Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εταιρικές συμβάσεις και φορολόγηση μηχανικών με ΑΠΥ


Recommended Posts

Επίβλεψη εργασιών (όχι εργοταξιάρχης, γιατί τέτοιος υπάρχει - κάτι σαν βοηθός μηχανικός του εργοταξιάρχη) σε Κατασκευαστική, σε ποιον συντελεστή εμπίπτει ;

 

Αν και μερικοί συνάδελφοι μπορεί να διαφωνήσουν (έχει αναπτυχθεί το θέμα και σε άλλα threads & posts), η άποψή μου είναι ότι εφόσον:

 

α) στα ΑΠΥ σου περιγράφεις όσο πιο αναλυτικά γίνεται το είδος της δικής σου εργασίας αλλά πρωτίστως το είδος των εργασιών που επιβλέπεις και τον τίτλο του έργου, και

β) έχεις σύμβαση έργου (όχι εργασίας) με την εταιρεία,

 

πας άνετα στο 60% (+20% λόγω διαφοράς εσόδων-εξόδων). Μπορείς ακόμα και να διακινδυνέψεις και χαμηλότερο συντελεστή 38%, 26%, κλπ. (ανάλογα με την ειδικότητά σου και με +20% πάντα) και να "κλείσεις" τις ανέλεκτες χρήσεις της 5ετίας ή 4ετίας (€500/χρήση, φετεινή τιμή) όταν βγάλει η εφορία το γνωστό "φιρμάνι".

 

Σε καμμία περίπτωση δεν κάνεις ετήσια "περαίωση" στα πλαίσια της ετήσιας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

 

Αν έχεις σύμβαση εργασίας και όχι έργου, τότε μην διακινδυνέψεις το χαμηλότερο ΣΚΚ.

 

Μπορεί βέβαια, αν έχεις δηλώσει χαμηλότερο ΣΚΚ από 60% (+20%) και έχεις ΑΠΥ μόνο σε 1 εταιρεία, ή η αναλογία των ΑΠΥ στην ίδια εταιρεία ξεπερνάει κάποιο ποσοστό (η κάθε ΔΟΥ λέει το δικό της, εμένα μου είπαν 60%) να σε καλέσει η ΔΟΥ σου (μου έτυχε το 2008 στα εισοδήματα του 2007) και να σου ζητήσει (off the record πάντα, με την "απειλή" ελέγχου) να κάνεις τροποποιητική δήλωση με αύξηση του ΣΚΚ στο 60% (+20%). Αν συμβεί αυτό και είσαι με ΑΠΥ σε εταιρεία/ες και όχι αυτόνομος, από κει και πέρα βέβαια μπάινεις στη "μαύρη" λίστα και δεν θα δεχθούν ξανά κάτω από 60% (+20%).

 

Να έχεις υπόψη σου ότι όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές μου εμπειρίες και δεν είναι απαραίτητο ότι μπορεί να τα εφαρμόσει ο καθένας στη δική του ΔΟΥ. Κάθε ΔΟΥ, μπορεί και κάθε υπάλληλος της ίδιας ΔΟΥ, να έχει/ουν διαφορετική άποψη και να ερμηνεύουν τη νομοθεσία, όπως γουστάρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ καταρχάς για την άμεση απάντηση. Όχι, δεν έχω κάποια σύμβαση ΕΠΙΣΗΜΗ με την εταιρία (δεν έχει κατατεθεί το συμφωνητικό εργασίας στην Εφορία), δηλαδή δεν εμφανίζομαι σαν μισθωτός και προς το παρόν τουλάχιστον, ναι, έχω κόψει ΔΠΥ μόνο σ' αυτούς. Το 20% νομίζω ότι δεν με πιάνει γιατί τα έσοδα-έξοδα είναι πάρα πολύ κοντά (προσφάτως εξόπλισα τον χώρο και έκανα και αγορά τεχνικού λογισμικού-υπολογιστή-κλπ κλπ και βέβαια έχω και από αλλού εισοδήματα - νοίκια, προκειμένου να συντηρούμαι), εκτός και αν έχω καταλάβει εγώ λάθος τη λογική του 20% και κάνω λάθος. Οπότε, καλώς εχόντων των πραγμάτων, είμαι στο 60% ;

 

 

Υ.Γ. Επίσης, αυτό το 500Ε/χρήση τι ακριβώς είναι ;

Link to comment
Share on other sites

@Directionless

 

Το 20% νομίζω ότι δεν με πιάνει γιατί τα έσοδα-έξοδα είναι πάρα πολύ κοντά (προσφάτως εξόπλισα τον χώρο και έκανα και αγορά τεχνικού λογισμικού-υπολογιστή-κλπ κλπ και βέβαια έχω και από αλλού εισοδήματα - νοίκια, προκειμένου να συντηρούμαι), εκτός και αν έχω καταλάβει εγώ λάθος τη λογική του 20% και κάνω λάθος. Οπότε, καλώς εχόντων των πραγμάτων, είμαι στο 60% ;

