Μετάβαση στο περιεχόμενο

υγρομόνωση ταράτσας


johny_p

Recommended Posts

Του την πεσατε ολοι ρε μαγκες ελεος....μια αποψη και μια ιδεα ειπε ο ανθρωπος η οποια στην τελικη για τον μπατιρη που δεν εχει μια στην τσεπη για υγρομονωση, μια χαρα θα κανει την δουλεια της....

Δεν είναι όμως για υγρομόνωση. Για εξομάλυνση των κοιλωμάτων της ρήσης με οικονομικό τρόπο και χωρίς να φορτίζουμε το δώμα είναι.

Άλλωστε ο οπλισμός στις πλάκες έχει πολλά αίτια που οξειδώνεται και πετάει τον σοβά. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι από κάτω παρά από το δώμα. 

Πολλοί είναι αυτοί που κάνουν υγρομόνωση στο δώμα γιατί νομίζουν ότι αυτή είναι η αιτία που οξειδώνεται ο οπλισμός. Μεγάλο λάθος. 

α) Η μη επαρκεί επικάλυψη του οπλισμού από το σκυρόδεμα ( τουλάχιστον 3 cm ) 

β) Η μεγάλη ποσότητα αλάτων στο νερό της παρασκευής του σκυροδέματος.

γ) Η λάθος αναλογία ( κοκκομετρική διαρρύθμηση ) των υλικών του σκυροδέματος. 

δ) Τα διάφορα σκασίματα πάνω στις γωνίες των δοκών και των υποστυλωμάτων προερχόμενα από την ανομοιογενή ξήρανση 

Αυτές είναι οι κυριότερες αιτίες οξείδωσης 

Αν μία πλάκα χρειάζεται υγρομόνωση ή όχι υπάρχει ένας πρακτικός τρόπος να το ξέρουμε.

Αν το αποτύπωμα της υγρασίας είναι κίτρινο τότε το δώμα θέλει μόνωση διότι αυτή η κιτρινίλα προέρχεται από το φάρμακο του τσιμέντου το οποίο μεταφέρει στην οροφή η διέλευση του νερού μέσα από την πλάκα.

Αν το αποτύπωμα είναι μαύρο τότε δεν φταίει η πλάκα αλλά ο μη καλός αερισμός του χώρου. Σε αυτή την περίπτωση οι υδρατμοί κολλάνε στο ταβάνι και λόγο του ότι είναι στάσιμοι δημιουργούν ένα μύκητα ( μούχλα ) χρώματος μαύρου. Η πλύση με χλωρίνη και το βάψιμο με ένα αντιμυκητιακό χρώμα θα δώσει την λύση για δύο τρία χρόνια. Ή ΆΝΟΙΓΜΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟΥ ΓΙΑ ΑΕΡΙΣΜΟ 

Edited by seismic_is_back
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μείνετε εντός θέματος.

 

Εγινε διαγραφή σε άσχετες απαντήσεις

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Τότε αγαπητέ ο Πολιτικός Μηχανικός που έκανε την μελέτη και επίβλεψε τις εργασίες με κορόιδεψε! 

 

Γι αυτό τον λόγο πολλοί ιδιώτες ρωτούν πρώτα εδώ (για μα μην πέφτουν θύματα άσχετων Πολιτικών Μηχανικών και όχι μόνο), πράγμα που ξινίζει πολλές φορές πολλούς εδώ μέσα και καλό είναι να μην απαντούν σε πολλές ερωτήσεις μονότονα με το «πήγαινε σε έναν μηχανικό να σου κάνει μελέτη».

 

Και φυσικά δεν υπονοώ αγαπητέ κάτι προσωπικό για εσάς.

 

 

Τέτοιου είδους λύσεις δίνονται πολλές φορές και μάλιστα με συνεισφορά πολλών και έμπειρων συναδέλφων, αλλά όταν σου λένε 1-2-3 μηχανικοί "πήγαινε σε μηχανικό" για ένα θέμα και μην βασίζεσαι σε γνώμες ενός ανώνυμου φόρουμ, άκουσέ τους....κάτι θα ξέρουν, κάποια εμπειρία θα έχουν, ίσως από κάτι θέλουν να σε προστατέψουν....

