Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπέρβαση δόμησης ή όχι...αλλαγη χρήσης απο κύρια σε κύρια


kostas_1986

Recommended Posts

Στο παράδειγμα που ανέφερα δεν εννοούσα εξ ολοκλήρου αυθαίρετη κατοικία

Σύγκρινα πάλι αλλαγή χρήσης 200τ.μ. σε κατοικία σε περίπτωση που δεν υπάρχουν καθόλου άλλα κτίσματα και σε περίπτωση που υπάρχουν επιπλέον άλλα 1000 τετραγωνικά. Θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να είναι ίδια η αντιμετώπιση. Αλλά όπως σου είπα σέβομαι και τη δική σου άποψη.

Νομίζω η φράση κλειδί είναι το "και δεν αντίκειται ως προς το μέγεθος στις ισχύουσες διατάξεις" και πως  ο καθένας το ερμηνεύει.

 

Στο ότι η εισπρακτική λογική του νόμου δεν ταυτίζεται με τη λογική έκδοσης οικοδομικής άδειας έχεις δίκιο.

 

Υ.Γ. Για το υπόγειο συμφωνούμε. Κι εγώ αυτό ήθελα να πω ότι είναι ξεμπάζωμα εφόσον η οικοδομή έχει θεμελιωθεί στη σωστή στάθμη

Link to comment
Share on other sites

danaikaterina σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου!

 

να πω την αλήθεια πως με γνώμονα την λογική τείνω να συμφωνήσω με τον Ιάσονα.

 

θα το μελετήσω λίγο ακόμα και θα πάρω μια απόφαση γιατί από ότι καταλαβαίνω τίποτα δεν με καλύπτει 100% ότι και να επιλέξω..κάποια πράγματα δυστυχώς επαφίενται στην κρίση του καθενός μας.

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω κάποιες ερωταπαντήσεις τουΤΕΕ σχετικά διότι με είχε προβληματίσει κι εμένα το θέμα.

Η άποψη στην οποία έχω καταλήξει είναι η εξής:

α)Για τα 250τ.μ. που έχουν παραμείνει γραφεία τα θεωρείς νόμιμα διότι συμφωνούν με την οικοδομική τους άδεια παρόλο που εσύ μεταγενέστερα εγκατέστησες αυθαίρετα μικτή χρήση στο ακίνητο.

β)Για τα 250τ.μ. που έγιναν κατοικία (και εδώ είναι που διαφωνώ με τους συναδέλφους) θεωρώ ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ διότι τα επιτρεπόμενά σου για τη μικτή χρήση που πλέον έχεις είναι 200τ.μ. και εσύ τα έχεις ήδη υπερκαλύψει με τα γραφεία σου. Αρά όλα με συντελεστή αλλαγής χρήσης.

γ) Τα 386 που είναι εντελώς αυθαίρετα υπολογίζεις κανονικα με τους συντελεστές δόμηση κάλυψη και ότι άλλο κατά περίπτωση

 

 

διευκρίνηση για την συμπλήρωση του φύλου καταγραφής.

για να εφαρμόσω συντελεστή Α.Χ χωρίς υπέρβαση δόμησης συμπληρώνω τα τετραγωνικά και στην ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ επιλέγω ''ΧΩΡΗΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ''?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

 

αν με καλέσουν  ποτέ για έλεγχο δήλωσης μου 4178  αν εξαιρέσουμε τον υπολογισμό με πλάγια απόσταση θα σε καλέσω για μάρτυρα 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.