Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

Kαλησπερα. Ειμαι νεος στο επαγγελμα και σχεδιαζω να ανοιξω γραφειο. θα ηθελα να ρωτησω τι μαρκα Gps μου προτεινεται να αγορασω (δεν υπαρχει περιορισμος στο ποσο). Το gps θα χρησημοποιηθει σε αποτυπωσεις χωραφιων και οριοθετησεις αντιστοιχα.

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού δεν έχεις περιορισμό στο ποσό :!:  τότε να διαλέξεις την αντιπροσωπεία που θα σου δείξει ότι θα έχεις σωστό (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) )service και τεχνική υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει κανένας εικόνα από τα καινούργια GPS που μετράνε και κάτω από υπόστεγα (υπό συνθήκες πάντα); Και ειδικότερα το Stonex S10.

Έχω ένα S9 v2 και σκέφτομαι την αγορά και δεύτερης κεφαλής προκειμένου να μπορούν να λειτουργήσουν και σαν αυτόνομο σύστημα όπου δεν υπάρχει σήμα κινητής ή είναι πολύ μακριά η βάση αναφοράς. 

Σαν λειτουργία από του S9 είμαι αρκετά ευχαριστημένος, και όταν το συνέκρινα με το promark 500 ενός φίλου (δεν είχε glonass το δικό του) πιστεύω δικαιώθηκα από την επιλογή μου (το έχω από το 2011), άσχετα αν αυτή έγινε λόγω τιμής καθαρά...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας εικόνα από τα καινούργια GPS που μετράνε και κάτω από υπόστεγα (υπό συνθήκες πάντα); Και ειδικότερα το Stonex S10.

μετράει ??? ή νομίζεις ότι μετράει?????

Κι όταν λέμε "μετράω" εννοώ έχω χ,y,z ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

μετράει ??? ή νομίζεις ότι μετράει?????

Κι όταν λέμε "μετράω" εννοώ έχω χ,y,z ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!!

 

Υποθέτω μιλάει για το AIS που λέει το προσπέκτους http://www.stonexpositioning.com/images/Brochure_ridotte/S10.pdf .

Έχει αισθητήρα κλίσης και μετράει υπό κλίση οπότε υπάρχει πρόσβαση σε "τυφλά" σημεία, π.χ. κάτω από μπαλκόνια, κολλητά σε τοίχους, κάτω από σωλήνες, κτλ.

 

Ακρίβεια με στύλο 2μ:

10° 20mm RMS

20° 30mm RMS

30° 50mm RMS

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα νοικιάσω το άνωθεν κάποια στιγμή να το δοκιμάσω. Πετυχα τον αντιπρόσωπο σήμερα στην εκθεση θεσ/νικη και μου τα λεγε...Καλά αν τα κάνει αυτά, θα'ναι ηρωϊκό το μηχανάκι.

 

Για τα gps της geomax έχει κάποιος άποψη; βλέπω η εταιρεία είναι στον ίδιο όμιλο με metrica, αν λέει κάτι αυτό. Είναι και πολύ φθηνό το έρμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κοίτα,

Βασικά είναι θα έλεγα τα ίδια μηχανάκια με τα 1200 της Leica, κάποια στιγμή (πριν 4~5 χρόνια) που είχα δεί ένα, το firmware μέσα έγραφε Leica Geosystems!!! Τα είκονίδια ηταν τα ιδια (αλλά με έγχρωμη οθόνη) και γενικά οι λειτουργίες ήταν ίδιες με τα 1200 της leica.

H διαφορά βέβαια στη ποιότητα των πλαστικών σε σχέση με αυτά της leica ΗΤΑΝ ΕΜΦΑΝΗΣ. (χειρότερα δηλαδη)

Tώρα σε σχέση με το hardware δε μπορώ να σου πω αν φοράνε και τις ίδιες πλακέτες με τα 1200.... Δεν το ξέρω αυτό!

Για το firmware πάντως που είδα ΗΤΑΝ ΙΔΙΟ!

 

Τώρα σε δικυτακό περιβάλλον, δηλαδή σε λειτουργία NET ROVER (είτε Hepos, είτε κάποιας άλλης εταιρείας), τι 5Hz τι 20Hz... το ίδιο είναι μιας και οι εκπομπές είναι στο 1Hz.

Σε ζευγάρια με ένα base με radio modem στα UHF η διαφορά είναι μεγάλη ειδικά σε περιπτώσεις χάραξης όπου το update rate των συντεταγμένων παίζει ρόλο ειδικά όταν πλησιάζεις στο προς χάραξη σημείο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αρχικά για την απάντηση συνάδελφε.

 

Κατα 2ο, ο πωλητής λέει πως το geomax 25 είναι πρακτικά το ίδιο με gs14 μέσες άκρες. Η ποιότητα κατασκευής είναι δεδομένα χαμηλότερα απ'τα leica, ούτε συζήτηση. Απλά κολλάω στο εξής...μήπως τα περισσότερα "μηχανάκια" μέσα τους έχουν τις ίδιες πλακέτες και η κάθε εταιρεία μας πουλάει ότι θέλει, όπως θέλει, με περίβλημα ή μή και συναφή;  (παντως απ'τη στιγμή που τα geomax είναι υπο τη σκέπη της ίδιας εταιρείας με τη leica...τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια).

 

Δηλαδή πχ μπορει να υπάρχει μια Χ πλακετα που φοράνε 5 εταιρείες και αναλόγως τα περιφερειακά-σοφτγουερ πωλούνται ως δέκτες απο 4000 (αμιγώς κινέζος) έως 7000 (ευρωπαίος) και αντίστοιχα μια Ψ hi end πλακέτα σε δέκτες με τιμές 5500 (ευρωπαϊκός κινέζος) έως 10-11000 (ευρωπαίος).