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής: Το φόρουμ είναι για ανταλλαγή απόψεων μεταξύ μηχανικών και την βοήθεια κυρίως νέων μηχανικών.

Η ενότητα "θέματα ιδιωτών" έχει τον ρόλο και την έννοια του να "κατευθύνει" σωστά έναν ιδιώτη στο να κινηθεί για να αντιμετωπίσει σωστά το έργο του. 

Δεν υπάρχει καμία διάθεση "κλαδικής" αλληλεγγύης (αν αφέθηκε να εννοηθεί κάτι τέτοιο) και άλλωστε το "αλισβερίσι" για εύρεση πελατείας απαγορεύεται ρητά και από τους γραπτούς κανόνες αλλά και ηθικά, ως συντονιστική ομάδα αλλά και πολλά μέλη-"βετεράνοι" προσπαθούμε να διαφυλάξουμε, ώστε να μην γίνει το φόρουμ παζάρι τιμών και προσφορών προς ιδιώτες....αλλά φόρουμ επικοινωνίας, διαλόγου και εν τέλει να προάγει την επιστημονικότητα, να βοηθήσει τους νέους όπως είπα και ενίοτε να συζητήσουμε οι μηχανικοί τα προβλήματά μας, είτε κλαδικά είτε τεχνικά...

Η κουβέντα με φιλική διάθεση ώστε να γίνουν κατανοητές οι λειτουργίες του φόρουμ....πιστέυω να αντιλαμβάνεστε τον τρόπο σκέψης μου...

 

Αγαπητέ Γιάννη προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοώ ή πολύ απλά δεν παρακολουθείς το φόρουμ… μεταξύ μας πιστεύω ότι πολύ απλά δεν κατάλαβες τι λέω… (αστείο)

Καυτηριάζω το ότι κάποια άτομα σταθερά με το καλημέρα σας απαντούν «πήγαινε σε έναν μηχανικό»

 

Σαφώς και κανένας ή έστω οι περισσότεροι δεν θέλουν on line μελέτη.. απλά τα βήματα που πρέπει να κοιτάξουν για να μην τους κοροϊδέψει ο «επαγγελματίας»!

 

Πχ στην δική μου περίπτωση σύμφωνα με την κ. Ροδόπουλο ο Πολιτικός Μηχανικός της περιοχής μου με κορόιδεψε..

 

Αλλά αν εγώ ρωτούσα ποιο πριν εδώ μέσα για θερμομόνωση τι θα μου απαντούσαν οι 99 στους 100? Πήγαινε σε Μηχανικό! Ε σαφώς θα πάω σε κάποιον μηχανικό για να γίνει πραγματικότητα το έργο… ή αν μου έλεγε κάποιος να μην μπει ασφαλτόπανο θα θεωρούνταν  on line μελέτη.. ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω

Edited by bromiaris
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες και παρακολουθώ το φόρουμ, ειδικά την συγκεκριμένη ενότητα αρκετά (τυγχάνει να είμαι ο αρμόδιος συντονιστής)

Απλά σκέψου και εσύ λίγο ότι οι λύσεις 99/100 δεν είναι "άσπρο ή μαύρο" όπως πολύ νομίζουν. Ούτε "γενικά" το ασφαλτόπανο είναι καλό ή κακό. Υπάρχουν άπειρες τεχνικές λύσεις για άπειρα τεχνικά προβλήματα. Γι'αυτό και απαιτείται η μελέτη επί της ειδικής κατάστασης κάεθ φορά ώστε να δωθεί σωστή λύση και να μην πετάτε τα λεφτά σας. 

Σκέψου π.χ. ότι μπορεί να σκέφτεσαι να κάνεις μια επένδυση 10.000€ χωρίς συμβουλή μηχανικού αλλά εμπιστευόμενος τον οποιοδήποτε (κυριολεκτικά) χωρίς ούτε καν ένα παλιόχαρτο εμπειροτέχνη. Ε, αν δώσεις π.χ. 500€ σε ένα μηχανικό για συμβουλές ή μία στοιχειώδης μελέτη και πιάσουν τόπο τα 10.000 ή αν τα 10 γίνουν 5 θα σε πείραζε??