 

Υ.Γ. Επίσης, αυτό το 500Ε/χρήση τι ακριβώς είναι ;

 

1. Ώπα!!!. Το 20% είναι προσαύξηση στο ΣΚΚ λόγω μεγάλης διαφοράς εσόδων-εξόδων της επαγγελματικής δραστηριότητας μόνο. Αν έχεις τιμολόγια αγοράς στο όνομά σου (Ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, Επάγγελμα, Διεύθυνση Έδρας) για τον εξοπλισμό του χώρου και την αγορά τεχνικού λογισμικού-υπολογιστή-κλπ., σαφώς είναι έξοδα, αλλά τα ενοίκια που εισπράτεις και άλλα εισοδήματα είναι έσοδα εκτός επαγγελματικής δραστηριότητας. Δηλώνονται μεν στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος, αλλά όχι στην επαγγελματική δραστηριότητα. Εκτός αν πληρώνεις ενοίκιο για το χώρο που δηλώνεις ως έδρα (όχι το σπίτι σου ή το πατρικό σου), οπότε θεωρείται έξοδο. Επίσης τα έξοδα αυτά περνούν μόνο στη συγκεκριμένη χρήση (έτος) κατά το οποίο έγιναν. Μετά θα τα περνάς σαν αποσβέσεις. Τέλος, όλα τα παραπάνω για να περαστούν σαν έξοδα στη συγκεκριμένη δήλωση φορολογίας εισοδήματος, θα πρέπει πρωτύτερα να έχουν περαστεί σαν "εισροές" στην αντίστοιχη τριμηνιαία δήλωση ΦΠΑ, όπως και στην ετήσια εκκαθαριστική.

 

2. Ναι, 60%. Φρόντισε όμως να κάνεις σύμβαση παροχής υπηρεσιών έργου (όχι εργασίας) και να κατατεθεί στην εφορία.

 

3. Αν και το θέμα έχει μάλλον εξαντληθεί σε άλλα threads & posts, συνοπτικά, το "φίλτατο" ΥΠ.ΟΙΚ. επειδή:

α) έχει συχνά ανάγκη από "ρευστό" για να καλύψει τις απύθμενες κατάμαυρες τρύπες του κρατικού προϋπολογισμού και

β) οι υπάλληλοι στις ΔΟΥ δεν προλαβαίνουν να κάνουν ελέγχους από το πολύ "ξύσιμο" (όχι σε όλες και όχι όλοι είναι η αλήθεια) και την τερατώδη γραφειοκρατία (ιδιαίτερα την εσωτερική τους γραφειοκρατία),

 

ζητάει ανά 4ετία ή 5ετία ή και 6ετία (παλιότερα) από τους, μόνιμα "φοροδιαφεύγοντες" (μη χ@@ω), ελεύθερους επαγγελματίες, συμπεριλαμβανομένων των μηχανικών, τον "οβολό" τους. "Κλείνουν" δηλαδή τις ανέλεγκτες φορολογικές χρήσεις/έτη της 4ετίας ή 5ετίας με κάποιο "συμβολικό" ποσό (μη γελάτε το "συμβολικό" το άκουσα στη ΔΟΥ μου), αντί να κάνουν έλεγχο (με τον οποίο και σε απειλούν, off the record πάντα). Ο φετινός "οβολός" για τα έτη (χρήσεις) 2003, 2004, 2005 & 2006 ήταν min €500/έτος (χρήση), για ετήσια εισοδήματα επαγγελματικής δραστηριότητας έως ~120.000€ (δεν θυμάμαι το ακριβές νούμερο).

 

edit: Sorry @Παναγιώτης με πρόλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Αν συμβεί αυτό και είσαι με ΑΠΥ σε εταιρεία/ες και όχι αυτόνομος, από κει και πέρα βέβαια μπάινεις στη "μαύρη" λίστα και δεν θα δεχθούν ξανά κάτω από 60% (+20%).

 

 

 

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Για όνομα... Τώρα παρέχεις υπηρεσίες σε οργανωμένο γραφείο, αύριο είσαι εντελώς freelancer ή τα κάνεις και ταυτόχρονα τα 2. Δεν τους πέφτει λόγος ούτε μπορούν να απαιτήσουν να πηγαίνεις μια ζωή με 72%.

