Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες υπάρχουν και τέτοιοι και καλά κάνουν οι άνθρωποι. Ο καθένας καθορίζει τον τροπο και την ποσότητα της δουλειάς του. Εγώ ας πούμε με 10ωρα εκτός σπιτιού σε εργοτάξιο και καλό μισθό δεν ασχολούμαι με κάτι άλλο ούτε έχω την πελατεία ούτε γραφείο. Για αυτό λέω ο καθένας κρίνει και πράττει ανάλογα την περίπτωση του

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Ένα μόνο και δεν θέλω να το συνεχίσουμε.

Τις παλιές εποχές, ξεκινούσαμε δουλειά 7 το πρωί στο εργοτάξιο, μετά γραφείο, πολεοδομίες, πάλι εργοτάξιο και σπίτι 3+. Απόγευμα, 6-7, πάλι γραφείο μέχρι 10-11-12. Ποιες 10 ώρες?? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς ?

Αν η σύμβαση σε περιορίζει στην διάρκειά της, φροντίζεις να την ανανεώνεις, και σε κάθε περίπτωση ο νόμος 4446/2016 και η Υπουργική Απόφαση 45231/2017 (ΦΕΚ 1445/Β/27/4/2017) δεν σε υποχρεώνει "ντε και καλά" να έχεις φυσικό μηχάνημα αποδοχής καρτών (δηλ. το κλασικό μηχάνημα που βάζουμε μέσα την κάρτα ή και ανέπαφα στο μηχανημα).

Αναφέρει ρητώς ότι οι υπόχρεες οντότητες (επιχειρήσεις και επιτηδευματίες) υποχρεούνται να αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα κατά την ολοκλήρωση των πράξεων πληρωμής που πραγματοποιούν καταναλωτές.

Εεεε, αυτή την υποχρέωση εσύ θα φροντίζεις να την εξυπηρετείς ως προς το νόμο με όποιον τρόπο εσύ τεχνολογικά θες.

Link to comment
Share on other sites

Στον ίκαρο απευθυνόμουν. Δε μας απασχολεί το αν είναι δεκτές οι "εναλλακτικές" μορφές POS, αλλά αν γενικά πρέπει να φροντίσει έστω και γι' αυτές ο μηχανικός που εργάζεται αποκλειστικά στην εταιρεία του με μπλοκάκι. Και λέω εγώ, εάν υποθέσουμε ότι δε χρειάζεται να έχει, τι γίνεται στην περίπτωση που λήγει η σύμβασή του με την εταιρεία και μέχρι να την ανανεώσει? είναι υποχρεωμένος να βάλει POS για τις μέρες αυτές; εάν όχι, τότε δεν είναι υποχρεωμένος και ο κάθε επαγγελματίας που αποφεύγει να κόψει την οποιαδήποτε απόδειξη. θα πει ψάχνω για μια σταθερή δουλειά με μπλοκάκι και γι' αυτό δεν έχω POS.

Link to comment
Share on other sites

Στον ίκαρο απευθυνόμουν. Δε μας απασχολεί το αν είναι δεκτές οι "εναλλακτικές" μορφές POS, αλλά αν γενικά πρέπει να φροντίσει έστω και γι' αυτές ο μηχανικός που εργάζεται αποκλειστικά στην εταιρεία του με μπλοκάκι. Και λέω εγώ, εάν υποθέσουμε ότι δε χρειάζεται να έχει, τι γίνεται στην περίπτωση που λήγει η σύμβασή του με την εταιρεία και μέχρι να την ανανεώσει? είναι υποχρεωμένος να βάλει POS για τις μέρες αυτές; εάν όχι, τότε δεν είναι υποχρεωμένος και ο κάθε επαγγελματίας που αποφεύγει να κόψει την οποιαδήποτε απόδειξη. θα πει ψάχνω για μια σταθερή δουλειά με μπλοκάκι και γι' αυτό δεν έχω POS.

Η σύμβαση είναι αορίστου χρόνου καταρχήν.. Αλλα για να σε καλυψω από γνωστό πχ που κάνει συμβάσεις έργου, δεν κάνει τιποτε άλλο πέραν του να περιμένει να βρεθεί από την εταιρεία άλλο έργο. Αν στο μεσοδιάστημα θέλει νταραβερια με ιδιώτες αναλαμβάνει το κόστος της επιλογής του. Αλλιώς πως θα σε βρουν; Τέλος υπάρχουν πολλοί που κάνουν δουλειά υπαλλήλου-μπλοκάκια εταιρείας χωρίς να ψάχνουν κάτι άλλο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι, για συμβάσεις έργου μιλάμε που κρατάνε λίγους μήνες και ανανεώνονται μεν αλλά μπορεί να υπάρξει μερικών ημερών καθυστέρηση λόγω γραφειοκρατίας. αυτές τις άδειες μέρες ο επαγγελματίας με ΚΑΔ μηχανικού είναι ένα σκέτο τεχνικό γραφείο που οφείλει να έχει POS... εγώ αυτό καταλαβαίνω.

 

καλά, το να σε βρουν είναι παιχνιδάκι, σε ξέρουν ήδη αν έχεις ή όχι.

 

κάπου είχα διαβάσει ότι θα θεσπιστεί κάποιας μορφής βεβαίωση κατοχής POS, η οποία θα είναι προαπαιτούμενο έγγραφο για την έναρξη των συγκεκριμένων ΚΑΔ, ασχέτως ας εσύ μετά πιάσεις μια δουλειά σε εταιρεία και δε το χρειαστείς ποτέ. η έναρξη σημαίνει ότι το γραφείο είναι ανοιχτό στο κοινό, άρα πρέπει να είναι και πλήρως εξοπλισμένο. υπάρχει τρόπος να πεις ότι όποιος πελάτης χτυπήσει το κουδούνι ή με βρει στο 11880 τον διώχνω?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και εγώ όπως και πολλοί άλλοι που έχουν έδρα το σπίτι (αρκετές φορές το πατρικό και όχι αυτό που πραγματικά μένουν) θα πρέπει να είναι ανοικτό στο κοινό;;;

Έπειτα ο μόνος έλεγχος είναι κατόπιν καταγγελίας του πελάτη. Αν λοιπόν δεν έχεις πελάτες η αν έχεις μόνο την εταιρεία σου ποιος θα σου κάνει καταγγελία; Η εταιρεία που είσαι και γνωρίζει;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι τι κάνει στην πράξη ο κάθε μπλοκάκιας, αλλά πώς αντιλαμβάνεται η εφορία την έννοια του τεχνικού γραφείου. ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε καλησπέρα,

αυτό ίσως θα έδινε κάποια λύση αν διατυπωνόταν ανάλογα ... αλλά το θέμα είναι ότι η νομοθεσία (ν.4446/16, άρθρο 65, εδάφια 1 και 3) έχει συνδέσει την όλη υποχρέωση μονοσήμαντα (μόνο) με τον ΚΑΔ (τουλάχιστον μέχρι σήμερα).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.