Δηλαδή, εξαιρώντας το θέμα των γνώσεων αν ολοκληρώσω την σχολή με κατεύθυνση πληροφορικής θα μπορώ να έχω δικαιώματα και στους υπόλοιπους τομείς? και αν ναι, ταυτόχρονα ή θα πρέπει να διαλέξω για να εγγραφώ στο επιμελητήριο?

 

Ευχαριστώ πολύ, αν κάποιος ξέρει θα το εκτιμούσα να μου δώσει κάποιες πληροφορίες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι ανεξαρτητα απο ποια κατευθυνση ακολουθησαν εχουν κοινα επαγγελματικα δικαιωματα, ιδια και με τους μηχανολογους μηχανικους μιας και ρωτας... 

Link to comment
Share on other sites

και με τους ναυπηγούς. (απλά οι ναυπηγοί επιπλέον έχουν και τα πλοία)

 

επίσης, νομίζω πως δεν υφίστανται δικαιώματα σε κάποιον άλλο τομέα πλην των ηλεκτρομηχανολογικών έργων.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το δίπλωμα που θα πάρω θα μου δώσει τα ίδια δικαιώματα ανεξάρτητα απο τις ροές που ακολούθησα στην σχολή μου.

Δηλαδή, εξαιρώντας το θέμα των γνώσεων αν ολοκληρώσω την σχολή με κατεύθυνση πληροφορικής θα μπορώ να έχω δικαιώματα και στους υπόλοιπους τομείς? και αν ναι, ταυτόχρονα ή θα πρέπει να διαλέξω για να εγγραφώ στο επιμελητήριο?

 

Ευχαριστώ πολύ, αν κάποιος ξέρει θα το εκτιμούσα να μου δώσει κάποιες πληροφορίες.

 

Δεν παιζουν ρολο οι ροες/κατευθυνσεις.

 

Εχεις πληρη δικαιωματα μηχανικου ηλεκτρολογου/μηχανολογου και μηχανικου υπολογιστων/λογισμικου/δικτυων.

Link to comment
Share on other sites

σωστο και αυτο.. σε δουλειες κομπιουτεριστικες δεν υφισταται επαγγελματικο δικαιωμα κτλ. Ξερεις? Το κανεις. Δεν ξερεις? Δεν ασχολεισαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, φαντάζομαι ότι δεν θα αλλάξει αυτό τώρα σύντομα γιατί όλο και κατι φημες ακούγονται στην σχολή και μας αγχώνουν..

Link to comment
Share on other sites

σαν τι φήμες δηλαδή?

Οτι θα πρέπει να μαζεύεις πιστωτικές μονάδες γύρω απο έναν τομέα με σχετικά μαθηματα ή και μεταπτυχιακά για να μπορέις να εργαστείς σε αυτόν τον τομέα. Δηλαδή αν εγώ τελει'ωσω ροές σχετικές με πληροφορική και δεν έχω αρκετά μαθήματα πάνω στην ηλεκτρολογία για παράδειγμα δεν θα έχω και αντίστοιχα δικαιώματα. Το είχαν προτεινει κάποιοι πληροφορικοί που δεν θέλουν οι ηλεκτρολόγοι να έχουν δικαιώματα σε έργα πληροφορικής, αν βρω το άρθρο θα το παραθέσω. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τέτοιες προτάσεις θα ακούσεις πολλές μέχρι να πάρεις πτυχίο. Σε όλες τις σχολές, ο τομέας με τη μεγαλύτερη απορρόφηση έχει... αποσχιστικές τάσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα πρέπει να μαζεύεις πιστωτικές μονάδες γύρω απο έναν τομέα με σχετικά μαθηματα ή και μεταπτυχιακά για να μπορέις να εργαστείς σε αυτόν τον τομέα. Δηλαδή αν εγώ τελει'ωσω ροές σχετικές με πληροφορική και δεν έχω αρκετά μαθήματα πάνω στην ηλεκτρολογία για παράδειγμα δεν θα έχω και αντίστοιχα δικαιώματα. Το είχαν προτεινει κάποιοι πληροφορικοί που δεν θέλουν οι ηλεκτρολόγοι να έχουν δικαιώματα σε έργα πληροφορικής, αν βρω το άρθρο θα το παραθέσω. 

 

το πτυχιο μας ειναι ενιαιο και τα δικαιωματα μας κατοχυρωμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.