 

"Κλείνουν" δηλαδή τις ανέλεγκτες φορολογικές χρήσεις/έτη της 4ετίας ή 5ετίας με κάποιο "συμβολικό" ποσό (μη γελάτε το "συμβολικό" το άκουσα στη ΔΟΥ μου), αντί να κάνουν έλεγχο (με τον οποίο και σε απειλούν, off the record πάντα). Ο φετινός "οβολός" για τα έτη (χρήσεις) 2003, 2004, 2005 & 2006 ήταν min 500/έτος (χρήση), για ετήσια εισοδήματα επαγγελματικής δραστηριότητας έως ~120.000 (δεν θυμάμαι το ακριβές νούμερο).

 

edit: Sorry @Παναγιώτης με πρόλαβες.

 

Θα έλεγα να μην υποκύπτουμε στις "πιέσεις΄", ούτε να ασχολούμαστε με τους "οβολούς" που προσπαθούν να μας βάζουν να πληρώνουμε. Κερατιάτικα λεφτά είναι. Το ενδεχόμενο πρόστιμο που θα φας αν είσαι στοιχειωδώς εντάξει στα φορολογικά σου (γιατί θα φας σίγουρα σε ενδεχόμενο έλεγχο κάτι), είναι δεδομένο ότι είναι μικρότερο από όσο θα πληρώσεις για την περαίωση. Οι περαιώσεις και οι σαχλαμάρες είναι για τους εμπόρους και τις δραστηριότητές τους κυρίως, οι οποίες είναι ασύγκριτα πιο πολύπλοκες τελικά από τις δικές μας. Εκτός βέβαια αν κάποιοι έχετε 300+ χιλιάρικα ετήσιο τζίρο ας πούμε οπότε εκεί δε σε νοιάζει κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

@directionless

 

 

 

1. Ώπα!!!. Το 20% είναι προσαύξηση στο ΣΚΚ λόγω μεγάλης διαφοράς εσόδων-εξόδων της επαγγελματικής δραστηριότητας μόνο. Αν έχεις τιμολόγια αγοράς στο όνομά σου (Ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, Επάγγελμα, Διεύθυνση Έδρας) για τον εξοπλισμό του χώρου και την αγορά τεχνικού λογισμικού-υπολογιστή-κλπ., σαφώς είναι έξοδα, αλλά τα ενοίκια που εισπράτεις και άλλα εισοδήματα είναι έσοδα εκτός επαγγελματικής δραστηριότητας. Δηλώνονται μεν στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος, αλλά όχι στην επαγγελματική δραστηριότητα.

 

nαι, σωστά, εγώ απλώς το ανέφερα για να δείξω ότι με κάποιον τρόπο, άλφα ή βήτα, αποδεικνύω στην εφορία ότι μπορώ να συντηρούμαι (να καλύπτω τα έξοδα μου εκτός επαγγελματικής δραστηριότητας), αφού όλα αυτά μαζί συνδέεονται. Δηλαδή, έβαλα στην τσέπη 4000 Ευρώ (μελέτες κλπ - επαγγελματική δραστηριότητα) αλλά αγόρασα και εξοπλισμό 3800Ε (ενδεικτικά νούμερα), ωστόσο συντηρούμαι (φαγητό, βενζίνες, ταξίδια κλπ) αφού έχω πόρους και από άλλες πηγές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Για όνομα... Τώρα παρέχεις υπηρεσίες σε οργανωμένο γραφείο, αύριο είσαι εντελώς freelancer ή τα κάνεις και ταυτόχρονα τα 2. Δεν τους πέφτει λόγος ούτε μπορούν να απαιτήσουν να πηγαίνεις μια ζωή με 72%.

 

 

 

Θα έλεγα να μην υποκύπτουμε στις "πιέσεις΄", ούτε να ασχολούμαστε με τους "οβολούς" που προσπαθούν να μας βάζουν να πληρώνουμε. Κερατιάτικα λεφτά είναι. Το ενδεχόμενο πρόστιμο που θα φας αν είσαι στοιχειωδώς εντάξει στα φορολογικά σου (γιατί θα φας σίγουρα σε ενδεχόμενο έλεγχο κάτι), είναι δεδομένο ότι είναι μικρότερο από όσο θα πληρώσεις για την περαίωση. Οι περαιώσεις και οι σαχλαμάρες είναι για τους εμπόρους και τις δραστηριότητές τους κυρίως, οι οποίες είναι ασύγκριτα πιο πολύπλοκες τελικά από τις δικές μας. Εκτός βέβαια αν κάποιοι έχετε 300+ χιλιάρικα ετήσιο τζίρο ας πούμε οπότε εκεί δε σε νοιάζει κιόλας...

 

Εσύ δίκιο έχεις, με την προϋπόθεση ότι ζούμε και εργαζόμαστε σε ένα σοβαρό και ευνομούμενο κράτος, όπου οι νόμοι ισχύουν για όλους και ερμηνεύονται με τον ίδιο τρόπο απ' όλους.

