Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πειθαρχικός έλεγχος μηχανικών του δημοσίου.


petr

Recommended Posts

Πολύ μεγάλο θέμα αυτό που ανοίξατε και πρέπει να συζητιέται μακρυά απ΄ την φόρτιση και το θυμό που μπορεί να έχουν οι εμπλεκόμενοι. Απ΄την εμπειρία που έχω μου φαίνεται πως κάπου στη μέση είναι η αλήθεια. Φταίει το ΤΕΕ, φταίνε κι οι καταγγέλοντες που δεν ξέρουν που ν΄ αποτανθούν, για ποιά ακριβώς τεκμηριωμένα ζητήματα, κι ούτε ξέρουν τι να ζητήσουν. Και έτσι, για την αίρεση του πράγματος kfill, είσαι παλιός μηχανικός κι εργάζεσαι στο δημόσιο: Για πές μας λοιπόν η υπηρεσία σου τις αιτήσεις-καταγγελίες των πολιτών τις απαντάει ουσιαστικά και εμπρόθεσμα; ...Της αστυνομίας; ...Του εισαγγελέα;

Link to comment
Share on other sites

Sorry, για την καθυστερημένη απάντηση αλλά δεν είχα πρόσβαση στο site προφανώς λόγω του updating. Σχετικά με το ΤΕΕ, απευθύνθηκα στην επιτροπή Χωροταξίας και πολεοδομικού σχεδιασμού και συγκεκριμένα στο τηλέφωνο που αναφέρεται στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα του ΤΕΕ. Και εκείνοι μου εξήγησαν την αναρμοδιότητα του ΤΕΕ για τον έλεγχο των μηχανικών του δημοσίου. Όσον αφορά την πολεοδομία, απαντώντας στην σχετική ερώτηση του μέλους roka (sorry αν είναι κάποιου άλλου), τους είχα καταγγείλει από 6/10/2008 ότι σε διπλανό οικόπεδο ανεγείρεται οικοδομή χωρίς άδεια (και για αυτό είμαι σίγουρος) και κατά την ανέγερση δεν λαμβάνονται υπόψιν βασικοί κανόνες του πολεοδομικού σχεδιασμού, όπως για παράδειγμα οι κανόνες που αναφέρονται στην απαιτούμενη απόσταση από γειτονική ιδιοκτησία για το άνοιγμα παραθύρων κ.α. Αυτό που κάνει τα πράγματα ακόμη πιο περίεργα είναι ότι ο ιδιοκτήτης του γειτονικού κτίσματος είναι πρώην μικρο-εργολάβος οικοδομών, γεγονός που μου επιτρέπει, δεδομένης και της στάσης της πολεοδομίας, να υποθέτω ότι κάποιες γνωριμίες παίζουν ρόλο που δεν θα έπρεπε (να διευκρινίσω ότι όλα όσα κατήγγειλα γίνονται σε επαρχεία).

Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω ότι το ΤΕΕ εφόσον ισχυρίζεται ότι αποτελεί τον επιστημονικό φορέα εκπροσώπησης όλων των μηχανικών οφείλει να ελέγχει την επάρκεια και την τήρηση βασικών κανόνων δεοντολογίας. Και πολύ περισσότερο, εφόσον δέχεται να έχει ως μέλη του και μηχανικούς του δημοσίου πρέπει να ασκεί τον έλεγχο ισοτροπικά. Για το συγκεκριμένα θέμα έχω ήδη στείλει e-mail σε κάποια μέλη της διοικούσας επιτροπής του ΤΕΕ. Θα δούμε αν θα ασχοληθεί κανείς....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφθει petr να κοινοποιησεις την καταγγελία προς την πολεοδομία και στον αρμόδιο εισαγγελέα ? Να το γράφει όμως επάνω , να το δούνε , "κοινοποίηση προς ..."

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφθει petr να κοινοποιησεις την καταγγελία προς την πολεοδομία και στον αρμόδιο εισαγγελέα ? Να το γράφει όμως επάνω , να το δούνε , "κοινοποίηση προς ..."

 

Ναι το έχω σκεφθεί και θα το έχω κάνει μέχρι το απόγευμα. Απλά είχα την αφέλεια να πιστεύω ότι η παρέμβαση του ΤΕΕ θα ήταν πιο αποτελεσματική αφού με κάθε ευκαιρία θέλει να μας υπενθυμίζει τον εγγυητικό του ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

petr, αφού προχώρησες τις διαδικασίες επώνυμα θα έπρεπε να κάνεις ένα από τα δύο.

 

1. Να ζητήσεις από το ΤΕΕ πραγματογνωμοσύνη αν η όμορη οικοδομή πλήρη τα νόμιμα

ή

2. Να κάνεις αίτηση προς το πειθαρχικό του ΤΕΕ για τον συγκεκριμένο μηχανικό και για τον συγκεκριμένο λόγο, τον οποίο θα τεκμηριώνεις. Θα πρέπει να πρωτοκολληθεί η αίτησή σου και να λάβεις τεκμηριωμένη απάντηση αν το ΤΕΕ δεν οφείλει να ελέγξει πειθαρχικά τον συγκεκριμένο μηχανικό.

 

Το ΤΕΕ δεν είναι εισαγγελέας για να κάνει διερεύνιση χωρίς στοιχεία αν κάτι είναι νόμιμο ή παράνομο.

 

Δηλαδή δεν νομίζω πως το ΤΕΕ θα ξεκινήσει πειθαρχικό έλεγχο μηχανικού αν κάποιος αιτηθεί αυτόν χωρίς να αναφέρει τον λόγο που τον ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

o.k. petr, άκου αυτό αν θέλεις να πάει εντός 24ωρου η πολεοδομία για έλεγχο: Κάνεις αίτηση προς την αστυνομία (την ίδια που έχεις ήδη συντάξει προς την πολεοδομία) και πας στο αστυνομικό σου τμήμα και την υποβάλεις. προσοχή! μη τυχόν και σου πει ο αξιωματικός υπηρεσίας ότι δεν έχουν αρμοδιότητα. Θα επιμείνεις να πρωτοκολληθεί η αίτηση και να σου απαντηθεί εγγράφως ότι δεν υπάρχει αρμοδιότητα. Σε περίπτωση όμως που για κάποιο λόγο νοιώσεις άβολα και θελήσεις να φύγεις μπορείς να στείλεις την αίτηση και μέσω ελτα, "επι αποδείξει", δλδ συστημένη επιστολή με αποστολή πίσω σε σένα και του αποδεικτικού παραλαβής της. Δεν κάνει καθόλου κακό όπως λέει και ο avgoust να γράψεις επάνω και κοιν. "κ. εισαγγελέα πρωτοδικών" της περιοχής σου. Η αστυνομία έχει την αρμοδιότητα να εποπτεύει τη νομιμότητα των οικοδομών -εκεί δεν θεωρούμε τις άδειες; Άσε να τρέχουν αυτοί για σένα. (και όντως τρέχουν, ξέρεις).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.