Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπέρβαση δόμησης ή όχι...αλλαγη χρήσης απο κύρια σε κύρια


kostas_1986

Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι.

 

μια διευκρίνηση παρακαλώ

 

σε δυόροφη οικοδομή με χρήση καταστήματα-γραφεία 500 μέτρων με Ο.Α, έγινε αλλαγή χρήσης στα 250 μέτρα σε κατοικία και επίσης κατασκευάσθηκαν άλλα 386 μέτρα (Υ.Δ δηλαδή και αυτά με χρήση κατοικίας) (193 σε κάθε όροφο)

πως καταχωρώ το συγκεκριμένο αυθαίρετο?

 

οι όροι δόμησης για κατοικία επιτρέπουν 200 μέτρα δόμηση.

 

βάζω τα 500 μέτρα με 500 ευρώ ή τα 200? ή πρέπει να ακολουθήσω αναλυτικό εφόσον υπάρχουν κατασκευές οι οποίες μπορούν να υπολογισθούν με αναλυτικό

 

επισημαίνω πως  κατασκευάστηκαν 386μ ενώ στο υπάρχον κτίσμα 500μετρων έγινε αλλαγή χρήσης στα 250μ

 

υποθέτω πως τα 500μ πάνε με αναλυτικό (εφόσον δεν έχτισε παραπάνω απλά άλλαξε χρήση)-----αυτό που φοβάμαι είναι μήπως 200μ καταχωρηθούν με αναλυτικό και τα 300 ως Υ.Δ

τα 386μ πάνε ως Υ.Δ (με αλλαγή χρήσης ή όχι?)

και αλλα 193 Υ.Κ

 

ελπίζω να έγινα σαφής

 

ευχαριστώ

Edited by kostas_1986
Link to comment
Share on other sites

Με την προϋπόθεση ότι, τα "πρώτα" 250 τ.μ. παραμένουν και σήμερα γραφεία (αν κατάλαβα καλά), κατά τη γνώμη μου βάζεις:

 

- Τα 200 τ.μ. από τα 250 τ.μ. που άλλαξαν χρήση με αναλυτικό προϋπολογισμό, που ατά πάσα πιθανότητα ίσως ξεπεράσεις το όριο των 15.000 ευρώ κι έτσι δεν θ' αρκέσει μόνο ένα 500άρικο.....

- Τα υπόλοιπα 50 τ.μ. από τα 250 τ.μ. που άλλαξαν χρήση με ΥΔ.

- Τα extra 386 τ.μ. με ΥΔ και ΥΚ (βλέπεις και τις πλάγιες αποστάσεις).

 

Μάλλον πας σε Κατηγορία 5 και το συνολικό πρόστιμο αγγίζει το ....Θεό!!!

Link to comment
Share on other sites

έχω μια επιφύλαξη για τα άνω των 200τ.μ   αν γενικά  μπορούν να τακτοποιηθούν 

γιατί η χρήση της περιοχής δεν το επιτρέπει...

είναι σαν αμιγους να έκανες τακτοποίηση σεχρήση   Κατάστημα υγειονομικού

 

έχω αντίστοιχη περίπτωση που  χωρίς υ.δ  εκτός αδείας (μόνο το ημιυπογειο έγινε  Κ.Χ με 3843)

που η άδεια επιτρέπει  με ορους δομησης  800τ.μ κατοικία και 200τ.μ γραφεία

και τελικά έγινε όλο το κτίριο γραφεία 1000 τ.μ

και μου είπαν να το τακτοποιησω και  δεν τους έχω απαντήσει 1 μήνα

 

 

 

υγ  για τον υπολογισμό συμφωνώ απόλυτα με ΙΑΣΟΝΑ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Στην παραπάνω τοποθέτηση του ΙΑΣΟΝΑ να συμπληρώσω ότι τα 50 τμ πρέπει να λάβουν συντελεστή αλλαγής χρήσης.