Νομίζω σου είπα αυτά που έπρεπε να σου πω αλλά εν πάσει περιπτώσει σου ξαναλέω: 99/100 Σε σώζουν οι απαντήσεις των συναδέλφων και αν έχεις αντίθετη άποψη δώσε μου ένα συγκεκριμένο παράδειγμα και θα σου απαντήσω....

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμως για υγρομόνωση. Για εξομάλυνση των κοιλωμάτων της ρήσης με οικονομικό τρόπο και χωρίς να φορτίζουμε το δώμα είναι.

Άλλωστε ο οπλισμός στις πλάκες έχει πολλά αίτια που οξειδώνεται και πετάει τον σοβά. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι από κάτω παρά από το δώμα. 

Πολλοί είναι αυτοί που κάνουν υγρομόνωση στο δώμα γιατί νομίζουν ότι αυτή είναι η αιτία που οξειδώνεται ο οπλισμός. Μεγάλο λάθος. 

α) Η μη επαρκεί επικάλυψη του οπλισμού από το σκυρόδεμα ( τουλάχιστον 3 cm ) 

β) Η μεγάλη ποσότητα αλάτων στο νερό της παρασκευής του σκυροδέματος.

γ) Η λάθος αναλογία ( κοκκομετρική διαρρύθμηση ) των υλικών του σκυροδέματος. 

δ) Τα διάφορα σκασίματα πάνω στις γωνίες των δοκών και των υποστυλωμάτων προερχόμενα από την ανομοιογενή ξήρανση 

Αυτές είναι οι κυριότερες αιτίες οξείδωσης 

Αν μία πλάκα χρειάζεται υγρομόνωση ή όχι υπάρχει ένας πρακτικός τρόπος να το ξέρουμε.

Αν το αποτύπωμα της υγρασίας είναι κίτρινο τότε το δώμα θέλει μόνωση διότι αυτή η κιτρινίλα προέρχεται από το φάρμακο του τσιμέντου το οποίο μεταφέρει στην οροφή η διέλευση του νερού μέσα από την πλάκα.

Αν το αποτύπωμα είναι μαύρο τότε δεν φταίει η πλάκα αλλά ο μη καλός αερισμός του χώρου. Σε αυτή την περίπτωση οι υδρατμοί κολλάνε στο ταβάνι και λόγο του ότι είναι στάσιμοι δημιουργούν ένα μύκητα ( μούχλα ) χρώματος μαύρου. Η πλύση με χλωρίνη και το βάψιμο με ένα αντιμυκητιακό χρώμα θα δώσει την λύση για δύο τρία χρόνια. Ή ΆΝΟΙΓΜΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟΥ ΓΙΑ ΑΕΡΙΣΜΟ 

 

 

Ο οπλισμός διαβρώνεται λόγω τριών συστατικών που απαιτούνται ταυτόχρονα.

 

Συστατικό Α. Παθολογία σκυροδέματος.

 

Εδώ βρίσκουμε.

 

1) Την κλασσική ενανθράκωση, 2) χλωριόντα που είτε είναι αερόφερτα είτε προϋπάρχουν στο μείγμα του σκυροδέματος, 3) χημική προσβολή απο τα καθαριστικά. 

 

Συστατικό Β. Οξυγόνο

 

Συστατικό Γ. Υγρασία > 30%. Η υγρασία προέρχεται απο την φυσική υγρασία ισορροπίας (δεν το αποφεύγουμε) μέχρι ποσοστό 95% και απο τα νερά 95-100%. Νερά περνάνε τις περισσότερες φορές απο τα σοβατεπί, τους αρμούς, κλπ.    

 

Για τα χρώματα που περιγράφεις κάνεις τεράστιο λάθος.

 

Μην ξεχνάτε οτι όταν ο κάτω οπλισμός σκάει ο άνω οπλισμός βρίσκεται σε χειρότερη κατάσταση. Πολλές φορές μάλιστα ο ανω οπλισμός μπορεί να έχει αποδημήσει εις κύριον και ο κάτω οπλισμός να είναι σχεδόν ανέπαφος. Το φαινόμενο είναι διαδεδομένο σε πλάκες > 15cm.

