Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

Μην τρελλαίνεσαι για τα Hz. Εγώ δουλεύω δικτυακά και έχω ρυθμίσει τον δέκτη στα 2 Hz (αποτύπωση-χάραξη) ενώ πάει μεχρι 20 Hz και η διαφορά είναι περισσότερο ψυχολογική θα έλεγα. Βλέπεις πιο γρήγορα τις εναλλαγες της οθόνης και τιποτα παραπάνω. Έιναι πολύ βολικό στη χάραξη ενώ τα 5hz και πάνω είναι για ειδικές εφαρμογές όπου κινείσαι με ταχύτητα (π.χ. σε σκάφος για βυθομετρήσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

giorgosv,

κάνεις λάθος!! Δε βλέπεις διαφορά γιατί και στα 20hz να το ρυθμίσεις ΠΑΛΙ τα ίδια θα βλέπεις καθώς το σήμα που λαμβάνεις δικυτακά είναι στο 1hz.

AN όμως είχες και ένα 2ο δέκτη ως base και δούλευες RTK τότε θα έβλεπες τη διαφορά.

Το να προσπαθείς να κάνεις χάραξη με τον δέκτη στο 1hz είναι χρονοβόρο και σπασ@κο!!! γιατί σε κάθε μετακίνηση που κάνεις έστω και μικρή του κονταριού πρέπει να περιμένεις 1sec ώστε να σου δώσει το GPS τη νέα θέση...... ενώ με ρυθμό 10 ή παραπάνω στο sec η χάραξη γίνεται REAL TIME!

δοκίμασέ το ..... μια δοκιμή θα σε πείσει!

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρία σας, διότι κανείς πωλητής δε μιλά ξεκάθαρα...

 

Τα μελλοντικά συστήματα δορυφόρων συμφέρει να τα προπληρώσεις σημερα με έναν νέο δέκτη ή να περιμένεις να ενεργοποιηθούν και να τα πληρώσεις τότε;

Μήπως πληρώνοντας σήμερα την άδεια, συμφέρει περισσότερο;

Υπάρχει δεδομένη ημερομηνία "ενεργοποίησης" των νέων συστημάτων, ή διϋλίζω τον κώνωπα;

 

Πχ το stonexS10 εχει στη τιμή GPS-Glonass-Beidou-Sbas , το zenith 25pro GPS-Glonass-Beidou-Galilleo. Eιδικά για το 2ο, μόνο με GPS-Glonass είναι 700ε φθηνότερο...Αυτά τα 700 που γλυτώνουμε σήμερα, μήπως "αύριο" είναι 1000; 1500; κτλ.

Μήπως δηλαδή σκέφτομαι υπερβολικά μπροστά, αυτή είναι η απορία μου. Φυσικά αν υπήρχαν δουλειές και άνεση δε θα το λιβάνιζα...2 χρόνια τώρα :(

Link to comment
Share on other sites

την τιμολογιακή πολιτική της κάθε εταιρείας κανείς δε τη ξέρει! θα έλεγα ότι ΟΥΤΕ οι ίδιοι δεν ξέρουν σε τι τιμές θα πουλάνε σε ένα χρόνο!

Βλέποντας όμως τη διαμόρφωση των τιμών των τελευταίων ετών που είναι θεαματικά πτωτική..... θα έλεγα ότι άστο για αργότερα......

ΕΚΤΟΣ... αν σε ένα χρόνο πληρώνουμε σε ΔΡΑΧΜΕΣ ή μνές οπότε τα 700€ που σκέφτεσαι τώρα θα είναι τίποτα σε σχέση με αυτά που θα κληθείς να πληρώσεις τότε.....

(αν θα τα πληρώσεις εφόσον ίσως έχεις και δουλειά)

Αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, σκεφτομαι να αγορασω το leica gso8 plus στα 7000 + ΦΠΑ

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν θα γινει αμεσα αναβαθμιση σε αυτο το μοντελο της leica.

