Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση οπλισμού υποστηλώματος σαν λήψη γείωσης


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

το θεμα ειναι οτι αν ολο το μερος ειναι ατοφιος βραχος και δεν υπαρχει χωμα, δεν θα πιανει οντως καλη τιμη γειωσης... δεν λεει τιποτα να κανει τρυπα στην πετρα να βαλει ενα ηλεκτροδιο

Link to comment
Share on other sites

 Kαμιά πρόταση υπάρχει??? Η μόνη καλή <<γείωση>> που έχω είναι αυτή του δικτύου (Τ-Ν)  :shock:

ροδιο

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Να κανω τον συνηγορο του διαβολου πανω σε αυτο που εγραψες? Η δεη πως εχει γειωσει τον/τους ουδετερο/ους της? Για αυτην δεν υπαρχει βραχωδες εδαφος?  :smile:

 

Ετσι οπως τα λες, κανε υπομονη μεχρι να τελεσιδικησει η αποφαση, και οταν γινει αυτο βαλε τσαπακι να σκαψει και ριξε καμια πλακα γειωσης

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

\Η δεη πως εχει γειωσει τον/τους ουδετερο/ους της? Για αυτην δεν υπαρχει βραχωδες εδαφος?  :smile:

 

Aν σε κανω σχεδιο θα δείς οτι ειμαι ακριβως στους προποδες του βουνού και δεν εχω χωρο κοντα δικό μου, οσο για την ΔΕΗ μια ζωη το ρευμα μας κοπανουσε σε αυτό το σπίτι και οταν η ΔΕΗ αντικατεστησε το δικτυο με πιο καινουριο τοτε σταματησε να μας χτυπά το ρευμα.... Αρα μια ζωη γειωση χαλια ειχαμε λόγω βραχων....

Link to comment
Share on other sites

κάπου έγραψε ένας συνάδελφος πως εισηγητής σε σεμινάριο της ελέμκο(πολύ γνωστός στον κλάδο μας)

πρότεινε αυτόν τον τρόπο για διόρθωση γείωσης........

πράγματι οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι σε μερικές περιπτώσεις δεν υπάρχει βατός τρόπος να κάνεις γείωση.

κακά τα ψέματα δουλειές να χάνουμε δεν είμαστε , οπώτε χάνουμε τον ύπνο μας....

για το τι θα γίνει στο μέλλον, το πρότυπο θεωρεί τα χρονικά ώρια ως ανώτερα , οπώτε ο τεχνικός εάν θεωρήσει πως σε ένα ή δύο χρόνια χρειάζεται επανέλεγχος μπορεί να βάλει τ'ετοια ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, να μην χαθεί η δουλειά φυσικά!
Στα κομμάτια, βάλε την γείωση στα κάγκαλα του μπαλκονιού, κι αυτά με την γη συνδέονται!
Μέτρα την αντίσταση, γράψε επανέλεγχο σε ένα χρόνο, κι όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

:smile: φυσικά και αν ελένξω μια εγκατάσταση και δω τον δδε οριακά ή να είναι 20 ετίας θα βάλω πολύ λιγότερο από 14 χρόνια.

 

τώρα για τον τρόπο γείωσης, υποτίθεται ότι διαβάζουμε, ενημερωνόμαστε και κάνουμε σεμινάρια για να εκπαιδευτούμε καλύτερα.

μέχρι να διαβάσω αυτό το θέμα , αυτός ο τρόπος μου φαινόταν λογικός και φυσιολογικός.

 

οφείλω όμως να ομολογήσω ότι με προβλημάτισες περισσότερο ως αναφορά τα στατικά προβλήματα, παρά τα ηλεκτρολογικά.

 

αν διάβασες ποιό πάνω μιλάω για διόρθωση γείωσης.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, το μόνο που λέω, είναι ότι συζητάμε για ένα θέμα που το ρυθμίζει ο νόμος.

 

Κι ο νόμος λέει:
- Δεν αγγίζουμε τον φέροντα οργανισμό χωρίς έγκριση αρμόδιου μηχανικού

- Εφαρμόζουμε το 384, που ζητάει να "εξασφαλίζεται" η σύνδεση με την γη, για το ρεύμα βραχυκυκλώματος

 

Το αν θα χάσουμε την δουλειά ή τον ύπνο, δεν το αναλύει ο νόμος...
Ακόμη, αν γίνει μία "στραβή", ποια θα είναι η δικαιολογία; Το άκουσα σε ένα σεμινάριο;

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, και σίγουρα δεν είμαι ο αρμόδιος που θα πει πως να γίνονται οι γειώσεις.

Ωστόσο, τα -τεχνικά- ζητήματα που θέτω είναι εύλογα, και, αν τυχόν ισχύει κάτι διαφορετικό, είναι εύκολο να το επισημάνει όποιος είναι γνώστης...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, ο συν. AlexisPap, αν και προτάσσει, εύλογα, τα θέματα πολιτικού μηχανικού, γιατί είναι πλέον αυτονόητα, το θέτει στη σωστή του διάσταση. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει, εμείς, οι ηλεκτρολόγοι, να πυροβολούμε τα πόδια μας. Είναι απολύτως βέβαιο ότι, σε κάθε τύπο εδάφους μπορεί να κατασκευαστεί γείωση που να ικανοποιεί τις απαιτήσεις της ελληνικής νομοθεσίας και του HD384. Το κόστος, προφανώς, θα διαφέρει, ανάλογα με την  περίπτωση και με την κατασκευαστική δυσκολία. Αλλά, αναρωτιέμαι, γιατί σε χαλαρό, κακής ποιότητας έδαφος, κανείς [πλέον] δεν προσπαθεί να αποφύγει με "πατέντες" την ακριβή θεμελίωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.