 

Γιατί να μην μπορείς να τακτοποιήσεις αφού η χρήση επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

παυλο η χρήση  επιτρέπεται μέχρι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ τ.μ

δλδ σου λένε οι χρήσεις γης

 

στην περιοχή μέχρι 200 τ.μ  γραφεία και τα υπόλοιπα τ.μ κατοικια

και εσύ κάνεις   ΟΛΟ  γραφεία 

 

δεν ξέρω  είμαι επιφυλακτικός  αν όντως μπορεί να γίνει τακτοποίηση

μακάρι να γίνεται στα σίγουρα να κάνωκαι την τακτοποίηση και εγώ

φυσικά το θεμα θαχε λυθεί  αν ολοκληρωθεί ο νόμος με νεες χρήσεις βαση κατοικιας 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η χρήση είναι επιτρεπτή δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τακτοποιείται.

Στη περίπτωση που εξετάζεις, αναφέρεις ότι ο περιορισμός των χρήσεων στο ακίνητο αφορά σε 200 τ.μ χρήση γραφείων και 800 τμ χρήση κατοικίας.

Η άδεια ποια χρήση προέβλεπε και σε ποια επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

τον ίδιο περιορισμό λέει και ο συνάδελφος  ΚΩΣΤΑΣ την ανάποδη

οι όροι δόμησης για κατοικία επιτρέπουν 200 μέτρα δόμηση.

 

 

 εμένα  βγήκε Ο.Α  με  800 τ.μ κατοικία και 200 τ.μ  γραφεία και ο περιορισμός λέει μέχρι 200τ.μ γραφεία

 

τελικά έγινε  1000 τ.μ γραφεία  (το υπόγειο τακτοποιηθηκε ως κατοικια αναγκαστικά δεν τους άφηναν με 3843 σε Κ.Χ  250τ.μ)

 

 

δλδ τι να πω 2-3-4- παραβάσεις αναλυτικού τα 800τ.μ κατοικία έγιναν  γραφεία

και 250 τ.μ 3843  θα τα ξαναεντάξω  ως  Β.Χ  (ημιυπόγειο κάτω του1 μ από στάθμη) Υ.Δ

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση που εξετάζεις διαφέρει από το παράδειγμα του νόμου και της εγκ. 4 μόνο ως προς το σημείο των δυο διαφορετικών κύριων χρήσεων.

Ότι υπερβαίνει σε τ.μ το όριο των δυο επιτρεπόμενων χρήσεων στο γήπεδο, θα "προστιμοποιηθεί" με συντελεστή αλλαγής χρήσης (Σ.Α.Χ. 1.40), ενώ η υπέρβαση δόμησης από χώρο Β.Χ σε χώρο Κ.Χ θα λάβει υπέρβαση δόμησης.

Οπότε, για την περίπτωση της εγκατεστημένης χρήσης των 1000 τ.μ γραφείου, τα 200 τ.μ θα υπολογιστούν με αναλυτικό, τα 800 τ.μ με Σ.Α.Χ. 

Για την τακτοποιημένη με ν. 3843/10 κύρια χρήση του υπογείου, εξετάζεις αν συμφέρει ο συμψηφισμός προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

επομένως λες  τα 800 τ.μ  κατοικία που εγιναν γραφεία καθ υπερβαση    800 τ.μ Α.Χ Κ.Χ

το υπόγειο θα μπει αναγκαστικά  γιατί με 3843 το εκαναν κατοικία για να είναι τακτοποιημένο ενω είναι γραφεία (δεν τους άφηναν από ΥΔΟΜ)

επομένως Β.Χ  Υ.Δ  και συμψηφισμός προστίμου

 

ΝΑΙ με Α.Χ  μου ακούγεται πιο λογικό αποτι με  αναλυτικό

 

 

φυσικά μπορούμε να περιμένουμε για χρήσεις γης και να κάνει μια αλλαγή χρήσης σε ΥΔΟΜ  όλα νόμιμα

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο θα ήταν ιδανικό, διότι το πρόστιμο με αλλαγή χρήσης τόσων τετραγωνικών θα πρέπει να βγαίνει πολύ μεγάλο.

Όμως αν αυτοί οι περιορισμοί επιφανειών και χρήσεων έχουν ενσωματωθεί σε κάποιο ΓΠΣ της περιοχής,  δε βλέπω η επιχείρηση τι μπορεί να περιμένει ώστε να αλλάξουν τα δεδομένα χρήσεων γης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.