 

Δεν είναι θέμα πρακτικής η υγρομόνωση εκτός και αν είσαι στο Las Vegas. Υποχρεωτικά υγρομόνωση ανοικτής διαπνοής.

 

Όποιος θεωρεί οτι δεν χρειάζεται υγρομόνωση να ετοιμάζει μέχρι και 250Ε/τμ για επισκευές, κανένα 1000ρικο για ξενοδοχείο, και 200Ε για την καθαρίστρια.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Γιάννη προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοώ ή πολύ απλά δεν παρακολουθείς το φόρουμ… μεταξύ μας πιστεύω ότι πολύ απλά δεν κατάλαβες τι λέω… (αστείο)

Καυτηριάζω το ότι κάποια άτομα σταθερά με το καλημέρα σας απαντούν «πήγαινε σε έναν μηχανικό»

 

Σαφώς και κανένας ή έστω οι περισσότεροι δεν θέλουν on line μελέτη.. απλά τα βήματα που πρέπει να κοιτάξουν για να μην τους κοροϊδέψει ο «επαγγελματίας»!

 

Πχ στην δική μου περίπτωση σύμφωνα με την κ. Ροδόπουλο ο Πολιτικός Μηχανικός της περιοχής μου με κορόιδεψε..

 

Αλλά αν εγώ ρωτούσα ποιο πριν εδώ μέσα για θερμομόνωση τι θα μου απαντούσαν οι 99 στους 100? Πήγαινε σε Μηχανικό! Ε σαφώς θα πάω σε κάποιον μηχανικό για να γίνει πραγματικότητα το έργο… ή αν μου έλεγε κάποιος να μην μπει ασφαλτόπανο θα θεωρούνταν  on line μελέτη.. ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω

Στα θέματα μηχανικού σπάνια είναι "1+1=2". Ο κάθε μηχανικός έχει την άποψή του για τη μέθοδο αποκατάστασης μιας βλάβης, χωρίς κανένας να είναι απόλυτα σωστός ή απόλυτα λάθος. Ψάξε να βρεις έναν μηχανικό που εμπιστεύεσαι λοιπόν (έστω για τη συγκεκριμένη εργασία). Αυτό το νόημα έχει το "πήγαινε σε έναν μηχανικό". Δε σημαίνει ότι αποκλείεται να σε κοροιδέψει, δε σημαίνει ότι θα είναι πολύ καλός στη δουλειά του. Όμως ΕΣΥ χρειάζεται να ψάξεις έναν μηχανικό που εμπιστεύεσαι. Και είναι πολύ δύσκολο να κρίνεις αν έκανε σωστή δουλειά, διαβάζοντας αυτό το φόρουμ. Αν ήταν τόσο εύκολο, όλοι θα ήταν άψογοι στη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο οπλισμός διαβρώνεται λόγω τριών συστατικών που απαιτούνται ταυτόχρονα.

 

Συστατικό Α. Παθολογία σκυροδέματος.

 

Εδώ βρίσκουμε.

 

1) Την κλασσική ενανθράκωση, 2) χλωριόντα που είτε είναι αερόφερτα είτε προϋπάρχουν στο μείγμα του σκυροδέματος, 3) χημική προσβολή απο τα καθαριστικά. 

 

Συστατικό Β. Οξυγόνο

 

Συστατικό Γ. Υγρασία > 30%. Η υγρασία προέρχεται απο την φυσική υγρασία ισορροπίας (δεν το αποφεύγουμε) μέχρι ποσοστό 95% και απο τα νερά 95-100%. Νερά περνάνε τις περισσότερες φορές απο τα σοβατεπί, τους αρμούς, κλπ.    

 

Για τα χρώματα που περιγράφεις κάνεις τεράστιο λάθος.