 

Φαντάζομαι κατανοείς το σκετπικό μου, γι'αυτο και δεν αναφέρω ονόματα.

 

Και το 3το. Στη πράξη σε ένα ζευγάρι δεκτών, πως μπορώ να έχω μια τάξη μεγάθους περί 5Ηζ-20Ηζ; μπακάλικα να πούμε πως είναι 4 φορές γρηγορότερο;  Ερωτώ, διότι σκέφτομαι να παρω ενα δέκτη απο τώρα με προεγκατεστημένο UHF ώστε στο μέλλον να γίνει ζευγάρι.

 

Υ.Γ. ερωτηση προσωπική: στη περίπτωση που αγόραζες σήμερα ένα δεκτη, θα αγόραζες και τα μελλοντικά συστήματα δορυφόρων ή απλά θα κοιτούσες ΑΝ τα υποστηρίζει, ώστε αργότερα να πληρώσεις και να τα ξεκλειδώσεις;

 

Υ.Γ.2 σαν συντονιστής, δε θα ήταν καλύτερο να δημιουργήσουμε ένα τοπικ στα core members που θα συζητάμε για εξοπλισμό ανοιχτά με τα προβλήματα τους κτλ κτλ κτλ, χωρίς να δημιουργούνται εντυπωσεις απο πωλητές/εταιρείες που'ναι γραμμένοι, να μην κανουμε διαφήμιση ή δυσφήμιση;

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου απάντησα πριν, αναφέρονται σε δέκτες που είχα δει προ 5ετίας.

Για το geomax 25 δεν έχω άποψη... φαντάζομαι όμως ότι θα κινείται από κοντά σε σχέση με τα νεα μοντέλα της leica, ίσως ένα βήμα πίσω..... ίσως λέω.

Για περισσότερες πληροφορίες θα πρέπει να δεις τι πλακέτα φορά το κάθε μοντέλο ώστε να συγκρίνεις. Θεωρώ ότι πάντα η Β' εταιρεία θα είναι ένα βηματάκι πιο πίσω λόγω χαμηλότερης τιμής. 

 

Από κει και μετά παίζει ρόλο και το software που φορά το κάθε μοντέλο και ΤΙ ευκολίες προσφέρει, δλδ πως σε διευκολύνει στις μετρήσεις. Όλα τα GPS έχουν ως input τα σήματα των δορυφόρων. Το θέμα είναι πως μεταφράζεται το σήμα αυτό σε μετρήσεις και σε ευκολίες (ρουτίνες).

 

Τα 20Ηz είναι σαφώς πιο γρήγορο.... από τα 5hz. Και για μένα έχει τη πρακτικότητά του σε χαράξεις και ΜΟΝΟ. Στην αποτύπωση θα κρατήσεις το κοντάρι ακίνητο για 4~5 δευτερόλεπτα άρα το refreshment rate δλδ ο ρυθμός με τον οποίο ανανεώνονται οι συντεταγμένες δεν έχει νόημα. Στη χάραξη όμως όταν περπατάς ας πούμε με ταχύτητα 1m/sec προς το προς χάραξη σημείο είναι διαφορετικά να σου ανανεώνει τη θέση 5 φορές/sec τη θέση κι άλλο να σου την ανανεώνει 20 φορές/sec. Στη κίνησή σου ώστε να ενημερώνεσαι για το πόσο κοντά είσαι στο σημείο σου είναι σημαντικό.

Επίσης με 2 δέκτες κάνεις οικονομία σε μια αποτύπωση. Φαντάσου να πάρεις με τον έναν real time τις συντεταγμένες από ένα δίκτυο και στη συνέχεια να τον στήσεις σε mode RTK με UHF και να γυρνάς με τον rover να αποτυπώνεις. Ή τον βάζεις σε κατάσταση RTK Base ενώ ταυτόχρονα καταγράφει δεδομένα ώστε να κάνεις μετά επίλυση μετεπεξεργασίας (ppk) για να πάρεις τις συντεταγμένες της Βάσης ώστε να λύσεις άμεσα μετά τα σημεία RTK του rover.

 

Στη πρώτη προσωπική ερώτηση δε μπορώ να σου απαντήσω άμεσα.... θεωρώ ότι εφόσον αγορά GPS ΔΕΝ κάνεις κάθε χρόνο..... και η αγορά θα γίνει, ας πούμε φέτος, μάλλον θα αγόραζα τη δυνατότητα ή να αλλάξω πλακέτα ή να τα ξεκλειδώσω στο μέλλον.  Κι εξαρτάται σε ποιό δίκτυο είσαι.... πχ αν ενδιαφέρεσαι να παίξεις hepos σήμερα..... και δέκτη με 300 κανάλια να αγοράσεις ..... μόνο τα κανάλια των GPS θα βλέπει....

ενώ : αν παίξεις με κάποιο ιδιωτικό δίκτυο το οποίο εκμεταλεύεται τους Glonass στην επίλυσή του, σαφώς και έχεις πλεονέκτημα ταχύτητας και φυσικά λύσης σε σημεία που με τους GPS μόνο μπορεί να μην έχεις.

 

Φυσικά τα GPS που αξιοποιούν την ύπαρξη των Glonass (αναφέρω αυτούς γιατί τα άλλα συστήματα GPS δορυφόρων είναι σε μελλοντική επιχειρησιακή ετοιμότητα) σε σχέση με αυτά που βλέπουν μόνο GPS.... υπερτερούν είτε παίζεις σε ζευγάρι (ή περισσότερους δέκτες με 1 base) είτε σε κάποιο δίκτυο. 

 

Για το ΥΓ2.... πεδίον δόξης λαμπρό...... δημιουργήστε το τόπικ... ελευθέρως !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.