Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για την εύρεση τοπογραφικών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Ζητώ την βοηθειά σας σαν γνώστες του αντικεμένου.Πριν απο απο 3 χρόνια ηρθαν στην κατοχή μου μέσω κληρονομίας 6 αγροτεμάχια,τώρα λόγο ενος σοβαρου προβλήματο υγείας ενος απο τα μέλη της οικογενειάς μου πρέπει να τα πουλήσω.Είναι ολα εκτός σχεδίου.Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τα τοπογραφικα και ουτε γνωριζώ που ακριβός βρισκόνται τα αγροτεμάχια.Εχω ομως διαθήκη και συμβόλαια.Υπάρχει κάποια υπηρεσία που να κρατάει κάποιο αρχείο των τοπογραφικών.Οποιαδηποτε βοήθεια σας θα μου είνα πολύτιμη!

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς τοπογράφο μηχανικό της περιοχής σου να του δώσεις οτι στοιχείο έχεις για να μπορέσει να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα στοιχεία που εχω ειναι οι διαστάσεις των αγροτεμαχίων και το μέρος που βρίσκονται.Πιστεύεται οτι μπορεί να βρεθεί κάποια άκρη;Υπαρχει περιπτωση να μην μπορέσω να τα βρω καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

namna εγώ θα σου πρότεινα να πας στο υποθηκοφυλάκειο της περιοχής σου να βρεις την μερίδα σου. απο κει θα βρεις ποιος συμβολαιογράφος έχει κάνει τα συμβόλαια και πας και τον βρίσκεις, ανοίγει τον φάκελο σου, σου βγάζει τα τοπογραφικα που εχουν επισυναπτει στο συμβόλαιο και αυτό ειναι ολο....

Link to comment
Share on other sites

σπάνια εχω πετύχει το τοπογραφικό που επισυνάπτεται στο συμβόλαιο να βρίσκεται στο υποθηκοφυλακείο. αλλά απο όσο ξέρω και αυτό εχει προβλεθει....το αρχείο του ''παλαιου''συμβολαιογράφου το παίρνει αντικαταστάτης του συμβολαιογράφος. Ρωτα ποιος χρεώθηκε το αρχείο του.

Link to comment
Share on other sites

@namna2, η υπόθεση αυτή λέγεται εφαρμογή τίτλων και ταιριάζει σε εξειδικευμένους συναδέλφους μηχανικούς, απευθύνσου σε κάποιον που να τα αναλάβει και θα έχεις τις απαντήσεις που γυρεύεις για τα ακίνητά σου.

Link to comment
Share on other sites

ε καλα δεν ειναι και τόσο φοβερή δουλεια...να βρει παλια τοπογραφικα που τα εχει πληρωσει η κοπέλα και έχει κανει συμβόλαια...ελεος

-----------------------------------------------------------------------------------------

λάθος....τώρα διάβασα καλά την ερώτηση της...νόμιζα πως έχει τοπογραφικα και έχει κάνει συμβόλαια και τα έχει χάσει...σορρι συμφωνώ με agior

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

κανονικά στα συμβόλαια αναγράφεται και το όνομα του μηχανικού που το συνέταξε

και αυτός μπορεί να έχει αντίγραφα στο αρχείο του

τη διεύθυνση και το τηλ του μηχανικού μπορείς να τα βρείς από τα μητρώα του ΤΕΕ εφόσον είναι Διπλωματουχος

http://teeserver.tee.gr/regdds/

 

το αρχείο του συνταξιοδοτούμενου συμβολαιογράφου μεταβιβάζεται σε αυτόν που παίρνει την θέση του

Link to comment
Share on other sites

στα συμβολαια θα αναγραφεται περιπου η θεση κα οι ομοροι ιδιοκτητες

αν δεν εχεις καποια εμπειρια να απυθυνθεις σε Διπλωματουχο Τοπογραφο Μηχανικο και να αναθεσεις σε δικηγορο την ερευνα στο υποθηκοφυλακειο

το αρχειο καθε συμβολαιογραφου που συνταξιοδοτειται η εχει σταματησει την δραστηριοτητα το διαχειρίζεται σιγουρα καποιος άλλος συμβολαιογραφος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.