Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλια θερμοτητας κωδικοι σφαλματος


zxr

Recommended Posts

Δεν εχει αλλη θεση να μπει εξαεριστικο ετσι μου το εφεραν και εγω το ηξερα οτι ετσι πρεπει να ειναι αλλα ας οψετε...τσακωθηκαμε με τον μηχανικο ο οποιος το έφτιαξε γιατί αυτο δεν ειναι εξαρτημα της daikin απλα αυτα φτιάχνονται σε μηχανουργειο τα εχω δει σε καποιο σαιτ και του το ειχα πει. Εχουν 2 θεσεις μια για εξαεριστικο και μια για θερμοστατη. Μετα τον διαχωριστη εβαλαν ενα ασφαλιστικο αλλα δεν ξερω αν κανει την ιδια δουλειά για να κανω εξαέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ότι και να υπάρχει μετά τον διαχωριστή, δεν μπορείτε να εξαερώσετε γιατί θα μείνει αέρας στο ψηλότερο σημείο του διαχωριστή, εκεί που είναι ο θερμοστάτης.

 

Προτείνω να βάλετε εξαεριστικό στη θέση του θερμοστάτη, και ο θερμοστάτης, αν δεν έχει άλλη αναμονή για να μπεί εμβαπτιζόμενος, να τον αντικαταστήσετε με ένα "επαφής" σε κάποιο σημείο του διαχωριστή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερω ποιοι ειναι οι θερμοστατες επαφης εχετε καποιο σαιτ να δω και πως μπαινουν? Βιδωνονται επανω στον κυλινδρο του διαχωριστη?

Link to comment
Share on other sites

Απλά σφίγγονται με κάποιο ελατήριο γύρω από τη σωλήνα/διαχωριστή.

 

Αν ψάξετε στο google με τη μάρκα του υπάρχοντος θερμοστάτη ή με "θερμοστάτης επαφής" θα βρείτε πολλούς.

 

Το κόστος δεν νομίζω να υπερβαίνει τα 15€.

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστάσεις δημοτικού....

Τεσπά.

Λίνεις υδροστάτη. Τοποθετείς ταφ. Στην πανω πλευρά μινιβανάκι+αυτοματο εξαεριστικό. Στην καθετη πλευρά ο υδροστατης.

Link to comment
Share on other sites

Εχω  ιδια μάρκα αντλία(daikin χαμηλων 11KW). Τις τελευταιες 3 μέρες με εξωτερικές θερμοκρασιες 0-1 oC όλη μέρα καθε 1(να μην πω  μισή) ωρα σχεδον κάνει defrost με αποτέλεσμα να πέφτει η θερμοκρασία στο νερό, να σβήνουν τα FCU και να μην μπορει να θερμανθει το σπίτι γίνεται ένας φαυλος κύκλος.Αυτό δεν γινότανε και με χαμηλότερες θερμοκρασίες.Είναι φυσιολογικό αυτό? Περιοχή Σερρών.

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.