Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ, ΕΟΠΠΥ, Συμβεβλημενοι Ιατροι


TolisDim

Recommended Posts

  • 1 month later...

Μια ερώτηση. Πήγα σήμερα να γράψω μια ακτινογραφία αλλα μου είπε η κοπέλα εκεί στο γιατρο ότι δεν μπορεί να μου τη γράψει επειδή δεν έχω θεωρήσει το βιβλιάριο μου η κάτι τέτοιο. Φταίει που έχω το τελευταίο ΤΣΜΕΔΕ απλήρωτο ή απλα πρέπει να πάω να κάνω κάτι άλλο;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται το βιβλιάριο.

Την περασμένη εβδομάδα έκανα ακτινογραφίες.
Ο γιατρός μπάινει με τους κωδικούς του στον ΕΟΠΥΥ και βλέπει αν έχεις ασφαλιστική ικανότητα και σου τυπώνει το παραπεμπτικό.
Αν δεν έχεις δεν μπορεί να σου τυπώσει το παραπεμπτικό. Οπότε θεωρώ ότι επιδή δεν έχεις πληρώσει δεν μπορεί να εκδοθεί.
ΑΝ είσαι ταμειακά ενήμερος στο παραπεμπτικό σου βγάζει ως ημερομηνία λήξης της ασφαλιστικής σου ικανότητας την 31/12/9999

 

Επίσης αν έχεις εγγραφεί στον ΕΟΠΥΥ μπορεί να δεις τον φάκελο ασφάλισης υγείας σου όπου βλέπεις τι εξετάσεις έχεις κάνει και αν έχεις ασφαλιστική ικανότητα.
Για οδηγίες εγγραφής δες εδώ.
Προσοχή σ' αυτό που γράφει στο τέλος προκειμένου να γίνει η ενεργοποίηση.
Και για την είσοδό σου εδώ:

 

post-2272-0-25754100-1463506282_thumb.jpg

post-2272-0-98208300-1463506848_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς όπως το λες, δεν είδε από το βιβλιάριο ότι δεν είμαι ταμειακά ενήμερος, στον υπολογιστή κάτι είδε. Απλα αυτή μου είπε κάτι σε στυλ δεν είσαι θεωρημένος ή κάτι τέτοιο, δε μου είπε δεν είσαι ταμειακά ενήμερος και εκεί μπερδεύτηκα!

 

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση πάντως, θα τα ψάξω λίγο πιο αναλυτικά

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ΕΜΜΕΣΑ μπορείς να ελέγξεις αν έχεις ασφαλιστική ικανότητα μέσω της αίτησης για κατασκηνώσεις.

Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε με την απόδειξη του γιατρού να πάμε στο ΤΣΜΕΔΕ και να πάρουμε κάποιο ποσό ή κόπηκαν αυτά ??

Αν το θυμάμαι καλά, το ταμείο κάποτε έδινε 20€ για την 1η επίσκεψη στον γιατρό και από 10€ για όλες τις υπόλοιπες. Ισχύει ακόμη αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επίσης ΕΜΜΕΣΑ μπορείς να ελέγξεις αν έχεις ασφαλιστική ικανότητα μέσω της αίτησης για κατασκηνώσεις.

 

Δες εδώ.

 

Επίσης μπορούμε να δούεμ αν έχουμε Ασφαλιστική Ικανότητα και από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια διευκρίνηση από όποιον γνωρίζει:

 

Πρακτικά συμβεβλημένοι οδοντογιατροί με τον ΕΟΠΥΥ δεν υπάρχουν

 

Άρα εκτός των ιδιωτικών ιατρών όπου πληρώνεις που αλλού μπορούμε να πάμε για να χρησιμοποιήσουμε την ασφάλεια μας ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.