Επισης σε αυτα τα χρηματα τι αλλο θα προτεινατε;

Link to comment
Share on other sites

To μοντέλο αυτό είναι καιρό στην πιάτσα. Το future proof μοντέλο είναι το GS14 (με τα μελλοντικά συστήματα δορυφόρων)

 

Αν πας για leica σωνει και καλά, δες το 14ρι. Αλλιως στα 7000+φπα, δές και απο άλλες εταιρείες...Κάπου στα 7-7.500 είναι το stonex S10 αν δεν απατώμαι. Τα υπόλοιπα εχω καιρό να τα ψάξω και δεν έχω τιμές. Επίσης λιγο κατω απο 7Κ είναι και της geomax το ζενιτη 25 προ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει προσφορες απο ολους και μετα απο πολυ διαβασμα εχω καταληξει σε αυτα:

 

Trimble R4 8000+ΦΠΑ, 9000+ΦΠΑ με glonass (η καλυτερη κατα πολλους μαρκα, metrica)

 

TopCon GR-5 8500+ΦΠΑ (ιδια τιμη σχεδον, πιο φθηνο το δικτυο της topcon απο οτι metrica) ή Hiper V πιο οικονομικο

 

Leica Gs14 (αξιοπιστο, καλη υποστηριξη, metrica) 8500+ Φπα, Leica Gs08 plus πιο οικονομικο

 

STONEX S10 7500+ΦΠΑ ή Stonex S9 ver.III πιο οικονομικο

 

Promark 700 (7300+ΦΠΑ)

 

ALTUS APS-NR2 (καινουργιο ALTUS με φοβερη τιμη 5500+ΦΠΑ, βαζεις metrica) Το θεμα ειναι οτι ειναι μερικων μηνων. Μηπως το εχει αγορασει κανεις απο το forum να μας πει γνωμη; Ξερω οτι το Altus GPS APS-3 (παλιοτερο "μοντελο") εχει πολυ καλο value for money.

 

Απο οσα εχω διαβσει και δει αυτα ειναι που παιζουν κυριως στην αγορα.

Η πας σε topcon, leica, trible που ειναι τα κορυφαια η σε altus για πιο οικονομικα (το PREXISO G5 GSM ειναι πιο οικονομικο απο το altus αλλα δεν ξερω αν εναι τοσο αξιοπιστο). Για κινεζικα δεν νομιζω οτι αξιζει το ρισκο.

 

Επειδη ειναι μια αγορα που θελει πολυ ψαξιμο και στη σημερινη εποχη δεν ειναι να ρισκαρεις 8000€+ σε μια αγορα που τελικα θα μετανιώσεις και θα σου βγαλει προβληματα στο μελλον, θα ηθελα αν μπορει καποιος συναδελφος που εχει ηδη ενα απο αυτα ή έψαχνε προσφατα και τελικα κατεληξε ή ακομα το ψαχνει, να βοηθησει!

*Επιπλεον επιλογες φυσικα καλοδεχουμενες.

Ευχαριστω για το χρονο σας!

Edited by alel
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ξεχασει να βαλω τα promark. Εβαλα το 700.

Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει, αν και υποθετω πως ολες οι μαρκες το εχουν.

Τυφλα σημεια (η leica ξερω οτι το εχει), οπου με ενα αποστασιομετρο το χτυπας απο δυο θεσεις και απλα βαζεις αποσταση του καθε σημειου και αν το πρωτο σημειο ειναι δεξια η αριστερα απο το δευτερο και με τομες κυκλων βγαζει αυτοματα το τυφλο σημειο στο πεδιο και οχι στο γραφειο υπαρχει σε ολες τις μαρκες;

Edited by alel
Link to comment
Share on other sites

το prexiso δεν πωλειται πλεον. Η προσπάθεια της μετρικα για κινεζικο-ευρωπαικο δεκτη επεσε στο κενο. Στη θεση του φερνει ενα αλλο κινεζικο πλεον.

Εγω θα σου πω ενα πραγμα. Σε οποιο καταληξεις δοκιμασετο πρωτα.

Στη τελική πληρώνεις ευκολιες ομορφια και μπλιμπλικια απ τη σύντομη εμπειρια μου/χρηση. Θεωρω πως δε θα παω σε ακριβκ δεκτη εγω και θα καταληξω σε s9/s10 ή geomax.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.