 

Αυτά που περιγράφω παραπάνω, έχουν συμβεί σε μένα τον ίδιο:

α) απειλή από την προϊσταμένη εισοδήματος της ΔΟΥ μου περί "μαύρης" λίστας για ΣΚΚ < 60%, αναφερόμενη σε εμένα, δηλαδή σε επαγγελματία μηχανικό με φορολογικές χρήσεις 18 ετών και όχι 1 ή 2 ετών.

β) πρόστιμο 10 φορές παραπάνω από το ποσό της περαίωσης με γελοίους λόγους και με "καθαρά" φορολογικά-βιβλία-ΑΠΥ-τιμολόγια-δαπάνες όταν αρνήθηκα να κάνω περαίωση για τα έτη 1991, 1992, 1993 και 1994.

 

Σαφώς δεν έχω ετήσιο τζίρο +300 χιλιάρικα, ίσως το 1/5 και κάτι.

 

Κλείνοντας, θεωρώ ότι αυτά τα θέματα ο καθένας τα αντιλαμβάνεται σε σχέση πάντα με αυτά που έχουν συμβεί είτε στον ίδιο είτε στον επαγγελματικό-προσωπικό περίγυρό του. Και από τη στιγμή που όντως έχουν συμβεί, ενάντια σε νόμους και λογική, μπορεί να ξανασυμβούν στον οποιονδήποτε. Οπότε καλό είναι να το έχουν υπόψη τους οι συνάδελφοι, με την υπογράμμιση ότι επειδή συνέβει σε μένα και στη ΔΟΥ μου, δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί και σε κάποιον άλλο ή σε άλλη ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

2. Ναι, 60%. Φρόντισε όμως να κάνεις σύμβαση παροχής υπηρεσιών έργου (όχι εργασίας) και να κατατεθεί στην εφορία.

 

 

Lakis Bidis,πολύτιμη η βοήθεια σου και σ ευχαριστώ.Τη σύμβαση έργου χρονικά πότε την καταθέτουμε στην εφορία?'Οταν κάνουμε και την υποβολή της αντίστοιχης περιοδικής ΦΠΑ ή στο τέλος του έτους?

Link to comment
Share on other sites

lakis bidis,πολύτιμη η βοήθεια σου και σ ευχαριστώ.Τη σύμβαση έργου χρονικά πότε την καταθέτουμε στην εφορία?'Οταν κάνουμε και την υποβολή της αντίστοιχης περιοδικής ΦΠΑ ή στο τέλος του έτους?

 

Να είσαι καλά.

 

Κανονικά θα έπρεπε να κατατεθεί πριν "κόψεις" ΑΠΥ στη συγκεκριμένη εταιρεία. Αφού αυτό προφανώς δεν έγινε, κατατίθεται όποτε είναι έτοιμη (υπογεγραμμένη και σφραγισμένη και από τα 2 μέρη και με ημερομηνία συμφωνίας-έναρξης). Κατατίθεται μέχρι τις 20 του μήνα μετά το φορολογικό τρίμηνο στο οποίο υπογράφηκε (ημερομηνία έναρξης σύμβασης), δηλαδή για τρίμηνο Ιαν.-Μαρτ. μέχρι 20 Απριλίου, Απριλ.-Ιούν. μέχρι 20 Ιουλίου, κ.ο.κ. Αφού έχεις ήδη κόψει ΑΠΥ στην εταιρεία και αν κόβεις κάθε μήνα ΑΠΥ, για να μπορέσεις να "καλύψεις" όσο το δυνατόν περισσότερα κομμένα ΑΠΥ, καλό θα ήταν η σύμβαση να έχει ημερομηνία στην αρχή του φορολογικού τριμήνου, δηλαδή αν την φτιάξετε και την υπογράψετε τώρα (μέχρι τέλος Ιουνίου 2009), να έχει ημερομηνία έναρξης αρχές-μέσα Απριλίου 2009, ώστε να κατατεθεί ως τις 20 Ιουλίου.

Link to comment
Share on other sites

Laki, ευχαριστώ και εγώ για τις πληροφορίες. Αυτό που με ξενίζει πάντως είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μηχανικών (όχι γραφείου, αλλά εργοταξιακών - που στην πραγματικότητα είναι και λίγο μπαλαντέρ, λίγο γραφείο / λίγο εργοτάξιο) δεν έχουν προχωρήσει σε τέτοιες συμβάσεις (απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον), αφού κάτι τέτοιο θα "έδενε τα χέρια" της Κατασκευαστικής - η οποία και αρνείται συνήθως να το κάνει - . Δηλαδή, θα παρουσιαζόταν εξαρτημένη σχέση και ενδεχομένως η άλλη πλευρά να αξιώνε μελλοντικά και επιπλέον πράγματα (επίδομα εργοταξίου κλπ κλπ). Τι γνώμη έχεις γι' αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.