Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση υπογείου για δημιουργία χώρου στάθμευσης


erling

Recommended Posts

Υπάρχει περιορισμός στην επιφάνεια του υπογείου εκτός περιγράμματος κάλυψης για χώρους στάθμευσης και χώρους κυκλοφορίας αυτοκινήτων.

Η επέκταση αφορά στον ακάλυπτο του οικοπέδου και όχι στην πρασιά.

Το οικόπεδο είναι στους Θρακομακεδόνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω την εντύπωση πώς δεν υπάρχει περιορισμός ούτε για τον ακάλυπτο αλλά ούτε και για την πρασιά αρκεί το 50% του υπογείου που είναι μέσα στο περίγραμμα να είναι θέσεις στάθμευσης.

Νομίζω πως κάτι τέτοιο ισχύει αλλά καλύτερα να το σιγουρέψεις και κάποια άλλη γνώμη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συναδελφοι βοηθείστε με!Οταν κάνουμε τη γνωστή επέκταση του υπογείου εκτός περιγράμματος, με την γνωστή ανισοσταθμία των πλακών, το υψος κάτω από την πλάκα του ακάλυπτου, δεν πρέπει να είναι 2.20 και πάνω από την πλάκα να έχουμε 1 μέτρο χώμα? Ο κτιριοδομικός το ξεκαθαρίζει μόνο για τις θέσεις του ισογείου.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, myri.

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΘΡΟΝ-8

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΟΓΚΟΣ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ

1. ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΥΨΗ

1.1. Τα επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερα ύψη των χώρων των κτιρίων ορίζονται ως εξής:

1.1.1. Για κύρια χρήση 2,40 m.

1.1.2. Για βοηθητική χρήση 2,20 m και

1.1.3. Ανεξάρτητα από χρήση κάτω από δοκούς ή άλλα δομικά στοιχεία που προεξέχουν κάτω από τις οροφές ή τις ψευδοροφές τους 2,00 m

1.2. Τα παραπάνω επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερα ύψη των χώρων των κτιρίων μειώνονται σε 2,20 m, 2,00 m και 1,90 m αντίστοιχα, εφόσον έχουν διαμορφωθεί πριν από τις 30-9-55 (Ημέρα δημοσίευσης του από 9-8-55 Δ/τος "περί ΓΟΚ του Κράτους").

------------

πάνω από τη πλάκα έχεις 1μ χώμα

1) αν δε σε φτάνει η φύτευση

2) στον χώρο εκτός περιγράμματος που είναι πλέον των 30,00τμ

 

δηλ δεν απαιτείται το 1μ όταν:

Ευπογείου*40% < Ε σταθμευσης

με το άρθρο 3 παρ. 2 του Π.Δ. 3.8.87/ΦΕΚ 749 Δ

+ η επέκταση του υπογείου εκτός περιγράμματος είναι <30,00 τμ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ myri, αλλά ψάχνω συγκεκριμένα εκείνη την διάταξη που λέει για το 2.20μ κάτω από την πλάκα οροφής που είναι εκτός περιγράμματος και από πάνω φύτευση 1μ, τη γνωστή ανισοσταθμία που κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ψάχνεις αναφέρεται στα άρθρα 3 & 4 του Π.Δ. 3.8.87 (ΦΕΚ 749/Δ/87), όπως τροποποιήθηκε με το απο 25.4.89 Π.Δ. (ΦΕΚ 253Α/89) "Καθορισμός ειδικών όρων ως προς τη δόμηση και διαμόρφωση των χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων".

3_87_135.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε εκτος σχεδιου, αλλα ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ οικοπεδο εχουμε δυνατοτητα να επεκταθει εκτος περιγραμματος καλυψης το υπογειο για χρηση σταθμευσης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα. Σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου εχώ ένα υπάρχον ίσογειο κτιρίο. Θέλω να κάνω ένα νέο υπόγειο εκτός του περιγράμματος του ισογείου για αποκλειστική χρήση γκαράζ. Είναι δυνατόν γιατί από μερικές πηγές μου έχω ακούσει οτι είναι και από κάποιες άλλες ότι δεν μπόρω να το κάνω. Όποιος γνωρίζει να μου πει και ποιος κανονισμός (άρθρο κλπ.) αναφέρεται στο συγκεκριμένο θέμα, θα είμαι υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.