 

Μην ξεχνάτε οτι όταν ο κάτω οπλισμός σκάει ο άνω οπλισμός βρίσκεται σε χειρότερη κατάσταση. Πολλές φορές μάλιστα ο ανω οπλισμός μπορεί να έχει αποδημήσει εις κύριον και ο κάτω οπλισμός να είναι σχεδόν ανέπαφος. Το φαινόμενο είναι διαδεδομένο σε πλάκες > 15cm.

 

Δεν είναι θέμα πρακτικής η υγρομόνωση εκτός και αν είσαι στο Las Vegas. Υποχρεωτικά υγρομόνωση ανοικτής διαπνοής.

 

Όποιος θεωρεί οτι δεν χρειάζεται υγρομόνωση να ετοιμάζει μέχρι και 250Ε/τμ για επισκευές, κανένα 1000ρικο για ξενοδοχείο, και 200Ε για την καθαρίστρια.

Σέβομαι το άτομό σας παρακολουθώ και σας διαβάζω συχνά και συμφωνώ με αυτά που λέτε.

Θα ήθελα να αναφέρεται αν δεν σας είναι κόπος λίγο περισσότερα για το λάθος μου με τα χρώματα της υγρασίας.

Ακόμα καλοπροαίρετα θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω παρατηρήσει σε οικοδομές που έχω σοβαντίσει ότι αν την ώρα που τρίβω το ασβεστοκονίαμα στην οροφή με το τριβείο το πατήσω με το μυστρί ( όπως την τσιμεντοκονία την πατητή ) αυτά τα ταβάνια δεν παρουσιάζουν ποτέ πρόβλημα με την οξείδωση του οπλισμού.

Πιστεύω ότι την ώρα που το ασβεστοκονίαμα είναι νωπό το πάτημα με το μυστρί το συμπυκνώνει και κλείνει κάθε καινό και κάθε δυνατή δίοδο του οξυγόνου και της υγρασίας προς τον οπλισμό. Θα συνιστούσα αυτό να γίνετε και κατά την επισκευή του οπλισμού στο πρώτο στάδιο αναπλήρωση του σκυροδέματος επικάλυψις. 

Edited by seismic_is_back
Link to comment
Share on other sites

Σέβομαι το άτομό σας παρακολουθώ και σας διαβάζω συχνά και συμφωνώ με αυτά που λέτε.

Θα ήθελα να αναφέρεται αν δεν σας είναι κόπος λίγο περισσότερα για το λάθος μου με τα χρώματα της υγρασίας.

Ακόμα καλοπροαίρετα θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω παρατηρήσει σε οικοδομές που έχω σοβαντίσει ότι αν την ώρα που τρίβω το ασβεστοκονίαμα στην οροφή με το τριβείο το πατήσω με το μυστρί ( όπως την τσιμεντοκονία την πατητή ) αυτά τα ταβάνια δεν παρουσιάζουν ποτέ πρόβλημα με την οξείδωση του οπλισμού.

Πιστεύω ότι την ώρα που το ασβεστοκονίαμα είναι νωπό το πάτημα με το μυστρί το συμπυκνώνει και κλείνει κάθε καινό και κάθε δυνατή δίοδο του οξυγόνου και της υγρασίας προς τον οπλισμό. Θα συνιστούσα αυτό να γίνετε και κατά την επισκευή του οπλισμού στο πρώτο στάδιο αναπλήρωση του σκυροδέματος επικάλυψις. 

 

Τα χρώματα της υγρασίας έχουν να κάνουν με το είδος του μύκητα που έχει αναπτυχθεί. Ο τύπος του μύκητα εξαρτάται απο τους ρύπους στην περιοχή, το κάπνισμα που γίνετε στο σπίτι, τα υλικά κατασκευής και τις συνθηκες υγρασίας και θερμοκρασίας.

 

Το μόριο του οξυγόνου έχει διάμετρο 100 X 10-12 m (picometer). Στην καλύτερη περίπτωση μα το καλύτερο πάτημα το ασβεστοκονίαμα δεν θα σου δώσει διάμετρο πορώδους μικρότερη απο 10 Χ 10-6 m (micrometer). Εκ των πραγμάτων λοιπόν καταλαβαίνεις οτι το οξυγόνο περνάει σχεδόν πάντα.

 

Η χρήση ασβεστοκονιαμάτων για την επισκευή διαβρωμένου οπλισμού απαγορευεται δια ροπάλου και εύχομαι να μην το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ διότι θα έχεις κυριολεκτικά καταστρέψει κόσμο. Ο λόγος είναι οτι το CaSO4 δημιουργεί χημική προσβολή στον χάλυβα με αποτέλεσμα να έχουμε σημαντική πτώση των μηχανικών ιδιοτήτων.   

Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα της υγρασίας έχουν να κάνουν με το είδος του μύκητα που έχει αναπτυχθεί. Ο τύπος του μύκητα εξαρτάται απο τους ρύπους στην περιοχή, το κάπνισμα που γίνετε στο σπίτι, τα υλικά κατασκευής και τις συνθηκες υγρασίας και θερμοκρασίας.

 

Το μόριο του οξυγόνου έχει διάμετρο 100 X 10-12 m (picometer). Στην καλύτερη περίπτωση μα το καλύτερο πάτημα το ασβεστοκονίαμα δεν θα σου δώσει διάμετρο πορώδους μικρότερη απο 10 Χ 10-6 m (micrometer). Εκ των πραγμάτων λοιπόν καταλαβαίνεις οτι το οξυγόνο περνάει σχεδόν πάντα.

 

Η χρήση ασβεστοκονιαμάτων για την επισκευή διαβρωμένου οπλισμού απαγορευεται δια ροπάλου και εύχομαι να μην το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ διότι θα έχεις κυριολεκτικά καταστρέψει κόσμο. Ο λόγος είναι οτι το CaSO4 δημιουργεί χημική προσβολή στον χάλυβα με αποτέλεσμα να έχουμε σημαντική πτώση των μηχανικών ιδιοτήτων. 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για την επισκευή του οπλισμού χρησιμοποιώ 

1) καθαρίζω με μικρό τροχό την οξείδωση του οπλισμού. Εκτός από την συρματόβουρτσα αρχικώς χρησιμοποιώ τον δίσκο του τροχού για να βγάλει επαρκώς την σκουριά ανάμεσα στο σκυρόδεμα και τον οπλισμό.

2) Αδρανοποιητή σκουριάς

3) Απωθητικό υγρασίας

4) Ιδικό υλικό αποκατάστασης του σκυροδέματος της Keracoll.

Αυτά που είπατε για την διεισδυτικότητα του οξυγόνου δεν τα αμφισβητώ αλλά έρχονται σε αντίθεση με αυτά που μάθαμε σαν εργοδηγοί δηλαδή ότι τα 2,5 cm και 3 cm επικάλυψις σκυροδέματος ( για παραθαλάσσια ) είναι αρκετά για την προστασία του χάλυβα από την οξείδωση. 

Edited by seismic_is_back
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για την επισκευή του οπλισμού χρησιμοποιώ 

1) καθαρίζω με μικρό τροχό την οξείδωση του οπλισμού. Εκτός από την συρματόβουρτσα αρχικώς χρησιμοποιώ τον δίσκο του τροχού για να βγάλει επαρκώς την σκουριά ανάμεσα στο σκυρόδεμα και τον οπλισμό.

2) Αδρανοποιητή σκουριάς

3) Απωθητικό υγρασίας

4) Ιδικό υλικό αποκατάστασης του σκυροδέματος της Keracoll.

Αυτά που είπατε για την διεισδυτικότητα του οξυγόνου δεν τα αμφισβητώ αλλά έρχονται σε αντίθεση με αυτά που μάθαμε σαν εργοδηγοί δηλαδή ότι τα 2,5 cm και 3 cm επικάλυψις σκυροδέματος ( για παραθαλάσσια ) είναι αρκετά για την προστασία του χάλυβα από την οξείδωση. 

 

Σε παραθαλάσσια περιοχή υποχρεωτικά ανόδιο διότι τίποτα άλλο δεν θα σου δώσει +20 χρόνια προστασίας. Τα 2,5 cm και 3 cm επικάλυψις σκυροδέματος δεν φτάνουν για 50 χρόνια. Κοίτα το ΕΛΟΤ ΕΝ 206-1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.